COVID-19: V Česku sa nákaza dostala do domovov dôchodcov, vo Švédsku sú školy naďalej otvorené

Ilustračný obrázok. Pracovník v ochrannom odeve dezinfikuje sochu prvého československého prezidentka Tomáša G. Masaryka na Hradčanskom námestí v Prahe. [EPA-EFE/Martin Divisek]

Srbský prezident Vučič premýšľa nad úplným zákazom vychádzania ľudí. Ulice budú prázdne a krajina tak môže poraziť pandémiu za menej ako dva mesiace, tvrdí.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Komisia žiada ľahší prechod cez hranice pre kľúčových pracovníkov  

Európska komisia v pondelok, 30. marca, vydala nové praktické rady, ktorými chce zabezpečiť, aby sa mobilní pracovníci v rámci EÚ, najmä tí, ktorých povolania sú “kriticky dôležité” v boji proti pandémii nového koronavírusu, mohli dostať na pracovisko. Týka sa to pracovníkov poskytujúcich zdravotnú starostlivosť, pracovníkov v odvetví potravinárstva a v ďalších základných službách, ako je napríklad starostlivosť o deti, starších ľudí, či kritického personálu v oblasti verejných služieb.

Členské štáty by vo všeobecnosti mali cezhraničným pracovníkom prekročenie hraníc povoliť, ak je práca v danom odvetví v hostiteľskom členskom štáte stále povolená a pristupovať rovnako ako k vnútroštátnym. Pokiaľ ide o sezónnych pracovníkov, najmä v odvetví poľnohospodárstva, členským štátom sa v záujme riešenia problému s nedostatkom pracovníkov v dôsledku krízy odporúča, aby si vymieňali informácie o svojich konkrétnych potrebách na technickej úrovni a zaviedli osobitné postupy na zabezpečenie hladkého prechodu týchto pracovníkov cez hranice. Komisia pripomenula, že sezónni pracovníci v agrosektore vykonávajú v niektorých prípadoch kriticky dôležité činnosti výsadby, šľachtenia a zberu úrody.

BUDAPEŠŤ

Orbán môže vládnuť bez parlamentu. Maďarská vláda môže v čase výnimočného stavu dekrétmi obmedziť platnosť konkrétnych zákonov. Rozhodlo sa o tom v pondelok, 30. marca. Zároveň bude ústavný súd počas výnimočného stavu pôsobiť online a nesmú sa vyhlásiť voľby alebo referendá.

Vojaci aj civili NATO v pohotovosti: Aliancia prebrala počas pandémie ďalšie úlohy

Severoatlantická aliancia doteraz zorganizovala päť misií, ktoré pomohli s prenosom zdravotníckeho materiálu a v boji proti novému koronavírusu. Najviac z nich ťažili Slováci, Češi, ale aj Taliani a Španieli. Počet požiadaviek na spojencov v NATO ale rastie každým dňom.

BERLÍN

Nemecko je v recesii. Vyplýva to zo správy nemeckej rady ekonomických expertov. Podľa správy je recesia neodvratná, jej veľkosť bude závisieť od účinnosti opatrení na obmedzenie proti šíreniu vírusu. Federálna vláda sa v stredu, 1. apríla, opäť stretne s predstaviteľmi všetkých 16 nemeckých spolkových krajín, aby zhodnotila súčasné opatrenia a zhodnotila, ako ďalej postupovať. Neznamená to však zmiernenie obmedzení. Hovorca vlády Steffen Seibert povedal, že v súčasnosti je rýchlosť šírenia vírusu stále príliš rýchla na to, aby z nich povolili.

VIEDEŇ

Sprísnenie opatrení. Kancelár Sebastian Kurz, v pondelok, 30. marca, oznámil na tlačovej konferencii nové, prísnejšie opatrenia v boji proti šíreniu vírusu. V supermarketoch budú ľudia povinní nosiť ochranné masky na ústa. Tie sa budú distribuovať pri vchodoch do obchodov najneskôr v stredu.

Členovia rizikových skupín budú mať úplne zakázané pracovať v kanceláriách. Majú dve možnosti: buď musia pracovať z domu alebo dočasne nevykonávať pracovnú činnosť. Všetky hotely budú pre turistov zatvorené. Aby sa v krajine získal prvý odhad neregistrovaných prípadov, vláda zároveň otestuje dvetisíc náhodne vybraných ľudí. Kurz tak súčasnú situáciu v krajine opísal ako “ticho pred búrkou”.

MADRID

Vedúci testovania v Španielsku má pozitívny test na koronavírus. Španielskemu ministrovi zdravotníctva pre mimoriadne situácie, Fernandovi Simovi, v pondelok, 30. marca, potvrdili pozitívny test. Simon, ktorý denne informoval národ o stave šírenia choroby, mal aj horúčku. Momentálne je doma izolovaný. Krajina sa „zastavila“ po vládnom nariadení o zamedzení všetkých činností, ktoré nie sú nevyhnutné, s cieľom obmedziť pohyb ľudí a zabrániť šíreniu vírusu.

GRÉCKO

Platy zákonodarcov na boj proti koronavírusu? Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval pondelok, 30. marca, poslancov svojej strany Nová demokracia (EPP) v aby vyčlenili polovicu platu na špeciálny účet pre potreby riešenia situácie s koronavírusom na nasledujúce dva mesiace. Malo by sa to týkať aj ministrov a námestníkov vlády. “Som si istý, že ostatné politické strany urobia to isté,” uviedol Mitsotakis. Premiér dodal, že vláda bola prvou, ktorá sa mobilizovala odvážnymi opatreniami proti pandémii a politický svet musí stáť v popredí solidarity.

