COVID-19: Problémy s dostupnosťou interrupcií majú aj v Litve či Rumunsku

Ženský štrajk v poľskom Gdaňsku, 15. apríl 2020 [EPA-EFE/Adam Warzawa]

Podobné problémy s prístupom k umelému prerušeniu tehotenstva ako sa objavujú na Slovensku, majú aj v Rumunsku, Litve aj vo vidieckych oblastiach v Nemecku.

Viaceré slovenské médiá, mimovládne organizácie aj verejná ochrankyňa práv, upozorňovali, že niektoré zdravotnícke zariadenia na Slovensku odmietajú v aktuálnej situácii vykonávať umelé prerušenie tehotenstva. „Považujem za nevyhnuté zdôrazniť, že pandémia COVID-19 by sa nemala využívať ako ospravedlnenie na neprimerané zasahovanie do sexuálnych a reprodukčných práv žien“ uviedla ombudsmanka Mária Patakyová. Ministrovi zdravotníctva odporučila, aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia ženám právo na bezpečný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva.

Podobný problém s dostupnosťou včasných a bezpečných interrupcií počas epidémie koronavírusu, sa objavuje aj v iných európskych krajinách. V Nemecku je to téma v niektorých regiónoch. Ženy majú problém dostať sa k lekárovi na konzultáciu, ktorá je pred podstúpením interrupcie potrebná. Týchto lekárov je najmä vo vidieckych oblastiach málo a viacerí prestali počas pandémie pracovať, pretože patrili z hľadiska ohrozenia vírusom medzi rizikovú skupinu. V Nemecku, podobne ako na Slovensku, odsunuli lekárske zákroky, ktoré sú „voliteľné“ pacientom. Pri otázke na ministerstvo zdravotníctva, či interrupcie spadajú do kategórie voliteľných zákrokov, ktoré môžu byť odsunuté, ministerstvo spresnilo, že je to na rozhodnutí lekárov.

Aj v Litve rovnako lekári odmietajú počas koronakrízy vykonávať umelé prerušenie tehotenstva. Minister zdravotníctva Aurelijus Veryga odporučil ženám využiť túto príležitosť na to, aby interrupciu „prehodnotili“.

„V prípadoch, kedy sa nemocnice rozhodnú neposkytovať službu ukončenia tehotenstva, môže to byť dobrá príležitosť pre rodiny a ženy konzultovať s viacerými lekármi, psychológmi a využiť tento čas na prehodnotenie ich rozhodnutia, rozhodnutia ukončiť tehotenstvo,“ povedal minister.

„Vyzval by som rodiny a ženy, aby boli zodpovedné a nepoužívali metódy, ktoré sú ilegálne, alebo ktoré by mohli poškodiť ich zdravie,“ dodal. V reakcii na jeho slová sa v krajine spustila petícia #NeMinistroReikalas (v preklade: ministra do toho nič).

Rumunské úrady takisto odporučili odložiť všetky nevyhnutné lekárske výkony. Podobne ako v iných krajinách sa objavujú správy, že niektoré nemocnice interrupcie nevykonávajú, hoci nie sú zakázané. Mnohé kliniky sú zatvorené a z celkového počtu verejných zdravotníckych zariadení len 11 % vykonáva interrupcie. Žiadna z nich nie je v hlavnom meste, Bukurešti.

V Poľsku, ktoré už dnes má po Malte najreštriktívnejší zákon o interrupciách, sa vládna strana PiS snažila pretlačiť zákon, ktorý by zakázal interrupciu aj v prípade, že má plod vážne vrodené vady. Zákon prešiel v Sejme, ale zasekol sa v ďalších procesných úkonoch. Pred hlasovaním v Sejme sa uskutočnili demonštrácia ľudí v autách, keďže pohyb a zhromažďovanie ľudí v uliciach boli zakázané.

Európske asociácie hovoria o nedostatku liekov v EÚ

Európska lieková agentúra (EMA), Európska aliancia pre verejné zdravie (EPHA), Stály výbor európskych lekárov (CPME) zaregistrovali problém s dostupnosťou niektorých liekov v EÚ v súvislosti s koronavírusom. EPHA, ktorá zastupuje pacientske organizácie hovorí o „kríze“, spomína problémy s liekmi, ktoré sa používajú v intenzívnej starostlivosti ako sú niektoré anestetiká, antibiotiká a lieky na uvoľňovanie svalov. CPME vyzval Európsku komisiu, aby určila dodávateľským spoločnostiam povinnosť dodávať základné lieky. EMA hovorí, že niektoré členské štáty už pociťujú nedostatok liekov na liečbu infikovaných pacientov, ďalšie očakávajú, že sa tak stane čoskoro. Dôvodom výpadkov sú produkčné kapacity alebo komerčné rozhodnutia výrobcov. EPHA žiada väčšiu koordináciu na európskej úrovni, keďže žiadny štát nie je vstave to vyriešiť sám.

