COVID-19: V Maďarsku sa uvoľňujú obmedzenia, pre Budapešť to neplatí

Pracovník čistí most v Budapešti. [EPA-EFE/Marton Monus]

V časti Európy pokračuje pomalé uvoľňovanie, Írsko a Veľká Británia chcú ešte počkať na zlepšenie situácie.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

LONDÝN

Obmedzenia sa ešte uvoľňovať nebudú. Britský minister Boris Johnson v pondelok, 27. apríla, povedal, že je „príliš skoro“ na zmiernenie obmedzení, keďže druhá vlna nákazy by bola „katastrofou“. / Letecká spoločnosť British Airways prepustí 12 tisíc zo svojich 42 tisíc pracovníkov. Spoločnosť musela do veľkej miery kvôli pandémii koronavírusu obmedziť lety.

BERLÍN

Stále sa nevie, čo bude s prázdninami. Ministri spolkových krajín sa dohodli na „opatrnom a postupnom“ pláne na opätovné otvorenie škôlok v Nemecku. Podrobný plán na uvoľňovanie neobsahuje konkrétne dátumy, o tých sa má rozhodnúť na nasledujúcom stretnutí federálnej vlády a predstaviteľov spolkových krajín. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí varovalo ľudí, aby necestovali pred 14. júnom, čo znamená zrušenie dovoleniek a výletov počas nadchádzajúcich májových sviatkov. Osud nemeckých letných prázdnin je však stále otázkou. Vládny kabinet má prehodnotiť situáciu začiatkom júna.

VIEDEŇ

Predstavili tri kľúčové oblasti. Kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Werner Kogler na včerajšej spoločnej tlačovej konferencii (29. apríla) predstavili plán na oživenie rakúskeho hospodárstva. Dvojica vo svojom návrhu načrtla tri hlavné oblasti: daňové úľavy pre pracovníkov s nízkymi a strednými príjmami, „záchranu, udržiavanie a vytváranie“ nových pracovných miest a investície do ochrany klímy a digitalizácie. Nepovedali však nič konkrétne ku implementácii týchto oblastí.

COVID-19: Problémy s dostupnosťou interrupcií majú aj v Litve či Rumunsku

Podobné problémy s prístupom k umelému prerušeniu tehotenstva ako sa objavujú na Slovensku, majú aj v Rumunsku, Litve aj vo vidieckych oblastiach v Nemecku.

DUBLIN

Írsko nie je v situácii, aby mohlo uvoľňovať obmedzenia. Povedal to v stredu, 29. apríla, predseda írskej vlády Leo Varadkar. Krajina má v piatok, 1. mája, prehodnotiť obmedzenia, ale vzhľadom na počet úmrtí a výskyt nových infekcií nemôže vláda obmedzenia zrušiť. Varadkar ubezpečuje, že problém nie je v testovaní. „Pokiaľ ide o testovanie, spravili sme už 150 tisíc testov. V prepočte na jedného obyvateľa sme tak z hľadiska testovania šiesty z 27 krajín Európskej únie. V tejto chvíli neuvoľňujeme pravidlá z dôvodu, že máme stále vysoký počet ľudí na JIS s koronavírusom, navyše je každý deň hlásený vysoký počet úmrtí a stále registrujeme dosť veľa nových prípadov denne,“ uviedol. Írsko má v súčasnosti viac ako 20 tisíc nakazených a viac ako tisíc obetí. V stredu, 29. apríla, pribudlo 376 nových prípadov.

ĽUBĽANA

Dôchodcom sa zrušilo obmedzenie v nakupovaní. Knižnice, galérie a múzeá v Slovinsku sa mali od stredy, 29. apríla, otvoriť pod vplyvom lepšej epidemiologickej situácie. Tieto inštitúcie však nakoniec ostávajú naďalej zatvorené. Na prípravu potrebujú viac času a návštevníkov by sa mali privítať začiatkom mája. Zároveň sa zrušilo opatrenie, na základe ktorého mohli ľudia starší ako 65 rokov nakupovať len medzi ôsmou a desiatou hodinou rannou. V pondelok, 27. apríla, sa otvorili aj reštaurácie, bary s terasami a salóny krásy. Predajne otvorili aj krajčírstva, kľúčové služby, hodinári, klenotníci či kožené galantérie.

BUDAPEŠŤ

Krajina sa pomaly otvára. Okrem hlavného mesta. „Spolu s vami sa pokúsime znovu naštartovať život v Maďarsku, musíme ale postupovať postupne a podľa prísneho harmonogramu,“ oznámil maďarský premiér Viktor Orbán na Facebooku. Obchody, pláže, vonkajšie terasy kaviarní a reštaurácií sa v otvoria všade, s výnimkou Budapešti a jej okolia. Pre hlavné mesto naďalej platia obmedzenia, vrátane obmedzenia vychádzania. „A ešte jedna vec, od piatku budú môcť byť kvetinárstva otvorené bez obmedzení, keďže sa pripravujeme na Deň matiek,“ dodal Orbán.

BERN

Otvorené kaderníctva a záhradné centrá. V pondelok 27. apríla aj vo Švajčiarsku vstúpilo do platnosti prvé kolo uvoľňovania obmedzení. V krajine sa otvárajú kadernícke salóny, obchody pre domácich majstrov a záhradné centrá. Ak nedôjde k výraznému nárastu infekcií, švajčiarska vláda plánuje otvoriť školy 11. mája. Na treťom kole uvoľňovania sa má švajčiarska vláda dohodnúť koncom mája. Krajina má viac ako 29 tisíc nakazených a viac ako tisíc obetí