Covid-19: Portugalsko sa chce po koronakríze premeniť na priemyselného tigra Európy

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Andre Kosters]

Rumunský ústavný súd rozhodol, že udeľovanie pokút za narušovanie spoločenského odstupu je nezákonný. Za priestupok muselo zaplatiť už viac ako 300 tisíc osôb a štátny rozpočet vďaka tomu zinkasoval zhruba 125 miliónov eur. Bulharsko zrušilo povinnosť nosiť rúška na verejnosti.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Berlín

Nemecko uvoľňuje opatrenia, no ponecháva si záchrannú brzdu. Vo štvrtok (6. mája) po ďalšom stretnutí zástupcov vlády a spolkových krajín Nemecko zrušilo niekoľko ďalších koronaopatrení. Kým pravidlá týkajúce sa sociálneho kontaktu, ktoré obmedzujú stretávanie veľkého množstva ľudí na verejnosti, zostanú platné do 5. júna, vláda napríklad plánuje znovuotvoriť všetky obchody a povoliť návštevy v domovoch sociálnych služieb. Futbalová Bundesliga sa k rozohranej sezóne vráti v druhej polovici mája.

Berlín, podobne ako Slovensko, pre otváranie ekonomiky zavádza núdzový mechanizmus. Rozhodujúcim ukazovateľom bude počet nových prípadov nakazených na 100 tisíc obyvateľov. Ak niektorý okres počas sedemdňového obdobia prekročí hranicu 50, obmedzenia sa automaticky vrátia do platnosti.

Viedeň

Rakúsko predĺžilo platnosť kontrol na hraniciach s Talianskom a Slovinskom do 31. mája. Ministerstvo vnútra ohlásilo, že hraničné kontroly, ktoré pôvodne mali skončiť 7. mája, ostanú v platnosti do konca mesiaca. Dovtedy bude podmienkou prekročenia hraníc negatívny test na koronavírus. Ten nemôže byť starší ako sedem dní.

Lisabon

Portugalsko sa chce po korone stať priemyselným tigrom Európy.

Portugalská stratégia ako sa vyrovnať s hospodárskymi škodami spôsobenými koronavírusom zahŕňa plán, podľa ktorého sa krajina stane „silným priemyselným klastrom“ Európy. V parlamente to ohlásil minister zahraničia Augusto Santos Silva.

„Hlavnou prioritou (stratégie) je, že Portugalsko chce byť na čele európskej reindustrializácie a chce Európe poskytnúť svoje obrovské priemyselné kapacity,“ uviedol minister. „Hovoríme o textilnom, odevnom a obuvníckom priemysle, ale aj o strojárstve, farmaceutickom odvetví a agropotravinárstve,“ doplnil šéf portugalskej diplomacie.

Európska komisia v stredu zverejnila svoju jarnú makroprognózu, ktorá Portugalsku predpovedá prepad HDP o 6,8 percenta v tomto roku a nárast nezamestnanosti na takmer 10 percent. Portugalsko – predovšetkým pre pokles turizmu – patrí medzi krajiny EÚ s najväčšími ekonomickými dopadmi pandémie.

Paríž

Francúzsku v stredu pribudlo 278 obetí COVID-19 a v počte úmrtí sa už blíži Španielsku. Celkovo v krajine chorobe podľahlo 25 809 ľudí, iba o osem menej ako u južného suseda Francúzska.

Covid-19: Fíni prvé otvárajú knižnice, Bulhari chystajú rekreačné poukazy

Rakúska prokuratúra rozhoduje, či začne vyšetrovať tirolské lyžiarske stredisko a miestnu administratívu. Českým pendlerom sa nepáči povinné testovanie raz za mesiac.

Rím

Ministerka poľnohospodárstva Teresa Bellanova pohrozila rezignáciou, ak vláda nepovolí pobyt pre 600 tisíc ilegálnych migrantov pracujúcich na talianskych farmách. Tie si podľa nej bez zahraničných pracovníkov neporadia so sezónnym zberom. Kým agrosektor volá po takomto ustanovení spolu s katolíckou cirkvou, opozícia vedená protiimigračnou stranou Liga na čele s Matteom Salvinim to striktne odmieta.

Helsinki

Prichádzajú Ukrajinci. Fínski poľnohospodári si naproti tomu vydýchli po tom, čo sa objavili správy, že do krajiny prichádza pracovná sila z Ukrajiny. Fínsko súhlasilo s podmienkou kyjevskej vlády a prisľúbilo Ukrajincom minimálne trojmesačné zmluvy a rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti ako pre domácich pracovníkov.

Minister poľnohospodárstva Jari Leppä v parlamente poďakoval Ukrajine, že umožnila príchod jej občanov. Ukrajinci sú pre svoje pracovné zručnosti vítaní hlavne v predajniach potravín a na ovocných farmách. „Nemáme čas učiť barmanov ako obsluhovať ťažké stroje,“ uviedol jeden poľnohospodárov pre fínsku tlačovú agentúru (STT) .

Počas sezónnych prác je v krajine bežne 10 tisíc zahraničných pracovníkov – predovšetkým z Ukrajiny, Ruska a Ázie. Kvôli epidémii sa ich počet teraz odhaduje na tritisíc, pričom polovicu z nich tvoria Ukrajinci. Všetci pracovníci prichádzajúci zo zahraničia musia najskôr stráviť nejaký čas v karanténe.

Haag

Holandský premiér zverejnil stratégiu pre návrat k normálu. Holandskej vláde sa vďaka reštriktívnym opatreniam podarilo dostať vírus pod kontrolu. Oznámila preto svoje plány pre oživenie spoločenských a ekonomických aktivít. Väčšina ľudí bude síce naďalej pracovať z domova, niektorí podnikatelia ale budú môcť od 11. mája otvoriť svoje prevádzky. Ľudia budú musieť pri všetkých aktivitách udržovať 1,5 metrové rozostupy.

Praha

Stupeň imunizácie českej spoločnosti je veľmi nízky. Ministerstvo zdravotníctva včera zverejnilo predbežné výsledky štúdie kolektívnej imunity, do ktorej sa zapojilo 27 tisíc Čechov. Protilátky na koronavírus sa potvrdili iba u 107 z nich. „Už nemáme plošný problém, že by nám rástol počet pozitívne vyšetrených pacientov v celej Českej republike, ale máme lokálne ohniská,“ vysvetlil minister Adam Vojtěch.

Bukurešť

Hlboký prepad. Rumunská ekonomika sa podľa odhadov Európskej komisie tento rok prepadne o 6 percent. Jej prognóza je tak omnoho horšia ako odhady rumunských úradov. Rozpočtový deficit podľa Komisie dosiahne viac ako 9 percent HDP.

Už žiadne ďalšie pokuty? Rumunský ústavný súd v stredu rozhodol, že udeľovanie pokút za narušovanie spoločenského odstupu je v rozpore so zákonmi. Rumunsko sa v rozdávaní pokút stalo doslova „šampiónom“. Za priestupok muselo zaplatiť viac ako 300 tisíc osôb a štátny rozpočet vďaka tomu zinkasoval zhruba 125 miliónov eur, odhaduje server.

Sofia

Cesta späť je otvorená. Bulharský premiér Bojko Borisov povedal, že ak bude v Bulharsku denne pribúdať viac ako stovka nakazených, opatrenia v boji proti koronavírusu sa opäť sprísnia. V stredu bulharské úrady povolili cestovanie medzi mestami, reštaurácie a kaviarne otvorili svoje terasy a skončila povinnosť nosiť rúška na verejných miestach.