BERLÍN

Podmienky otvorenia škôl. Podľa plánu, ktorý navrhlo 16 ministrov školstva spolkových krajín na konferencii v utorok, 28. apríla, by sa mali všetky deti v Nemecku vrátiť do školy pred letnými prázdninami aspoň na pár dní. Požiadavky na udržiavanie odstupov však znamenajú, že školy nemôžu vyučovať v triedach rovnako ako pred pandémiou. Plán návratu do školy tak zahŕňa kombináciu výučby v triedach, digitálne vzdelávanie a domácu výučbu. Vyučovanie v triedach by malo byť rozvrhnuté a zahŕňať menšie skupinky detí. Fyzická vzdialenosť musí byť zabezpečená aj na ihriskách. Školy musia navyše zabezpečiť hygienu, čo znamená dostatok mydla a pravidelné umývanie rúk. Ministri tento plán predložia kancelárke Angele Merkelovej (CDU) a predstaviteľom jednotlivých spolkových krajín. O návrhu sa bude diskutovať vo štvrtok, 30. apríla.

ĽUBĽANA

Svadby povolené. Slovinsko začalo od utorka, 28. apríla, pomaly uvoľňovať opatrenia a otvárať väčšinu podnikov. Väčšie podniky obnovili svoju činnosť po viac ako mesačnom pozastavení činnosti. Od utorka 28. apríla bude výroba v podnikoch pokračovať v jednej smene. Niektoré služby, ako napríklad pneuservisy a mechanici, začali opäť fungovať od tohto týždňa. Povolené sú aj svadby s minimálnym počtom hostí a s podmienkou, že hostia budú medzi sebou dodržiavať odstup. Katolícke kostoly otvoria svoje brány veriacim od 4. mája.

VIEDEŇ

Vláda oznámila ďalšie uvoľňovanie opatrení. Od 1. mája sa rušia obmedzenia vo verejnom priestore, uviedol na tlačovej konferencii v utorok, 28. apríla, minister zdravotníctva Rudolf Anschober (Zelení). Ľudia budú môcť opäť opustiť svoje domovy bez toho, aby museli uvádzať dôvod v prípade, že ich zastaví polícia. Budú však musieť od seba naďalej dodržiavať odstup jeden meter. Ochranné rúška sa budú musieť stále nosiť v obchodoch a vo verejnej doprave. Stretnutia na verejnosti budú povolené pre maximálne desať osôb, pohreby sú povolené až pre 30 ľudí. Reštaurácie sa otvoria 15. mája, hotely 29. mája. V reštauráciách budú povolené štyri osoby pri jednom stole bez toho, aby museli dodržiavať medzi sebou vzdialenosť jeden meter. Koncom mája budú otvorené aj kúpaliská. Anschober na tlačovej konferencii tiež objasňoval, že súkromné stretnutia boli povolené vždy, mnohí si to však interpretovali inak.

COVID-19: Francúzsky parlament hlasuje o uvoľnení opatrení, Chorváti otvorili obchody s výnimkou nedele

V Chorvátsku budú po novom v nedeľu zavreté obchody. Podobne ako na Slovensku, má byť dôvodom dezinfekcia. Kritici tvrdia, že sa tým vyšlo v ústrety požiadavke cirkvi.  

PRAHA

Predĺžený núdzový stav. Český parlament hlasoval v utorok, 28. apríla, o predĺžení núdzového stavu do 17. mája. Opozičné strany s predĺžením takmer o dva týždne nesúhlasili. Tvrdia, že vláda nedokáže vysvetliť, prečo by mal núdzový stav v krajine trvať tak dlho.

BUKUREŠŤ

Viac mŕtvych medzi mužmi. Analýza Národného inštitútu pre verejné zdravie ukázala, že 86 percent ľudí, ktorí podľahli koronavírusu, malo aspoň jednu ďalšiu zdravotnú komplikáciu. Najčastejšie išlo o kardiovaskulárne ochorenia a cukrovku. Takmer dve tretiny mŕtvych sú muži. Viac ako 70 percent úmrtí bolo registrovaných u pacientov nad 60 rokov. Muži však tvoria len 43 percent z celkového počtu infikovaných, zatiaľ čo najviac postihnuté vekové kategórie sú ľudia od 40 do 49 rokov. Podľa údajov poskytnutých úradom verejného zdravotníctva je jedna z deviatich infikovaných osôb zo zdravotného personálu.