COVID-19: Nemecko a Francúzsko majú plán obnovy. Taliani sú od júna pripravení na turistov

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkel oznamujú návrh fondu obnovy európskej ekonomiky. [EPA-EFE/Andreas Gora]

Emmanuel Macron a Angela Merkel navrhujú 500 miliardový fond obnovy, na ktorý by si krajiny EÚ spoločne požičali na finančných trhoch. Netradičná kríza podľa nich vyžaduje netradičné riešenia.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN/PARÍŽ

500 miliardový francúzsko-nemecký plán oživenia ekonomiky. Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkel predstavili ich plán pre hospodársku obnovu Európy po koronakríze, pričom najväčšia časť podpory by mala ísť najviac postihnutým krajinám a sektorom. Lídri dvoch najväčších ekonomík Únie sa na virtuálnej tlačovej konferencii snažili dať jasný signál jednoty EÚ. Fond obnovy bude súčasťou rozpočtového rámca EÚ. Podľa Macrona by si podľa ich návrhu krajiny EÚ na financovanie obnovy spoločne požičali na finančných trhoch. „Navrhujeme reálne transfery peňazí, to je veľký krok,“ povedal francúzsky prezident. Obaja lídri zdôraznili, že sa budú snažiť o rýchle dosiahnutie dohody o rozpočte a navrhovanom fonde obnovy, proti ktorému sa zrejme postavia fiškálne jastraby Únie, napríklad Holandsko. „Z dôvodu netradičnej povahy tejto krízy sme sa rozhodli pre netradičnú cestu,“ povedala nemecká kancelárka. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen návrh privítala a dodala, že správne zdôrazňuje potrebu riešenia, ktorého základom bude európsky rozpočet.

VIEDEŇ

Experimentálne otváranie škôl. Prvých 350 tisíc z približne 700 tisíc detí sa v pondelok (18. mája) vrátili do škôl. Žiaci musia po celý čas nosiť na tvári rúška. Podľa ministra školstva Heinza Fassmanna (ÖVP) ide o test pred jesenným otvorením škôl, s čím sa počíta v prípade, že nenastane druhá vlna epidémie. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

DUBLIN

Prvá fáza uvoľňovania. V Írsku odštartovali prvú fázu uvoľňovania opatrení súvisiacich s koronavírusom. Otvárajú sa obchody, záhradníctva, elektrá, trhy, optiky, golfové ihriská a niektoré ďalšie športoviská. Všetko za prísneho udržiavania fyzickej vzdialenosti. Minister zdravotníctva Simon Harris zároveň ohlásil nový plán preplácania vakcín na chrípku pre deti od 2 do 12 rokov a rizikových skupín od 6 mesiacov do 69 rokov. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

RÍM

Žiadne čierne zoznamy. „Od 3. júna bude možné slobodne cestovať medzi talianskymi regiónmi a bezpečne privítame európskych občanov, ktorí budú chcieť stráviť prázdniny v našej krajine. Sme na to pripravení,“ povedal taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio počas videokonferencie s ministrami z 10 krajín. Podľa talianskeho ministra by nemali byť žiadne čierne zoznamy európskych krajín. „Ak nezmeníme smer, budú tu pre turistický sektor v Európe vážne následky,“ dodal s tým, že „bilaterálne dohody o pohybe turistov sú proti duchu EÚ.“ Európa by mala podľa neho pracovať spolu. Taliansko bude každý týždeň informovať  ostatné krajiny o situácii v každom so svojich regiónov, povedal minister. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)

COVID-19: Fínsko zvažuje, že sa pripojí k pobaltskej cestovateľskej bubline

V Českej republike sa diskutuje o záchrane leteckej spoločnosti České aerolínie. V Rakúsku sa stále rieši prípad tirolského strediska Ischgl. 

MADRID

Časť krajiny je stále vo fáze nula. Uvoľňovanie v Španielsku (od 18. mája) sa zatiaľ týka 70 % obyvateľstva, teda asi 32 miliónov ľudí. Ide o prvú fázu španielskeho plánu „návratu k normálnosti“. Madrid, Barcelona a niekoľko ďalších regiónov, ktoré boli koronavírusom postihnuté najviac, stále zostáva v nultej fáze. Krajina bola na dva mesiace v jednom z najprísnejších režimov izolácie v Európe.

S obnovením turizmu sa v krajine ráta na konci júna. Podľa ministra dopravy Josého Luisa Ábalosa to bude závisieť od toho, ako úspešné bude uvoľňovanie opatrení. Minulý rok bolo Španielsko druhou najnavštevovanejšou krajinou, navštívilo ju 83,7 miliónov turistov. Na sektor je naviazaných 2 a pol milióna pracovných miest. (EuroEFE.EURACTIV.es)

PRAHA

Leto v Grécku? Grécko by podľa českého ministerstva zahraničia mohlo byť medzi prvými destináciami, ktoré otvoria svoje hranice pre českých turistov. „Grécky minister nás uistil, že veľká väčšina ostrovov bude pre Čechov otvorená. Zvažuje sa aj možnosť, že by bolo možné pricestovať do Grécka bez testu“, povedal štátny tajomník ministerstva Martin Smolek po videokonferencii s gréckym ministrom zahraničia Harrym Theoharisom. Česká republika tento týždeň rokuje o otvorení hraníc s svojimi vyšehradskými susedmi. K utorkovej (19. mája) videokonferencii sa pripojí aj nemecká kancelárka Angela Merkel. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)