COVID-19: Rakúšania začnú testovať ľudí na protilátky, Fíni riešia nekvalitné masky z Číny

Ilustračná fotka. Súsošie Traja kováči vo fínskych Helsinkách. [EPA-EFE/Kimmo Brandt]

Švédsky epidemiológ varuje pred zvýšeným rizikom nákazy v domovoch dôchodcov aj medzi imigrantmi, najmä tam, kde viac generácií žije v spoločnom obmedzenom priestore.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

VIEDEŇ

Testovanie na protilátky na koronavírus by malo začať koncom apríla. Minister zdravotníctva Rudolf Anschober (Zelení) uviedol, že celoštátne testy na protilátky budú zavedené do konca mesiaca. Tieto testy budú hrať zásadnú úlohu v pláne vlády opustiť krízový režim skôr, ako ostatné krajiny.

Do 13. apríla sa zároveň uvoľní blokácia krajiny a otvoria sa malé obchody v súlade s prísnymi hygienickými pravidlami. V máji bude nasledovať otvorenie väčších obchodov a reštaurácií. Paralelne s týmito opatreniami vláda schváli stratégiu izolácie, počas ktorej sa budú sledovať infikovaní pacienti, zatiaľ čo testovanie protilátok sa zameria na  ľudí, ktorí si už vytvorili imunitu.

MADRID

V krajine stúpol počet nakazených, zároveň stúpol aj počet mŕtvych. Španielske zdravotníctvo informovalo o ďalšom náraste nových prípadov koronavírusu a denných úmrtí počas toho, ako WHO ocenila „hrdinskú“ reakciu Španielska na pandémiu.

Ministrov financií eurozóny opäť rozhádali podmienky úverov a koronabondy

Ani po celonočných rokovaniach sa ministri financií eurozóny nedohodli na kľúčových iniciatívach na podporu európskej ekonomiky. Rozhádali ich podmienky pôžičiek z eurovalu a koronabondy.

HELSINKI

Nesprávne masky. Fínske orgány museli v stredu, 8. apríla, pripustiť, že dva milióny chirurgických masiek objednaných a odoslaných z Číny nespĺňajú úroveň požadovanú v nemocniciach. Laboratórne testy ukázali, že masky sú dobré na použitie v domovoch dôchodcov ale nie v nemocniciach, kde musí byť zaistená maximálna ochrana v prípade šírenia vírusu. Tieto zistenia pobúrili ľudí a vyvolali otázky, prečo nebola kvalita materiálu zabezpečená pred jej nákupom, a čo sa stane s jedenástimi ďalšími zásielkami z Číny, ktorých cena navyše nebola zverejnená. Obvinenia zo zlého hospodárenia s ochranným materiálom sa presúvajú medzi vládou a veľkými mestami, najmä Helsinkami.

ŠTOKHOLM

Predmestia sa stávajú epicentrami. V stredu, 8. apríla, sa počet obetí koronavírusu priblížil k 700 obetiam. Situácia je komplikovaná najmä v domovoch dôchodcov, ale úrady reflektujú ako problémové aj niektoré štokholmské predmestia, kde žije veľa imigrantov.

Podľa epidemiológa Andersa Tegnella tento dôvod môže prameniť z „rôznych životných štýlov“ imigrantských populácií. „Riziko nákazy sa zvyšuje, keď veľa generácií žije v spoločnom okolí, navyše v obmedzenom priestore. Nikto však ešte neprišiel s jednoznačnou analýzou“, uviedol Tegnell.

BELEHRAD

Správny čas na prísnejšie opatrenia. Epidemiológ Predrag Kon uviedol, že pandémia je na vrchole a v prípade jej šírenia v Srbsku by sa nemalo čakať na prísnejšie opatrenia.  „Ak máme zaviesť širšie opatrenia, teraz je ten správny čas,“ povedal Kon a dodal, že predovšetkým v Belehrade, ktoré je aj v súčasnosti najviac obmedzovaným srbským mestom, by sa mali sociálne kontakty obmedziť ešte viac.