COVID-19: Nemecká vláda sa dohodla na záchrane Lufhansy

Lietadlá spoločnosti Lufthansa parkujú na letisku v Mníchove. [EPA-EFE/Lukas Barth-Tuttas]

Fínsko zatiaľ nevie, či sa po zmene nemeckej pozície k Fondu obnovy zaradí k skupine šetrných krajín.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Vláda chce predĺžiť obmedzenia. Niektoré spolkové krajiny ako napríklad Turínsko, dúfajú, že budú môcť uvoľniť všetky obmedzenia súvisiace s COVID-19 už počas júna. Podľa medializovaných informácií by však spolková vláda chcela predĺžiť platnosť pravidiel o dodržiavaní fyzických rozostupov, nosení rúšok v obchodoch a v hromadnej doprave až do 5. júla. Na druhej strane plánuje niektoré obmedzenia uvoľniť, napríklad bude možné stretávanie sa členov dvoch domácností, max 10 ľudí, informovala agentúra DPA.

Nemecká vládna koalícia sa tiež dohodla na záchrannom balíku vo výške 9 miliárd eur pre leteckú spoločnosť Lufthansa, výmenou za kontrolu nad 20 % podielom v spoločnosti s možnosťou navýšenia podielu na blokačnú menšinu. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PARÍŽ

Konzultácie o pracovných podmienkach zdravotníkov. Francúzska vláda spustila široké konzultácie o zlepšení pracovných podmienok zdravotníkov, vrátane ich finančného ohodnotenia, a o starostlivosti o hospitalizovaných pacientov. Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom marca sľúbil masívne investície do nemocníc. Na stole sú otázky o vyšších platoch, pracovnej dobe aj manažmente nemocníc. Konkrétne závery z konzultácie sa očakávajú v polovici júla. (EURACTIV.FR)

VIEDEŇ

Hranice so Slovenskom sa otvoria o polovici júna. „Za predpokladu, že sa počty (infikovaných, pozn. red.)  budú vyvíjať tak ako teraz, by sa hraničné kontroly čoskoro mohli uvoľniť,“ povedal rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg počas spoločnej konferencie s partnermi z Maďarska, Slovenska a z Českej republiky. Zdôraznil však, že hlavné slovo budú mať premiéri. Rakúsko plánuje otvoriť v polovici júna aj hranice so Švajčiarskom a Nemeckom. Žiadny dátum sa zatiaľ nespomína pre Slovinsko a Taliansko. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

HELSINKI

Fínsko hľadá svoju pozíciu. Nemecká pozícia v kontexte francúzsko-nemeckého plánu obnovy po koronakríze núti Fínsko nanovo definovať svoj postoj nie len k 500 miliardovej iniciatíve ale aj k tomu, ku ktorej skupine chce v EÚ patriť. Od krízy v eurozóne Fínsko podporovalo Nemecko v pretláčaní prísnych fiškálnych politík. Teraz, keď Nemecko ukázalo  isté pochopenie pre juh Európy, prišla štvorica „šetrných“ krajín – Rakúsko, Dánsko, Švédsko a Holandsko s vlastným plánom obnovy. Fínska premiérka Sanna Marin (SD) zatiaľ nepovedala, ku ktorej z týchto skupín chce Fínsko patriť  s tým, že počká na návrh Európskej komisie. Krajina chce byť konštruktívnym partnerom pri hľadaní spoločných riešení, dodala premiérka. Fínsky prezident Sauli Niinistö naopak varoval pred nezodpovedným zadlžovaním sa v EÚ no dodal, že je príliš skoro zaujať k fondu obnovy definitívne stanovisko. „Naši priatelia sú teraz trochu rozdelení. Je tu Nemecko, a potom Holandsko a Rakúsko, ktoré sú niekde trochu inde. Čím jednotnejšia EÚ bude, tým bude silnejšia,“ povedal prezident. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

COVID-19: Španieli rátajú s otvorením letnej turistickej sezóny od júla

Nemeckí konzervatívni politici žiadajú rozpočtový strop pre výdavky na koronakrízu. V Taliansku sa ľudom otvorili pláže. 

RÍM

„Sme na ceste, ktorú navrhlo Taliansko“. Nemecko-francúzska pozícia jasne hovorí, že zdroje majú prísť z finančných trhov, povedal v rozhovore pre taliansky EURACTIV taliansky minister pre európske záležitosti Vincenzo Amendola. „Sme na ceste, ktorú navrhlo Taliansko: nový nástroj a dôležité zdroje na boj s recesiou, ktorá postihla všetky krajiny EÚ“, dodal. (Roberto Castaldi | EURACTIV.it)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko otvára hranice Srbom. Srbskí občania môžu od pondelka (25. mája) využiť všetkých 9 hraničných priechodov na cestu do Maďarska bez nutnosti testov alebo povinnej 14 dňovej karantény, potvrdil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po stretnutí so srbskou ministerkou pre európsku integráciu Jadrankou Joksimović. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

PRAHA

Koronavírus zastavil ťažbu uhlia. Plošné testovanie baníkov z bane Darkov odhalilo 212 prípadov nákazy vírusom COVID-19 následkom čoho sa až 1000 ľudí z okolia baníkov dostalo do karantény. Bane pozastavili ťažbu, na rozdiel od ostatných prevádzok, ktoré môžu využiť ďalšiu fázu uvoľňovania, ktorá začala v pondelok, 25. mája.

Česka republika od utorka (26. mája) otvára hraničné priechody s Rakúskom a Nemeckom. Kontroly sa na nich budú vykonávať len náhodne. Od stredy (27. mája) budú môcť Česi cestovať aj na Slovensko bez testovania a bez karantény, za predpokladu, že sa vrátia do 48 hodín.  (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

SOFIA

Bulharsko otvára škôlky. Bulharské úrady začali s otváraním škôlok, ktoré boli zavreté dva a pol mesiaca. Zdravotníci ale apelujú na ľudí, ktorí sa môžu naďalej starať o svoje deti doma, aby ich do škôlok neposielali. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)