COVID-19: Rakúsko uvoľní opatrenia, podobne hovorí aj Babiš

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz. [EPA-EFE/Christian Bruna]

Situácia v krajine sa podľa českého ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha zlepšuje. V Česku by chceli rušiť napríklad zákaz zahraničných ciest a povoliť ich v odôvodnených prípadoch.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

VIEDEŇ

Otvoria reštaurácie aj malé obchody. Vláda predstavila prvé kroky v zmierňovaní opatrení proti šíreniu koronavírusu. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz na tlačovej konferencii v pondelok, 6. apríla, uviedol, že keďže Rakúsko bolo priekopníkom v zavádzaní prísnych obmedzení v spoločenskom živote, teraz je schopné otvoriť sa skôr a cieľom krajiny je opustiť krízový režim „rýchlejšie ako ostatní“.

Malé obchody do rozlohy 400 metrov štvorcových budú otvorené od 14. apríla s určitými obmedzeniami, ako je napríklad obmedzenie počtu nakupujúcich v predajni, či povinnosť nosiť ochranné rúška. Otvorenie väčších obchodov bude nasledovať od 1. mája, reštaurácie a gastro podniky by mohli obnoviť svoje prevádzky v polovici mája. Veľké podujatia nebude možné organizovať do konca júna.

Kurz zdôraznil, že ak sa situácia zhorší, vláda si ponechá otvorené aj zadné dvierka v podobe „núdzovej prestávky“ v uvoľňovaní opatrení. Čísla odzrkadľujúce počty nakazených zatiaľ vyzerajú v krajine dobre. Rakúsko dosiahlo najväčší pokles infikovaných zo všetkých európskych krajín v porovnaní s „alarmujúcimi číslami“ z polovice marca. Počet infikovaných je od prvého apríla stabilný.

V súčasnosti v krajine vykonávajú náhodné vzorky testov, aby sa vyhodnotil počet nezachytených prípadov. Podľa prvých výsledkov Kurz predpokladá, že v súčasnosti je infikovaných približne jedno percento Rakúšanov. Tieto čísla by mali podľa neho jednoznačne vyvrátiť akékoľvek predstavy o kolektívnej imunite. Zároveň zdôraznil, že ochranné opatrenia sa budú vykonávať súbežne s ich „pomalým opúšťaním“. Plán má zahŕňať zvýšené testovanie podozrivých prípadov, prísnejšie oddelenie infikovaných ľudí a sledovanie pohybu infikovaných. V poslednom prípade Kurz objasnil, že používanie aplikácie vyvinutej na tento účel rakúskym Červeným krížom zostane na dobrovoľnej báze.

LISABON

Živnostníci potrebujú pomoc vlády. Profesor portugalskej univerzity a bývalý minister Poisares Maduro verí, že Únia má Marshallov plán na riešenie dopadu pandémie prostredníctvom vydávania dlhopisov, navyše podporených dohodou o nových zdrojoch v podobe uhlíkových daní a digitálnej ekonomiky. Viac ako stotisíc živnostníkov, ktorých ekonomická aktivita sa znížila, požiadalo o mimoriadnu podporu vlády.

Portugalská lekárska asociácia v pondelok, 6. apríla, obhajovala prehodnotenie kritérií univerzálneho používania ochranných masiek medzi zdravotníkmi a bežnou populáciu. Chcú, aby sa ľudia v krajine lepšie bránili šíreniu koronavírusu aj bežným nosením rúšok.

ŠTOKHOLM

Najviac úmrtí počas dňa. Vo Švédsku bol pondelok, 6. apríl, rekordným dňom v počte úmrtí, zomrelo 477 ľudí, čo je s predchádzajúcim dňom nárast o 76 ľudí. V pondelok bol počet infikovaných 7206. Krajina uplatňovala v boji proti vírusu miernejšiu politiku, ktorú odôvodnila aj potrebou udržiavať hospodárstvo v chode. Celkový počet nezamestnaných sa však v krajine v súčasnosti pohybuje okolo 400 tisíc ľudí. Očakáva sa, že do leta bude miera nezamestnanosti vo Švédsku okolo desať percent.

VARŠAVA

Rezignuje podpredseda vlády. Jaroslaw Gowin, líder malej koaličnej strany Porozumenie rezignoval na svoju funkciu podpredsedu vlády a ministra vedy a vysokého školstva. Spravil tak na protest proti plánovaných prezidentským voľbám 10. mája. Gowin je proti vládnemu plánu strany PiS pokračovať vo voľbe poštou napriek mnohým nebezpečenstvám súvisiacim s pandémiou. Nie však jasné, čo sa stane s vládnucou koalíciou, keďže strana Porozumenie má dostatok hlasov na znemožnenie väčšiny v parlamente. Zdá sa však, že väčšina poslancov strany bude hlasovať spolu s PiS za možnosť voľby prezidenta poštou.

