COVID-19: Talianska vláda zapojí do krízového štábu viac žien

Taliansky premiér Giuseppe Conte (druhý z ľava) odchádza z Senátu. [EPA-EFE/Maurizio Brambatti]

Nemecká štúdia odhaduje omnoho väčší počet infikovaných v Nemecku. Viktor Orbán žiada ospravedlnenie od predsedu Európskej ľudovej strany za ohováranie.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Kontroverzná štúdia odhaduje 1,8 milióna prípadov infekcie v Nemecku. Výsledky dlho očakávanej a kontroverznej Heinsbergskej štúdie hovoria, že skutočné počty nakazených ľudí v Nemecku sú desaťnásobne vyššie ako oficiálne čísla. Jej autori odhadujú, že celkový počet prípadov ochorenia v krajine na nový koronavírus je 1,8 milióna ľudí. Autori štúdie skúmali reprezentatívnu vzorku populácie v meste Gangelt v okrese Heinsberg, jedného z epicentier vírusu v Nemecku, bez ohľadu na to, či vykazovali nejaké symptómy ochorenia. Zistili, že infikovanosť bola päťkrát vyššia ako oficiálne čísla a smrtnosť na úrovni 0,37 %. Z týchto údajov extrapolovali národné čísla. Podľa oficiálnej štatistiky o úmrtiach (podľa Inštitútu Roberta Kocha 6692 ku 4. máju) dospeli k počtu 1,8 milióna infikovaných. Experti hovoria, že by k zverom pristupovali s rezervou, hoci jej dáta všetci úplne nezavrhujú.

PARÍŽ

Žiadna pomoc pre Amazon. Francúzska vláda zamietla žiadosť o čiastočné pokrytie mzdových nákladov spoločnosti Amazon (kurzarbeit). Francúzsky súd nariadil firme Amazon, aby počas pandémie obmedzila svoje aktivity. Podľa odborov neboli jej zamestnanci dostatočne chránení. Amazon síce od 16. apríla dočasne zavrel svoje francúzske sklady, no operoval s využitím iných európskych skladov. Firma následne od štátu žiadala mimoriadnu pomoc s nákladmi na 10 tisíc zamestnancov, podobne ako iné firmy zasiahnuté protikoronovými opatreniami. Odbory však označili žiadosť Amazonu za nemiestnu. Viaceré veľké francúzske spoločnosti ako Hermès, Axa and Société Générale uviedli, že si nebudú nárokovať kompenzácie v rámci schémy kurzarbeit, čo ministerka práce Muriel Pénicaud ocenila.

VIEDEŇ

Koronaplikácia pre turistov? Rakúska vláda doteraz ubezpečovala, že používanie mobilnej aplikácie, ktorá má sledovať prípadné kontakty s ľuďmi nakazenými na koronavírus „Stop-Corona“ od Červeného kríža, bude dobrovoľné. Blízka a dlhodobá spolupracovníčka kancelára Sebastiana Kurza (ÖVP), Antonella Mei-Pochtler, však v pondelok (4. máj) pre denník Financial Times uviedla, že sa uvažuje, že aplikácia bude podmienkou pre vstup turistov, ktorí by chceli prísť do krajiny. O niekoľko hodín rakúske ministerstvo zdravotníctva poprelo, že by sa o takomto kroku vôbec diskutovalo.

RÍM

Rodovou rovnosťou proti COVID-19. Taliansky premiér Giuseppe Conte zohľadnil volania po väčšom rodovom vyvážení členov expertnej pracovnej skupiny, ktorá sa podieľa na krízovom riadení štátu počas pandémie COVID-19. Doteraz boli medzi jej 17 členmi len 4 ženy. Premiér vydal pokyn, aby sa zabezpečila väčšia účasť žien v expertnej skupine. Reagoval na stupňujúci sa tlak verejnej mienky. Ozvalo sa 16 členiek talianskeho Senátu, vrchnej komory talianskeho parlamentu, ktoré tento stav kritizovali v texte pre denník Corriere della Sera. Z iniciatívy sa tiež stala petícia a virálna kampaň na sociálnych sietiach.

COVID-19: Fínska ministerka navrhuje vyplatiť každému občanovi 100 eur

Viaceré krajiny vstupujú do ďalšej fázy uvoľňovania obmedzení pre menšie prevádzky. Nemecko sa zatiaľ nechystá otvoriť svoje hranice.

BUDAPEŠŤ

Viktor Orbán píše EPP. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán napísal list predsedom členských strán Európskej ľudovej strany (EPP), v ktorom sa sťažuje, že voči Maďarsku prebiehali v uplynulých týždňoch bezprecedentné útoky a dezinformačná kampaň. Naráža na kritiku krokov jeho vlády, ktorá si počas koronakrízy vypýtala od parlamentu časovo neobmedzenú moc vládnuť prostredníctvom dekrétov. „Voči mne a mojej krajine nespravodlivo a na základe neobjektívnej ideologickej propagandy zaútočili už aj dávnejšie, avšak terajšie útoky boli najpodlejšie a najcynickejšie,“ napísal v liste Orbán. „Tvrdili, že parlament bude zatvorený, pričom pravidelne riadne rokuje a je miestom živej diskusie. Tvrdili aj to, že som získal neobmedzenú moc, pričom platí, že právomoc zákonodarného zboru bola rozšírená na úkor vlády. Právomocou parlamentu je ukončiť núdzový stav, dokonca môže odvolať akékoľvek mimoriadne nariadenie,“ napísal predseda vládnej strany Fidesz. Špeciálne v liste kritizuje predsedu EPP, Poliaka Donalda Tuska, od ktorého žiada ospravedlnenie. V liste Orbán pripomenul stanovisko Európskej komisie. Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v stredu (29.4) uviedla, že eurokomisia po analýze zákona schváleného maďarským parlamentom v súčasnosti neplánuje podniknúť právne kroky proti maďarskej vláde. Dodala, že Komisia analyzovala aj situáciu v iných krajinách a že bude naďalej sledovať, čo robí maďarská vláda.

VARŠAVA

Obchody, kultúra, škôlky. V pondelok, 4. mája, sa v Poľsku otvorili obchodné centrá a niektoré kultúrne inštitúcie (knižnice, múzeá a galérie) a ubytovacie zariadenia. V stredu, 6. mája, sa otvárajú škôlky a jasle, čo ale kritizujú viaceré samosprávy z obáv o opätovné šírenie vírusu. Poľsko ani 5 dní pred plánovanými prezidentskými voľbami nevie, či sa uskutočnia v stanovenom dátume.

PRAHA

Obnovenie medzinárodnej dopravy. Vláda od 11. mája ruší zákaz pre medzinárodné autobusové a vlakové spojenia. Od budúceho týždňa sa budú môcť do krajiny vrátiť sezónni, zdravotnícki alebo sociálni pracovníci, musia sa však preukázať negatívnym testom na COVID-19. Aj pražské letisko začína operovať lety – ako prvé z Amsterdamu (KLM) a z Düsseldorfu (Eurowings).

ZÁHREB

Istria čaká na otvorenie hraníc. Od 11. mája sa tvoria hotely a kempy v chorvátskej Istrii (región hraničiaci s Talianskom). Niektoré služby budú nabiehať postupne v závislosti od toho, kedy sa otvoria hranice a miere dopytu.