COVID-19: Únia bude mať vlastné strategické zásoby materiálu, Španielsko už hlási viac obetí ako Čína

Ilustračný obrázok. Clarence House, rezidencia Princa Charlesa v Londýne, [EPA-EFE/Andy Ryan]

Európsky parlament ruší plenárne zasadnutia v Štrasburgu do septembra. Najviac nakazených v stredu, 25. marca, pribudlo v Taliansku a Španielsku.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Európsky parlament pozastavuje bežné plenárne zasadnutia do septembra

Koronavírus prinútil Parlament, aby odložil svoje každomesačné plenárne zasadnutia v Štrasburgu minimálne do septembra. Parlament usporiada stretnutia v kratšej verzii v polovici mája, júna a júla v Bruseli. Parlament má zároveň prejsť na systém hlasovania „z domu“. Nový systém rozhodovania na diaľku sa  bude prvýkrát skúšať vo štvrtok, 26. marca. Očakáva sa, že poslanci budú hlasovať o niektorých opatreniach na riešenie koronavírusu. Parlament tiež v nasledujúcich mesiacoch podstatne znížil počet schôdzí výborov a politických skupín. V parlamente sa tak bude viesť menej diskusií, no prioritou je v súčasnosti hlasovanie o všetkých opatreniach potrebných na riešenie pandémie.

Šefčovič: Únia sa poučila zo situácie v Taliansku a Španielsku

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič po zasadnutí kolégia komisárov v stredu, 25. marca, povedal, že pokiaľ ide o zabezpečenie kritických zdravotných materiálov, dobré výsledky začalo prinášať spoločné verejné obstarávanie krajín Únie. K tomu sa ešte v januári pripojilo aj Slovensko. Komisia začala rokovania s dodávateľmi pľúcnych ventilátorov, čo je podľa neho dobrá príležitosť aj pre slovenskú firmu Chirana v Starej Turej. Komisia rovnako postupuje aj pri zabezpečení dostatočného počtu testovacích súprav a ďalších ochranných pomôcok.

Šefčovič tvrdí, že Únia sa poučila z tejto krízovej situácie, a najmä zo situácie v Taliansku a Španielsku, ktorým nebolo možné poskytnúť ochranný a zdravotný materiál ani prostredníctvom mechanizmov pre krízové  situácie, lebo nikto v Európe nemal dostatočné množstvo potrebných materiálov. Vytvárajú sa tak strategické zásoby a špeciálne sklady, kde budú tieto materiály uskladnené a budú majetkom Únie.

Komisia ponúkla možnosť všetkým členským štátom na zriadenie strategických skladov. Tie by mali byť aspoň vo dvoch krajinách, pričom chce Komisia uhradiť 90 percent nákladov na ich zriadenie.

COVID-19: Česi vyrábajú respirátory pomocou 3D tlačiarní, v Rumunsku mali ošetrovať aj infikovaní lekári

Nemecká vláda vyčlenila miliardové balíky na pomoc podnikateľom. Vo viacerých európskych krajinách predlžujú trvanie mimoriadneho stavu. 

VIEDEŇ

Českí opatrovatelia môžu naďalej pracovať v Rakúsku. Keď Česko v polovici marca vyhlásilo stav núdze a uzavrelo hranice, spôsobilo to napätie v rakúskom zdravotníckom systéme, kedže mnohí starší ľudia sa spoliehajú na českých opatrovateľov. Problém však je, že tí často cestujú tam a späť cez hranice. Český minister vnútra Ján Hamáček v stredu, 25. marca, oznámil otvorenie rakúsko-českej hranice pre ľudí pracujúcich v zdravotníctve a sociálnych službách.

LISABON

Musí sa robiť viac testov. Portugalskí lekári sa zasadzujú o to, aby sa miera testovania ľudí zvýšila a náhodne sa odobrali vzorky vo všetkých regiónoch krajiny. „Nemá zmysel kontrolovať celú populáciu ale kritéria testovania sa musia rozšíriť,“ uviedla Asociácia lekárov verejného zdravotníctva. Odvolávajú sa na dobré výsledky z Číny či Južnej Kórey, kde rozšírenie testovania pomohlo v boji s nákazou. Predseda vlády Antonio Costa v utorok, 24. marca, v parlamente povedal, že vedecká komunita neobhajuje testovanie celej populácie.

MADRID

Predbehli Čínu. Španielsko má viac obetí koronavírusu ako Čína. Do dnešného dňa v krajine zomrelo 3434 ľudí. Počet nakazených prekročil v stredu, 25. marca, 47 tisíc. V stredu tiež pribudlo viac nových prípadov ako v Taliansku, presne 5 552 novo nakazených ľudí.

LONDÝN

Vírus v kráľovskej rodine

Následník britského trónu, Princ Charles, bol pozitívne testovaný na koronavírus. Podľa BBC má 71-ročný monarcha mierne príznaky “ale inak sa cíti dobre”. Test jeho manželky, vojvodkyne z Cornwallu, Camilly, bol negatívny. Obaja sú v izolácii na zámku Balmoral. Podľa Buckinghamského paláca sa kráľovná Alžbeta II, naposledy stretla so svojim synom 12. marca a je v dobrom zdravotnom stave.