COVID-19: V Nemecku chcú otvoriť školy začiatkom mája

Ilustračný obrázok: Muž na bicykli v nemeckom Frankfurte. [EPA-EFE/Armando Bavbani]

Názory nemeckých spolkových krajín sa v prístupe k zmierňovaniu opatrení líšia. Severné Porýnie-Vestfálsko chce otvárať školy už budúci týždeň, podľa dohody by sa tak malo stať až začiatkom mája.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Pomalé otváranie škôl. Kým kancelárka Angela Merkelová (CDU) v stredu, 15. apríla, oznámila prvé opatrné kroky Nemecka k opätovnému otvoreniu častí hospodárstva krajiny, niektoré zo spolkových nemeckých krajín majú v úmysle ponechať obmedzenia dlhšie.

Jedným z váhavejších je predseda Bavorska Markus Söder (CSU). V Bavorsku je najvyšší počet prípadov, približne 35 tisíc nakazených ľudí. Federálny rámec umožňuje v pondelok 20. apríla otvárať nemecké obchody s rozlohou menšou ako 800 metrov štvorcových. Söder má však v úmysle tieto obchody nechať zatvorené najmenej na ďalší týždeň, s výnimkou remeselníckych obchodov a záhradníctiev. Pokiaľ ide o hotely, reštaurácie a bary, povedal, že v dohľadnej budúcnosti nie je šanca, že sa znovu otvoria. „Pokiaľ neexistuje vakcína ani žiaden liek a pokiaľ počet úmrtí naďalej stúpa, je potrebná absolútna opatrnosť,“ vysvetlil Söder.

Berlínsky primátor Michael Müller (SPD) zdôraznil, že pokrok v boji proti vírusu je v hlavnom meste „krehký“. „Nemôžeme a nepovolíme všetko cez noc, pretože inak nemôžeme zaručiť bezpečnosť občanov.“ Berlínsky senát súhlasil s opätovným otvorením obchodov do polovice budúceho týždňa. Senát však ešte nezmenil svoj pôvodný plán začať znovu otvárať školy už budúci týždeň a stále platí dohoda, ktorá hovorí o otváraní škôl 4. mája.

Nie všetky spolkové krajiny sú také opatrné. Predseda Severného Porýnia-Vestfálska Armin Laschet (CDU), sa sústredil na „normálnu zodpovednosť“. Zahŕňalo to plány na opätovné otvorenie štátnych škôl od 23. apríla. To spôsobilo, že Lachet získal na Instagrame viac ako 100 tisíc fanúšikov medzi študentmi. Laschet tento plán stále presadzoval aj napriek dohodnutom časovom harmonograme medzi spolkovými krajinami a federálnou vládou o tom, že školy skôr ako 4. mája neotvoria.

VIEDEŇ

Vláda zvýšila testovanie. Minister zdravotníctva Rudolf Anschober (Zelení) oznámil, že vo veľkom počte rakúskych domovoch dôchodcov budú všetci klienti vrátane zamestnancov otestovaní. Podľa neho ide o „oblasť s najvyšším rizikom“. Zamestnanci v obchodoch budú takisto testovaní vo vyššej miere, podobne ako to už bolo v prípade zdravotníkov.

K dnešnému dňu má Rakúsko viac ako 14 tisíc potvrdených prípadov, pričom reprodukčný faktor klesol na 0,65, čo znamená, že každý ďalší nakazený môže nakaziť menej ako jedného človeka.

 

Žiadne časové rámce ani presné kritériá. Komisia radí štátom, ako rozmýšľať o konci koronaobmedzení

Málo ambiciózna stratégia radí štátom v postupnosti rušenia obmedzení. Snaží sa predísť politickému napätiu a neopakovať chaotický nástup národných riešení a jednostranných krokov štátov zo začiatku pandémie COVID-19 v EÚ.

ĽUBĽANA

Nič výnimočné sa nedeje. Počet pacientov na JIS aj novo infikovaných klesá. Slovinské orgány sa preto domnievajú, že krivka sa spomaľuje a vykazuje stabilitu. Infekcia zasiahla niekoľko domovov dôchodcov v Slovinsku, úrady však zdôrazňujú, že miera úmrtnosti na koronavírus sa výrazne nelíši od sezónnych infekcií.

ZÁHREB

Opatrenia ostávajú, nikto nevie dokedy. Minister vnútra Davor Božinovic oznámil, že Chorvátsko pravdepodobne represívne opatrenia predĺži aj po budúcom týždni. Všetci členovia krízového tímu odmietli upresniť, kedy Záhreb začne zmierňovať svoje pandemické opatrenia, pričom zdôraznili, že hlavným predpokladom je stabilný pokles nových prípadov.

BUKUREŠŤ

Šesťtisíc či päťtisíc testov? Záleží. Podľa ministra zdravotníctva Nelu Tataru Rumunsko zvýšilo svoju nominálnu testovaciu kapacitu, ktorá v súčasnosti dosahuje približne 6 tisíc testov denne. Skutočný počet vykonaných testov je však nižší (menej ako 5 tisíc denne), pretože záleží na tom, aké skúsenosti má zdravotnícky personál s testovaním. Podľa oficiálnych údajov vykonali rumunské laboratória takmer 80 tisíc testov. Rumunský parlament vo štvrtok, 16. apríla, schválil predĺženie výnimočného stavu o 30 dní. Požiadal o to prezident Klaus Iohannis začiatkom tohto týždňa.

SARAJEVO

Každá pomoc sa ráta. Krajina naďalej dostáva zahraničnú pomoc potrebnú na boj proti pandémii. V stredu, 15. apríla, v krajine pristálo špeciálne lietadlo ktoré prepravilo zásielku z Malajzie. Očakáva sa takisto, že dodatočná podpora bude doručená aj z Maďarska a Slovinska, zatiaľ čo vedúci delegácie EÚ v krajine, Johann Sattler oznámil, že Únia ponúkne priateľskú pôžičku na pomoc. Bosne a Hercegovine pomáhajú v podobe zdravotníckych pomôcok aj spriatelené misie NATO.

COVID-19: V Španielsku môže byť až 20 percentná nezamestnanosť, Fíni navýšia príspevok pre WHO

Fínska vláda chce posielať viac finančných prostriedkov pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Reaguje tak na amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa financovanie zo strany USA rozhodol úplne zastaviť.