Gowin navrhoval zmenu ústavy – chce predĺžiť výkon prezidentskej funkcie z piatich na sedem rokov. To by si vyžadovalo, aby tento návrh podporili aj opozičné strany, čo sa v tejto chvíli zdá byť nepravdepodobné. Gowin na svoj post navrhol svoju blízku spolupracovníčku a ministerku podnikania, Jadwigu Emilewicz.

COVID-19: Nemecko volá po Marshallovom pláne pre Španielsko a Taliansko, varujú pred rozpadom Únie

Bývalí nemeckí ministri zahraničných vecí apelujú na špeciálnu pomoc pre členské štáty Únie, ktoré pandémia najviac zasiahla. Pred koronadlhopismi uprednostňujú iný plán na zlepšenie hospodárskej budúcnosti dotknutých krajín.

PRAHA

Pomoc Francúzom. Česko bude liečiť šiestich pacientov z Francúzska, uviedol v nedeľu, 5. apríla, premiér Andrej Babiš. „Francúzsko sa na nás obrátilo so žiadosťou o pomoc a vďaka dostatočnej kapacite sme schopní ich žiadosti vyhovieť,“ uviedol Babiš. Naznačil tiež, že niektoré obmedzenia by sa mohli tento týždeň zrušiť. V krajine je hlásených 4591 prípadov a 72 úmrtí. Situácia sa podľa českého ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha zlepšuje. V Česku by chceli rušiť napríklad zákaz zahraničných ciest a povoliť ich v odôvodnených prípadoch.

ZÁHREB

Pomoc sociálne slabším. Minister vnútra Davor Božinovič v pondelok, 6. apríla, uviedol, že národný Úrad pre civilnú ochranu môže v utorok prijať rozhodnutie o opätovnom otvorení poľnohospodárskeho trhu. Chorvátski zákonodarcovia sa totiž v pondelok opäť obrátili na vládu, aby pomohla miestnym poľnohospodárskym výrobcom a zraniteľným sociálnym skupinám postihnutým koronakrízou. Líder sociálno-demokratickej strany (SPD) Davor Bernardič pripomenul, že jeho strana vypracovala tretí balík desiatich opatrení v hodnote 224 miliónov eur na zmiernenie následkov krízy pre viac ako milión sociálne slabších ľudí.

SARAJEVO

Rozruch pred bankami a poštou. Úrady v pondelok, 6. apríla, uvoľnili pohyb osôb nad 65 rokov. Odôvodnili to vyplácaním dávok a dôchodkov. Rozhodnutie vyvolalo rozruch pred bankami, obchodmi a poštami. „Všimla som si zvýšený počet ľudí na ulici. Keď sa to prejaví na zvýšenom počte infikovaných ľudí o dva týždne, bude to viditeľný výsledok tohto rozhodnutia,“ uviedla bosnianska epidemiologička Andrea Jurič. V Bosne a Hercegovine neexistuje jediný orgán, ktorý by koordinoval činnosti a opatrenia na boj proti koronavírusu. Chýbajú aj koordinované údaje o počte chorých a mŕtvych. Informácie a rozhodovanie o opatreniach sa vykonáva na nižších úrovniach vlády.

BELEHRAD

Pomoc pre Srbov v Kosove. Prezident Vučič vyhlásil, že krajina je plne pripravená spolupracovať s Prištinou v boji proti epidémii. Srbský prezident v pondelok, 6. apríla, vyhlásil, že krajina je odhodlaná pomôcť Srbom žijúcim v Kosove. Vučič vyjadril svoje znepokojenie nad šírením infekcie v Kosove po telefonáte s hlavou UNMIK Abdulom Zahirom Taninom.

BERLÍN

Situácia sa zlepšuje. Podľa kancelárky Angely Merkelovej čísla ohľadom koronavírusu z Nemecka ukazujú, že krajina urobila krok vpred. V Nemecku bol nedávno zaznamenaný pokles počtu nových infekcií. „Bolo však príliš skoro na to, aby sme to dali jasne najavo,“ uviedla Merkelová na tlačovej konferencii v pondelok, 6. apríla. Vzhľadom na to, že Rakúsko oznámilo zmiernenie opatrení od budúceho týždňa, Merkelová zdôraznila, že rakúske plány nemajú vplyv na rozhodnutie nemeckej vlády zachovať omedzenia najmenej do 19. apríla. Premiér Sárska  Tobias Hans (CDU) zdôraznil, že každá krajina sa musí rozhodnúť na základe svojich vlastných údajov.