COVID-19: Švédi majú ako poslední otvorené školy, na hraniciach Únie sa tvoria kolóny

Coronavirus in Sweden [EPA-EFE/Ali Lorestani]

V Taliansku a Španielsku naďalej pribúda denne takmer päťtisíc nových prípadov. Počet obetí v Taliansku je v porovnaní s Čínou dvojnásobný.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Gréci od pondelka, 23. marca, zastavili všetky lety z Turecka a Británie. Zákaz potrvá do 15. apríla. V krajine oddnes platí celoštátna karanténa. Britský premiér Boris Johnson varoval, aby ľudia obmedzili sociálne kontakty, inak budú čeliť prísnejším opatreniam. V Belgicku by sa mohol vírus šíriť najmenej ďalších osem týždňov. Za šírenie falošných správ o koronavíruse hrozí maďarská vláda až päťročným väzením.

Predsedníčka Komisie: Kolóny na hraniciach musia zmiznúť

Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen kontroly na vnútorných hraniciach Únie spôsobili obrovské zápchy a poškodili ekonomiku, čo sťažuje boj proti pandémii nového koronavírusu. “Tento víkend boli na niektorých hraničných priechodoch až 40-kilometrové kolóny, čo znamená čakaciu dobu do 18 hodín. To sa musí skončiť,” uviedla. Z tohto dôvodu chce vytvoriť tzv. zelené pruhy pre nákladnú dopravu. Prejazd cez hranice v tomto pruhu by mal podľa komisárky zabrať maximálne 15 minút. Zároveň vyzvala členské štáty, aby zjednodušili administratívne úkony pre vodičov nákladných vozidiel, ako aj zdravotné kontroly a zabezpečili tak chod dodávateľských reťazcov pre európske podniky.

V európskej inštitúcii podľahol koronavírusu prvý zamestnanec

Zdroj z europarlamentu uviedol, že externý pracovník Európskeho parlamentu bol štyridsaťročný Talian, ktorý pracoval v IT oblasti. Koronavírusom sa už nakazilo mnoho pracovníkov v rámci európskych inštitúcii, medzi nimi aj vyjednávač Únie pre brexit Michel Barnier, ktorý sa nachádza v karanténe vo svojom rodnom Francúzsku. Inštitúcie EÚ a úrady poslali mnohých zamestnancov pracovať domov.

Čína zastavila šírenie koronavírusu aj vďaka zberu osobných dát. Môže ísť Únia touto cestou?

Technológia na spracovanie obrovských dát pomocou kamier, sledovaním platieb, či lokalizáciu telefónov prešla v Číne od experimenov k plnému využitiu. Podľa niektorých si to EÚ pre GDPR nemôže dovoliť. Európska legislatíva ale pozná výnimky práve v časoch ohrozenia zdravia.

 

MADRID

Viac rýchlych testovacích súprav. Španielsko začalo s distribúciou súprav na rýchle testovanie v pondelok, 23. marca. Chcú tak urýchliť diagnostiku v najzraniteľnejších skupinách spoločnosti. Prvá zo súprav má byť použitá pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí tvoria takmer 12 percent všetkých prípadov v krajine. Takisto by sa chceli zamerať aj na domovy dôchodcov. Starší obyvatelia sú v Španielsku obzvlášť náchylní na nákazu. Takmer 90 percent úmrtí v krajine totiž tvoria ľudia starší ako 70 rokov. V Španielsku v posledných dňoch počty nakazených rapídne stúpajú, ide o viac ako štyritisíc nakazených denne. Krajina tak dobieha v dennom počte nových prípadov Taliansko.

PARÍŽ

Predĺženie obmedzení. Francúzska vláda sa pripravuje na predĺženie všeobecných obmedzení pre ľudí. Zároveň zvažujú ich rozšírenie nakoľko počet nakazených rýchlo stúpa. V pondelok, 23. marca, pribudlo viac ako štyritisíc nových prípadov. Celkovo už nákaze podľahlo viac ako dvetisíc ľudí.

HELSINKI

Zatvoria sa bary a reštaurácie. Fínska vláda sa chystá na prijatie opatrení, ktoré sú pre mnohé európske krajiny platné už niekoľko dní.  Po novom by tak mali byť zatvorené reštaurácie či bary. Obmedziť by sa mal aj pohyb ľudí po krajine. Z prieskumu, ktorý si dali spraviť fínske bulvárne noviny vyplýva, že za prísne obmedzenia je len 11 percent Fínov. Medzi obyvateľmi tak prevláda voči opatreniam odpor, ktorý je obzvlášť vysoký medzi najzraniteľnejšou vekovou skupinou ľudí od 65 do 79 rokov. Z nich je až 82 percent proti príkazu ostať doma a vyhýbať sa verejným podujatiam.

ŠTOKHOLM

Švédi majú ako jediní otvorené školy. V nedeľnom príhovore švédsky premiér Stefan Löfven varoval pred ťažkými časmi. Neavizoval však žiadne konkrétne opatrenia v boji so šírením vírusu. Švédsko je tak naďalej jedinou krajinou, v ktorej ostávajú základné školy otvorené a sú povolené aj verejné stretnutia s maximálnym počtom 500 ľudí.