COVID-19: V Írsku zariadili výbor na vyhodnocovanie vládnej odpovede na koronakrízu

Írsky premiér (Taoiseach) Leo Varadkar na úrade vlády pred tým, než oznámil uvoľňovanie koronavírusových opatrení v krajine. [EPA-EFE/Leon Farrell]

Maďarský premiér nepríde na rozpravu do Európskeho parlamentu venovanú jeho krajine, lebo, ako vysvetľuje, všetok čas a energiu venuje boju proti koronavírusu.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Tlak na otváranie hraníc sa stupňuje. Minister vnútra Horst Seehofer (CDU) je pod tlakom otvoriť hranice. Platnosť súčasného režimu vyprší 15. mája. Hovorkyňa ministerstva uviedla, že hoci chápu, aké problémy to spôsobuje ľuďom v prihraničných oblastiach „musíme byť veľmi opatrní“ pri otváraní hraníc. Rozhodnutie ovplyvní epidemiologická situácia na oboch stranách hranice. Európska komisia má dnes (13. mája) predstaviť usmernenia ako postupne otvárať hranice.

DUBLIN

Kontrolný výbor. Nezávislý poslanec dolnej komory írskeho parlamentu Michael McNamara bude viesť nový 19-členný parlamentný výbor, ktorého úlohou je preveriť vládny prístup ku riešeniu koronavírusovej krízy v krajine. Výbor sa po prvýkrát stretol tento týždeň a bude preverovať transparentnosť rozhodnutí o opatreniach vo vzťahu k COVID-19 a zaoberať sa bude aj efektívnosťou aplikácií, ktoré sledujú kontakty s nakazenými ľuďmi. 

VIEDEŇ

Menej ako 60 ľudí na jednotke intenzívnej starostlivosti. Čísla rakúskeho ministerstva zdravotníctva z utorka (12. mája) naznačujú pozitívny vývoj epidémie. V nemocnici sa lieči len 264 ľudí s príznakmi koronavírusu, z nich je 59 na jednotke intenzívnej starostlivosti. Celkovo zomrelo v Rakúsku na koronavírus 592 ľudí, potvrdených nakazených bolo 16 tisíc ľudí, pričom Rakúšania otestovali približne 392 tisíc obyvateľov.

HELSINKI

Masky na letiskách aj v lietadle. Fínsky letecký dopravca Finnair spolu s leteckým úradom (v utorok 12. mája) Finavia oznámili, že personál na letiskách (ktorý prichádza do kontaktu s cestujúcimi) a na palube lietadiel bude nosiť ochranné masky. Spoločnosť odporúča nosiť masky aj zákazníkom. Nový protokol vstúpi do platnosti v pondelok, 18. mája, a bude platný do konca augusta. Medzi ďalšie opatrenia patrí napríklad vzdialenosť jedného metra medzi ľuďmi na letiskách, zvýšená dezinfekcia a znížená kapacita služieb počas letu. K utorku, 12. mája, je vo Fínsku infikovaných 6 tisíc ľudí. Počet obetí je 275.

COVID-19: Francúzsko podmieňuje pomoc pre automobilky presunom ich výroby späť do krajiny

Fínsky prieskum ukázal, že 24 percent Fínov podporuje zvýšenie daní, aby štát mohol financovať sociálne dávky po koronakríze. Za obmedzenie sociálnych verejných služieb sa vyslovilo 18 percent opýtaných, šesť percent je za zvýšenie veku odchodu do dôchodku.

BRUSEL

Belgicko uvoľnilo pravidlá stretávania sa ľudí. V krajine sú od pondelka, 11. mája, otvorené všetky obchody. Musia sa však dodržiavať prísne hygienické opatrenia. „Iba jeden zákazník na desať metrov štvorcových a iba na 30 minút. Dôrazne sa odporúča, aby zákazníci nosili ochranné rúška a musí sa dodržiavať bezpečná vzdialenosť medzi ľuďmi,“ povedala predsedníčka belgickej vlády Sophie Wilmes a varovala pred spoločnými návštevami obchodov. Ľuďom odporúča nakupovať osamote.

Belgická vláda sa tiež rozhodla povoliť stretávanie určitých skupín ľudí už od tohto týždňa. Podľa predchádzajúceho harmonogramu bolo zmiernenie izolovania plánované až od pondelka, 18. mája. Každá rodina/domácnosť sa môže stretnúť so štyrmi osobami. Má to však niekoľko háčikov. Musí ísť stále o tú istú skupinu, je potrebné udržiavať fyzickú vzdialenosť a pokiaľ možno prijímať návštevníkov vonku.

BUDAPEŠŤ

Vojna listov. „Boju proti pandémii momentálne venujem všetku svoju energiu a silu,“ napísal maďarský premiér Viktor Orbán v odpovedi predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu, ktorý ho pozýval na štvrtkovú (14. mája) plenárnu debatu venovanú Maďarsku a kontroverznému zákonu o kompetenciách vlády počas pandémie. Orbán posiela do Parlamentu obhajovať maďarskú pozíciu svoju ministerku spravodlivosti Judit Várga, hoci sa pri takýchto príležitostiach spravidla vyžaduje prítomnosť predsedu vlády.

SOFIA

Nižšie dane pre turistický sektor. DPH na reštauračné služby, stravovanie a zábavný sektor sa zníži z 20 na 9 % oznámil premiér Bojko Borissov. Neskôr v ten istý deň tiež oznámil, že nižšia DPH – na úrovni 9 % –  sa bude týkať aj kníh

ZÁHREB

Zámena pacientiek. Epidemiologickú situáciu v Chorvátsku zatienil škandál, ku ktorému došlo v nemocnici v Splite a ktorý vyústil do rezignácie jej riaditeľa Julija Meštrovica. V nemocnici náhodne zamenili dokumenty dvoch pacientiek a vyhlásili jednu z nich za zosnulú. Chyba sa ukázala po tom, ako sa druhá z pacientiek vrátila do domova dôchodcov v Splite a personál si uvedomil, že nie je ich klientkou. Čoskoro sa ukázalo, že nemocnica vyhlásila za obeť koronavírusu nesprávnu osobu, čo šokovalo rodiny poškodených aj celú krajinu. Zosnulú pochovali v nesprávnej hrobke v Bosne a Hercegovine. Minister zdravotníctva Vili Beroš nariadil vyšetrenie prípadu.