COVID-19: Únia sa na 30 dní zatvára, v Británii premiér ľuďom odporučil ostať doma, školy nezavrel

Premiér Peter Pellegrini počas telekonferencie Európskej rady (17. marec 2020). [Twitter-Peter Pellegrini]

Lídri EÚ podporili Komisiu s návrhom na uzavretie vonkajších hraníc aj vo využití flexibility v rozpočtových pravidlách.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach ohľadom šírenia nového vírusu v členských štátoch Únie. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Prípady nákazy novým koronavírusom naďalej najviac pribúdajú predovšetkým v Taliansku a Španielsku, kde dokopy v utorok (17. marca) pribudlo takmer 5 tisíc nakazených ľudí. V týchto krajinách hlásia aj najviac mŕtvych. Množstvo nových pacientov rýchlo pribúda aj v Nemecku (k utorku 2 080).

Zatváranie hraníc

Od utorka (17. marca) zatvorilo svoje hranice Maďarsko, k tomuto opatreniu sa pridáva aj Ukrajina. Opatrenie sa od štvrtka (19. marca) rána nebude týkať občanov Slovenskej republiky, ktorí  bývajú alebo pracujú na území Maďarskej republiky najviac do 30 kilometrov od svojich hraníc. Hraničnej kontrole sa budú musieť preukázať platným dokladom totožnosti a potvrdením od zamestnávateľa. Rovnaké pravidlá budú platiť pre občanov Maďarskej republiky. “Akékoľvek ďalšie úpravy tejto bilaterálnej dohody budú závisieť od nárastu výskytu pozitívnych prípadov koronavírusu na dotknutých územiach,” informuje slovenské ministerstvo vnútra.

Európska rada  počas včerajšej telekonferencie odsúhlasila návrh Európskej komisie na pozastavenie ciest pre občanov krajín mimo Európskej únie po dobu 30 dní. Výnimku majú občania štátov Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) a Veľkej Británie. Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej EÚ vyvinie “koordinované úsilie dostať domov uviaznutých cestujúcich”.

Ďalšie európske opatrenia 

Lídri sa tiež dohodli, že je potrebné zabezpečiť plynulý prechod tovarov, špeciálne liekov a potravín naprieč európskymi hranicami. Podporili Európsku komisiu v jej snahách pri pomoci o zabezpečenie dostatku lekárskeho a ochranného vybavenia. Odsúhlasili aj vytvorenie vedeckej expertnej skupiny pre chorobu COVID-19, zostavenej z epidemiológov a virológov z rôznych členských štátov EÚ. Cieľom tejto poradnej skupiny bude sformulovať na základe vedeckých údajov usmernenia EÚ týkajúce sa opatrení na riadenie rizík.

Zelenú dostala aj iniciatíva Komisie sflexibilniť európske pravidlá o štátnej pomoci a využiť priestor, ktorý v prípade výnimočných situácií dávajú rozpočtové pravidlá v Pakte stability a rastu.

Euro 2020 sa zmení na Euro 2021

Futbalová organizácia UEFA odložila turnaj EURO 2020 pre koronavírus na leto 2021. UEFA vyhlásila, že zdravie všetkých účastníkov je prioritou, rovnako tak aj predchádzanie zbytočnému tlaku na národné verejné služby zapojené do usporiadania zápasov. Preložené boli aj ďalšie súťaže organizované futbalovým zväzom, napríklad Liga majstrov.

COVID-19: Portugalsko má prvú obeť, Česko prvých vyliečených

Česko hlási prvých troch vyliečených ľudí, Portugalsko, naopak, zaznamenalo prvého človeka, ktorý vírusu podľahol. Francúzsko aj Nemecko sprísňujú obmedzenia.

VARŠAVA

Nakazený minister. Prezident Duda odvolal zasadnutie vlády nakoľko niektorí ministri sú v izolácii a čakajú na svoje testy po tom, ako sa preukázala nákaza u poľského ministra životného prostredia. Poľsko počas víkendu uzavrelo hranice, zakázalo verejné zhromaždenia pre viac ako 50 ľudí a zatvorilo nákupné centrá. V utorok bolo v krajine potvrdených 221 prípadov koronavírusu s piatimi úmrtiami.

LONDÝN

Koniec kolektívnej imunity. Predseda vlády Boris Johnsom mení rétoriku a prístup k pandémii. V britskom kráľovstve nastáva dramatický obrat v súvislosti s obmedzením šírenia pandémie a premiér priznáva, že nový vírus je problém. Z dôvodu, že nových prípadov nakazených v Británii rýchlo pribúda, (v utorok 17.  marca 407 novo nakazených), premiér odkázal všetkým Britom, aby pracovali z domu a vyhýbali sa verejným zhromaždeniam a cestovaniu. Zavretie škôl však naďalej odmieta, aj keď množstvo rodičov už svoje deti necháva kvôli šíreniu vírusu doma. Razantné opatrenia zatiaľ vyhlásené nie sú, ide len o Johnsonove odporúčania.

Nový koronavírus by mohol podľa nových zistení univerzity Imperial College v Londýne potencionálne spôsobiť vo Veľkej Británii 510 tisíc úmrtí a 2,2 milióna úmrtí v USA v prípade, že sa neprijmú rázne opatrenia.

BERLÍN

Počet nakazených rýchlo rastie. V Nemecku federálna vláda v utorok 17. marca prijala núdzový plán pre nemocnice z dôvodu exponenciálneho rastu nakazených ľudí. Rozširujú rehabilitačné zariadenia aj do hotelov či väčších hál. V Nemecku sa takisto snažia zdvojnásobiť počet lôžok intenzívnej starostlivosti zo súčasných 28 tisíc. Do 17. marca bolo v krajine potvrdených 8 757 prípadov nákazy nového koronavírusu, pričom v utorok pribudlo približne 2 080 novo nakazených ľudí.

KYJEV

Zatvorené hranice. Od utorka 17. marca uzatvára krajina hranice pre všetky typy dopravy.

BUDAPEŠŤ

Zápcha na hranici. Na hraničnom priechode medzi Rakúsom a Maďarskom sa zasekli rumunskí a bulharskí cestujúci, ktorí sa nemali ako dostať z Maďarska kvôli uzavretým hraniciam. Pre nich sa hranice dočasne otvorili počas utorkovej noci. Pre ľudí zo Slovenska, ktorí pracujú od hraníc do 30 kilometrov, bude platiť voľný cezhraničný prechod.

ZÁHREB

Lekári zatajili lyžovačku. Nepovedali, že sa vrátili z lyžovačky v Rakúsku, pričom dvaja z nich mali následne pozitívny test na koronavírus. Neboli však v kontakte s mnohými pacientmi a nemocnica bola dezinfikovaná. Nezodpovedné rozhodnutie lekárov však dostalo do izolácie ďalších 150 ľudí.

BELEHRAD

Na pomoc prichádza Čína. Prezident Vučič v utorok informoval o dohode s čínskym veľvyslancom v Srbsku o tom, že Peking schválil zásielky pomoci do krajiny v podobe rúšok či respirátorov ako aj vyslanie čínskych odborníkov na pomoc proti šíreniu koronavírusu. Čínsky veľvyslanec poznamenal, že ľudia v Číne na Vučičovu výzvu zareagovali veľmi pozitívne a sú pripravení pomôcť. Srbská vláda zároveň od utorka sprísnila vývoz liekov a zakázala vývoz nielen takých, ktoré boli vyrobené v Srbku ale aj všetkých liekov, ktoré sa v súčasnosti na srbskom území nachádzajú.