COVID-19: Španieli sa vrátia do parkov, Fínska vláda urobila tlačovku pre deti

Predseda Bundestagu a bývalý nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. [EPA/Michael Reynolds]

Predseda nemeckého parlamentu hovorí, že ochrane životov nemožno dlhodobo podriadiť všetko ostatné.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Schäuble: Dva roky s obmedzeniami je príliš veľa. Predseda dolnej komory nemeckého parlamentu (Bundestag), Wolfgang Schäuble (CDU) žiada vyváženejšie vyhodnocovanie  zdravotných, sociálnych a ekonomických dôsledkov dlhého života s obmedzeniami. „Nemôžeme nechať rozhodnutia len na virológoch, ale musíme zvážiť aj obrovské ekonomické, sociálne, psychologické a ďalšie dôsledky,“ povedal v rozhovore pre nemecký Tagesspiegel (z 26. apríla), partnera siete EURACTIV. „Všetko jednoducho vypnúť na dva roky by malo príšerné následky.“

Vo svetle obmedzení základných slobôd nesúhlasí s podriadením všetkých záujmov cieľu záchrany životov, tvrdiac, že „tento absolutizmus nie je správny“. Uznáva, že ľudská dôstojnosť je absolútnou hodnotou v nemeckej ústave, toto „ale nevylučuje, že musíme zomrieť“.

BERN

Otváranie škôl o dva týždne. V pondelok začne vo Švajčiarsku prvé kolo uvoľňovania obmedzení. Otvárať sa budú napríklad kaderníctva, či záhradné centrá. Pokiaľ nenastane výraznejší nárast počtu infikovaných, plánuje švajčiarska vláda otvoriť školy 11. mája. Ďalšie kolo uvoľňovania je zatiaľ naplánované na 8. júna. K 27. aprílu má krajina potvrdených 29 tisíc nakazených a 1337 úmrtí.

MADRID

Počet nakazených nesmie stúpať. Španielsky premiér Pedro Sánchez cez víkend ohlásil, že ak prípady nových infikovaných a úmrtí na koronavírus zostanú na súčasnej a nižšej úrovni, oparenia sa začnú uvoľňovať 2. mája. Ľudia by mohli opustiť ísť na prechádzku alebo si vonku zacvičiť. Deti mladšie ako 14 rokov budú môcť po prvýkrát za 43 dní, stráviť vonku jednu hodinu denne v sprievode dospelého člena rodiny, aj to však len vo vzdialenosti 1 km od miesta bydliska. Tento krok je jeden z viacerých, ktoré smerujú k opätovnému otvoreniu Španielska v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov. Zmiernenie obmedzení má byť postupné a asymetrické, kedže vírus mal na rôzne časti krajiny rôzny vplyv a bude koordinované národnou vládou podľa odporúčaní odborníkov.

COVID-19: V Maďarsku rastie domáce násilie, pražský súd vracia vláde nariadenia

Európska komisia má obavy o poľské prezidentské voľby. Slovinci a Chorváti diskutujú, ako sa postaviť k letnej sezóne.

HELSINKI

Vláda komunikuje s deťmi. Fínska vláda stále uvažuje o tom, kedy otvoriť školy. Členky vlády si našli čas, aby o koronavíruse a súvisiacich témach komunikovali cielene s deťmi. Premiérka Sanna Marin, ministerka školstva Li Andresson a ministerka pre vedu a kultúru Hanna Kosonen odpovedali na otázky detí cez videkonferenciu. S deťmi hovorili o výzvach v súvislosti s pandémiou a o tom, ako čo najlepšie využiť aktuálny čas. Deti dostali aj dve základné domáce úlohy: umývať si ruky a dodržiavať odstupy od ľudí.

ŠTOKHOLM

Ministerka verí stratégii, ale uznáva, že v ochrane seniorov má rezervy. Švédska vláda bola doteraz v menej reštriktívnom prístupe v boji s pandémiou jednotná. Ministerka zdravotníctva a sociálnych vecí, Lena Hallengren, uviedla, že táto stratégia nebola stopercentne úspešná. Hallengren pripustila, že krajina zlyhala v ochrane seniorov. Z celkového počtu obetí vo Fínsku, viac ako polovicu tvoria dôchodcovia. Mnohí z nich žili v domovoch dôchodcov. Ministerka zatiaľ nemá definitívnu odpoveď na otázku, prečo je úmrtnosť vo Švédsku väčšia ako v ostatných škandinávskych krajinách. Čas na vyhodnotenie situácie podľa nej príde neskôr. Hallengren podľa vlastných slov naďalej verí v „udržateľnejšiu“ stratégiu, ktorú Švédsko v boji s koronavírusom zvolilo.

KODAŇ

Deti po mesiaci chodia opäť do školy. Brány škôl sa otvárajú pre deti mladšie ako jedenásť rokov. Tieto deti sú v školách už od 15. apríla. Krajina sa tak stala prvou európskou krajinou, ktorá povolila školám pokračovať vo vyučovaní. Reštaurácie a bary zostanú zatvorené do 11. mája. Po tomto dátume by sa mala začať druhá fáza uvoľňovania opatrení, kedy by sa mali vrátiť do škôl aj staršie deti. Dánsko má potvrdených viac ako osem tisíc infikovaných ľudí so 422 úmrtiami. Viac ako päťtisíc ľudí sa už vyliečilo.

SOFIA

Začína sa uvoľňovanie opatrení. V krajine sa postupne otvoria parky pre rodičov s deťmi. Premiér Bojko Borissov uviedol, že vláda skúma ďalšie opatrenia, ktoré by sa mohli uvoľniť, vrátane možnosti letnej dovolenky, či otváranie malých hotelov a penziónov pre turistiku.