HAAG

Vláda informuje, ako ďalej s obmedzeniami. Chce tak spraviť na tlačovej konferencii v utorok, 31. marca. Súčasné opatrenia, ktoré zahŕňajú zatváranie škôl či kaviarní, sú stanovené do šiesteho apríla. Keďže počet pacientov prijatých do nemocníc dosiahol v Holandsku v pondelok 30. marca číslo 3 990, holandská spoločnosť Philipps poskytla miestnym nemocniciam sto z tisícky ventilátorov, ktoré mali byť dodané pred dvoma týždňami. Počet pozitívnych prípadov v krajine v pondelok, 30. marca, je 11 750. 864 už vírusu podľahlo.

COVID-19: V Španielsku zaznamenali denný rekord v počte obetí, zavádzajú opatrenia pred Veľkou nocou

Automobilkám sa kvôli pandémii sťažuje situácia v plnení záväzkov voči Únii. Rokovania o brexite musia počkať, videokonferencie sa zatiaľ neosvedčili.

HELSINKI

Prípady exponenciálne nepribúdajú. Fínske úrady to potvrdili v pondelok, 30. marca. Počty nakazených sa podľa fínskych orgánov nezvyšujú tak rýchlo, ako minulý týždeň. Podľa zdravotníckych odborníkov to možno interpretovať ako dôkaz toho, že obmedzenia a intenzívne testovanie fungujú.  Hranice krajiny sú naďalej uzavreté. Okres Uusimaa, vrátane Helsiniek, je navyše od zvyšku krajiny izolovaný až do 19. apríla. V pondelok, 30. marca, zároveň vláda oznámila, že reštaurácie sa musia okamžite zatvoriť. Zatvorené budú podľa nariadenia vlády do konca mája.

ŠTOKHOLM

Nezáleží, koľko je nakazených. Riaditeľ švédskej agentúry verejného zdravia, Johan Carlson, v nedeľu 29. marca na margo opatrení v Európe povedal, že ide “o ťažkopádny experiment“, ktorý ľudí uzatvára na štyri až päť mesiacov. Zároveň obhajoval prístup krajiny k vírusu a uviedol, že úrady sú naďalej celkom presvedčené, že prístup, aký zvolilo Švédsko, je najlepší pre zabránenie šíreniu choroby. “Na konci dňa nezáležalo, koľko infekcií sme mali,“ uviedol. V spoločnosti už podľa neho existuje dostatok zákazov, napríklad zákaz užívania drog. Napriek tomu problém nezmizol. Ľudia tak podľa neho musia mať vlastné porozumenie a vedomosti o situácií.

Vo Švédsku naďalej ostávajú školy otvorené a pohyb ľudí nebol obmedzený. Zhromaždenia s viac ako 50 ľuďmi sú zakázané ale reštaurácie a obchody fungujú normálne. Pre ľudí nad 70 rokov sa však odporúča, aby zostali doma. V pondelok, 30. marca, sa počet pacientov vo Švédsku zvýšil na 4028, čo je o 132 viac ako predchádzajúci deň. Počet úmrtí je 146. Od ľudí sa v súčasnosti žiada, aby si premysleli, či sa pustia do organizácie veľkonočných sviatkov.

PRAHA

Ohnisko v domove dôchodcov. V Českej republike je najmenej šesť domovov dôchodcov, do ktorých sa dostal vírus. Hlásia jednu smrť zapríčinenú vírusom, 20 infikovaných dôchodcov a deväť infikovaných pracovníkov. Vláda teraz čelí kritike za to, že nedokáže chrániť najzraniteľnejšiu časť spoločnosti. V krajine zároveň zomrel prvý zdravotnícky pracovník na koronavírus. Celkom je tak v Česku 17 ľudí, ktorí vírusu podľahli a 2837 hlásených prípadov.

SARAJEVO

Pacient nula vírusu podľahol. V pondelok, 30. marca, Bosna a Hercegovina potvrdila 354 prípadov COVID-19, čo je o 31 viac ako v predchádzajúci deň. V krajine prišlo doteraz o život 8 ľudí, zatiaľ čo 17 pacientov sa úspešne uzdravilo. V Mostare zomrel prvý pacient pozitívnym testom na koronavírus.  Od pondelka, 30. marca, je letisko v Sarajeve uzavreté pre verejnú dopravu.

BELEHRAD

Hrozí trvalý zákaz vychádzania. Srbský prezident Aleksandar Vučič 29. marca vyhlásil, že ak ľudia nezmenia svoje správanie, bude požadovať 24 hodinový zákaz vychádzania s tým, že ak to bude potrebné, opatrenie sa môže uložiť hneď. Provládnej televízii TV Prva povedal, že už tento týždeň sa môžu v krajine zaviesť prísnejšie opatrenia, ktoré by znamenali aj to, že “nikto nemôže byť na ulici”. Na otázku, ako budú ľudia nakupovať, povedal, že do obchodov nebude chodiť nikto. Povedal aj, že ak sa počas dvoch týždňov zavedie úplný zákaz pohybu, v týchto dňoch nevzniknú žiadne nové prípady a ich počet tak klesne. “Čakám na čínskych expertov, čo povedia. Akonáhle sa vyjadria pozitívne, uvalíme to do pol hodiny.“ Dodal, že Srbsko by sa mohlo dostať z pandémie za menej ako dva mesiace, ak budú ľudia disciplinovaní v dodržiavaní pravidiel.