COVID-19: Paríž predstaví dotačný plán na autá s alternatívnym pohonom

Ilustračný obrazok (Stuttgart, automobilka Porche). [EPA-EFE/Ronald Wittek]

Švédsky prístup v pandémii nefunguje, imunitu získalo len sedem percent obyvateľov. Chorváti otvoria hranice pre Slovákov už o týždeň. Zdravotníci z EÚ nebudú musieť v Spojenom kráľovstve doplácať zdravotné poistenie.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

PARÍŽ

Nákup vozidiel na alternatívny pohon bude dotovaný. Francúzska vláda by mala už v pondelok oznámiť nový stimulačný program na nákup nových automobilov, ktorý by mal pomôcť automobilovému sektoru. Odklonila sa však od pôvodnej myšlienky dotovať v prvom rade elektrické a hybridné vozidlá. Podľa magazínu Les Echos budú súčasťou plánu aj vozidlá na tepelný pohon. Distribútori automobilov tvrdia, že majú na predaj obrovské zásoby automobilov, pričom až 96 percent z nich je práve na tepelný pohon. Ministerstvo hospodárstva a financií uisťuje, že do novej schémy „šrotovného“ by mali byť zahrnuté iba najčistejšie druhy vozidiel s vnútorným spaľovaním. Obavy majú najmä ochranári, pretože pri poslednej kríze a dotačnej schéme, ktorá mala posilniť automobilový priemysel, vláda výrazne dotoval najmä nákup energeticky náročných SUV vozidiel.

LONDÝN

Zdravotníci z EÚ si nebudú musieť doplácať poistenie. Vláda Borisa Johnsona vo štvrtok (21. mája) výrazne otočila. Zrušila totiž poplatok, ktorý musia rezidenti z krajín mimo EÚ platiť za využívanie národnej zdravotnej služby (NHS), v prípade, ak pracujú pre NHS alebo sú opatrovateľmi. Tento krok prišiel len deň po tom, čo Johnson obhajoval poplatky, ktoré ročne Británii prispejú do rozpočtu až 900 miliónmi libier. Zrušenie navrhol šéf opozičných labouristov Keir Starmer, ktorý Johnsonovu zmenu názoru označil za „víťazstvo obyčajnej slušnosti“.

ŠTOKHOLM

Švédsky prístup ku koronavírusu nefunguje. V počte úmrtí na COVID-19 na počet obyvateľov dosiahlo včera Švédsko neslávne svetové prvenstvo. Podľa denníka The Daily Telegraph mala krajina v období od 13. mája do 20. mája 6,08 úmrtí na milión obyvateľov. Po Švédsku sú najsmutnejšie štatistiky vo Veľkej Británii (5,57), Belgicku (4,28) a Spojených štátoch (4,11).

Vo štvrtok 21. mája dosiahol počet obetí v krajine s približne dvakrát viac obyvateľmi, ako Slovensko 3 871, čo je až o 40 viac, ako v predchádzajúci deň. Počet diagnostikovaných infekcií novým koronavírusom bol v rovnaký deň 32 172. Navyše, podľa štúdie miestej Agentúry pre verejné zdravie malo koncom apríla v krvi protilátky voči vírusu len sedem precent obyvateľov.

VIEDEŇ

Austrian Airlines znižovaním platov ušetrí 300 miliónov. Rokovania o možnej vládnej finančnej injekcii pre rakúsku leteckú spoločnosť Austrian Airlines (AUA), ktorú vlastní Lufthansa, stále prebiehajú. Spoločnosť už oznámila, že prichádza s úsporným balíčkom vo výške 300 miliónov. Ten sa odrazí na mzdách zamestnancov, ktorí prídu o jej časť. „Tieto opatrenia nám umožňujú udržať si počas krízy čo najviac zamestnancov,“ uviedol vo vyhlásení riaditeľ spoločnosti, Jens Ritter. Zástupcovia zamestnancov sa s firmou na znížení dohodli vo štvrtok.

PRAHA

Obnoviteľné zdroje energie na druhej koľaji. Ak Česko nebude aktívnejšie, môže už čoskoro prísť o európske financovanie nových obnoviteľných zdrojov energie. Uviedli to vo štvrtok predstavitelia Modernej energetickej únie, Solárnej asociácie a Aliancie pre energetickú sebestačnosť. Podpora obnoviteľných zdrojov energie, renovácia budov a čistá mobilita sú pritom hlavnými bodmi návrhu európskeho „zeleného plánu“ na podporu hospodárstva po pandémii. Podľa združení česká vláda podnikla v tejto oblasti len minimálne kroky a niektoré z nich dokonca ohrozili existenciu prebiehajúcich projektov.

Záchranné programy sú priorita, nemôžu ale ohroziť eurofondy

Vláda bude posilňovať európsku dimenziu na jednotlivých ministerstvách, podporovať aktívnejší prístup rezortov k európskej agende a intenzívnejšiu komunikáciu smerom k európskym inštitúciám, sľubuje ministerstvo zahraničných vecí.

BUDAPEŠŤ

Vláda ruší kritizované tranzity. Maďarská vláda zruší tranzitné zóny na štátnych hraniciach. Žiadosť o utečenecký štatút bude možné podávať len mimo územia krajiny na maďarských zastupiteľských úradoch. Súdny dvory Európskej únie ešte 14. mája rozhodol, že konanie maďarských úradov, ktoré v hraničnej tranzitnej zóne zadržiavajú žiadateľov o azyl, môže predstavovať porušenie právnych predpisov Únie.

ZÁHREB

Pôžička za takmer 500 miliónov eur. Vláda vo štvrtok iniciovala podpísanie dvoch dohôd o pôžičkách so Svetovou bankou, z ktorých jedna v hodnote 200 miliónov eur je určená na rekonštrukciu po marcovom zemetrasení a druhá, v hodnote 275,9 milióna eur, na podporu obnovy po koronakríze. Denník Jutarnji List tiež píše, že chorvátska vláda podporuje zriadenie európskeho fondu vo výške 500 miliárd eur, ktorý by pomohol napraviť hospodárske škody. Upozorňuje však, že prostriedky získané z fondu, by sa mohli použiť na oživenie v odvetviach cestovného ruchu a dopravy.

Vláda tiež informovala, že od 29. mája otvorí Chorvátsko hranice slovenským, českým, maďarským a rakúskym občanom.