COVID-19: Španieli rátajú s otvorením letnej turistickej sezóny od júla

Ľudia na pláži Lago di Garda na severe Talianska, 24. mája 2020. [EPA-EFE/Filippo Venezia]

Nemeckí konzervatívni politici žiadajú rozpočtový strop pre výdavky na koronakrízu. V Taliansku sa ľudom otvorili pláže.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Dlhový strop. Nemecko prijalo sériu historických záchranných balíkov, niektorí konzervatívni politici preto upozorňujú na rastúcu mieru zadlženia. Bavorský premiér Markus Söder (CSU) žiada, aby sa na výdavky spojené s koronavírusom zaviedol strop. Minister hospodárstva Peter Altmaier (CDU) sa tiež prihovárala za to, aby programy ekonomickej pomoci boli obmedzené „veľkosťou, rozsahom aj trvaním“. Sociálni demokrati však majú s takýmito úvahami problém. Podpredseda SPD Achim Post si myslí, že by to oslabilo možnosť štátu reagovať na krízu. Predseda nemeckej rady ekonomických expertov Lars Feld sa rovnako vyjadruje proti dlhovému stropu. Hoci nepodporuje nekonečné míňanie, keďže „nie je možné, dávať všetkým pivo zadarmo“, nie je ani fanúšik dlhového stropu, ktorý navrhuje Söder, podľa neho by to oslabilo efektivitu štáty, ak by sa situácia zhoršila. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VIEDEŇ

Regióny sa otvárajú rôznou rýchlosťou. Niektoré časti krajiny sa otvoria skôr ako iné, „pretože realitou je, že vývoj v nich je rozdielny“, povedal rakúsky kancelár Sebastian Kurz (ÖVP) online televízii oe24.tv. Podľa informácií, ktoré vláda poskytla novinám Der Standard, šesť  deviatich spolkových krajín nezaznamenalo počas uplynulého víkendu žiadny nový prípad nákazy. Viedeň však medzi nimi nie je. Vláda v posledných týždňoch opakovane kritizuje krízový manažment vedenia hlavného mesta, čo súvisí aj s blížiacimi sa komunálnymi voľbami, ktoré sú naplánované na jeseň. Súčasný primátor Viedne je Michael Ludwig z SPÖ. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

Johnson bráni poradcu. Premiér Boris Johnson musel na pravidelnom tlačovom briefingu v nedeľu (24. mája) obhajovať svojho poradcu Dominca Cummingsa. Cummings stojí za víťazstvom tábora „Leave“ v britskom referende o vystúpení Veľkej Británie z EÚ v roku 2016. Podľa medializovaných informácií Cummings porušil vládne nariadenia o cestovaní počas koronakrízy, okrem iných prípadov aj vtedy, keď cestoval za rodičmi do 400 km vzdialeného mesta v severovýchodnej časti krajiny. Cummings aj jeho manželka sa začiatkom marca nakazili novým koronavírusom. Premiérov poradca odmieta, že by urobil niečo zlé. Podľa premiéra Borisa Johnsona konal „zodpovedne, legálne a s integritou“. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

COVID-19: Paríž predstaví dotačný plán na autá s alternatívnym pohonom

Švédsky prístup v pandémii nefunguje, imunitu získalo len sedem percent obyvateľov. Chorváti otvoria hranice pre Slovákov už o týždeň. Zdravotníci z EÚ nebudú musieť v Spojenom kráľovstve doplácať zdravotné poistenie.

RÍM

Taliansko ožíva. V Taliansku sa v pondelok (25. mája) otvárajú športoviská, posilňovne a plavárne. Každá prevádzka si musí urobiť vyhodnotenie rizík, okrem toho, že musí dodržiavať všeobecné nariadenia – zostať doma v prípade symptómov a nahlasovať akýkoľvek kontakt s infikovaným človekom. Viaceré regióny povolili ľudom návštevy pláží už od soboty (23. mája). Od 3. júna bude povolené cestovať medzi regiónmi. (Valentina Iorio| EURACTIV.it).

MADRID

Španielsko otvorí hranice v júli. Španielsky sektor turizmu sa pripravuje na príchod dovolenkárov počas letnej sezóny. Premiér Pedro Sánchez na tlačovej konferencii počas víkendu ohlásil, že krajina otvorí hranice zahraničným návštevníkom od júla. Španielsko bolo v roku 2019 druhou najnavštevovanejšou krajinou na svete s 83,7 miliónmi turistov, ktorí do španielskej ekonomiky priniesli 92 miliárd eur (12 % HDP a 13 % pracovných miest). (EFE, partner EURACTIV).

ĽUBĽANA

4 dni bez nových infekcií. Podľa údajov, ktoré slovinské úrady zverejnili v nedeľu, sobota (3. mája) bola štvrtým dňom v poradí, kedy v krajine nezaznamenali žiadny nový prípad nákazy COVID-19. Slovinsko ako prvé vyhlásilo koniec pandémie ešte 14. mája. Ekonomika krajiny však utrpela, májové čísla nezamestnanosti sú o 16 % vyššie ako v rovnakom období v roku 2019. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

BUKUREŠŤ

Plošné testovanie. Rumunsko otestuje približne 30 tisíc ľudí, aby zistilo mieru imunity v populácii, oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Krajina stále denne zaznamenáva okolo 200 prípadov novonakazených ľudí denne. Celkovo v Rumunsku zomrelo na COVID-19 1179 ľudí pri viac ako 18 tisíc infikovaných. (EURACTIV.ro)