COVID-19: V Nemecku sa protestovalo proti korona-opatreniam

Skupina krajne pravicových extrémistov, ktorá sa pohybovala na okraji zhromaždení proti koronavírusovým opatreniam, v strete s políciou na Alexanderplatz v Berlíne, 9. mája 2020. [EPA-EFE/Filip Singer]

Ministri z Portugalska, Španielska a Talianska žiadajú zavedenie európskeho minimálneho príjmu ako odpovede na ekonomickú krízu spôsobenú koronavírusom.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Protesty proti koronavírusovým obmedzeniam. Hoci sa v Nemecku nedávno uvoľnili niektoré obmedzenia, vyšlo cez víkend do ulíc veľkých miest po celej krajine niekoľko tisíc ľudí. Demonštranti nerešpektovali pravidlá o dodržiavaní vzdialenosti medzi sebou, ani nenosili rúška. Obviňovali politikov a zdravotnícky personál zo šírenia strachu a obmedzovania základných ľudských práv. Väčšina politického spektra v Nemecku takéto protesty odmieta. Líder durínskych liberálov (FDP) Thomas Kemmerich, ktorý bol v minulosti tiež krátko krajinským premiérom, sa zúčastnil jedného z protestov v meste Gera, za čo ho odsúdili aj členovia jeho strany. Líder FDP Christian Lindner na Twitteri napísal: „Konanie [Kemmericha] oslabuje naše argumenty. Nemám pre to žiadne pochopenie. Tí, ktorí bojujú za občianske práva a inteligentnú stratégiu otvárania nedemonštrujú s obskúrnym okruhom ľudí a neignorujú dodržiavanie odstupov.“

PARÍŽ

Kontroverzné otváranie. „Zjednotené Francúzsko prekoná všetky skúšky“, povedal v príhovore pri príležitosti Dňa Európy francúzsky premiér Emmanuel Macron. Od pondelka ,11. mája, sa začalo s uvoľňovaním, ktoré ako rizikové kritizujú krajná pravica aj krajná ľavica, učitelia aj odbory. V krajine sú ale problémy s dostupnosťou rúšok a testov. V pondelok  sa do škôl vracia 15 % žiakov, firmy majú naďalej preferovať prácu z domu. Verejná doprava funguje len obmedzene. Výnimočný stav v krajine sa predĺžil až do začiatku júla, kedy sa vo Francúzsku tradične začínajú školské prázdniny. Nateraz ľudia nesmú cestovať do vzdialenosti väčšej ako 100 kilometrov.

MADRID

Rozdelená krajina. Španielsky premiér Pedro Sánchez cez víkendy vyzval obyvateľov regiónov, v ktorých sa začína prvá fáza uvoľňovania, aby zachovali rozvahu. Uvoľňovanie tvrdých obmedzení sa týka asi 51 % obyvateľov Španielska. V Baskicku, Galícii, Murcii, La Rioja a Astúrii sa ľudia od 11. mája môžu zhromažďovať v skupinách do 10, fungovať môžu vonkajšie reštaurácie, hoci len na polovičnej kapacite hostí. Malé firmy aj múzeá sa otvorili za dodržiavania hygienických opatrení. „Vírus nezmizol, stále číha,“ varoval obyvateľov premiér Sánchez.

Veľké mestá ako Madrid a Barcelona, ktoré pandémia postihla najviac, sú stále len v prípravnej fáze, podobne ako okresy v Kastílii a León, polovice autonómnej oblasti Valencia, miest Málaga a Granada v Andalúzii, mesta Toledo dvoch ďalších okresov v Kastília-La Mancha a mestské oblasti v Katalánsku.

LISABON

Európsky minimálny príjem. Portugalskí, španielski a talianski ministri volajú po zavedení európskeho minimálneho príjmu. Solidarita by podľa nich mala byť nástrojom, prostredníctvom ktorého sa dá minimalizovať kríza spôsobená koronavírusom. Návrh „európskeho sociálneho štítu“ predostreli v spoločnom texte pre denník Público, ktorý vyšiel v piatok (8. mája) a podpísali ho portugalská ministerka práce, solidarity a sociálnej bezpečnosti Ana Mendes Godino, podpredseda španielskej vlády a minister sociálnych práv a Agendy 2030 Pablo Iglesias a talianska ministerka práce a sociálnej politiky Nunzia Catalfo.

Covid-19: Portugalsko sa chce po koronakríze premeniť na priemyselného tigra Európy

Rumunský ústavný súd rozhodol, že udeľovanie pokút za narušovanie spoločenského odstupu je nezákonný. Za priestupok muselo zaplatiť už viac ako 300 tisíc osôb a štátny rozpočet vďaka tomu zinkasoval zhruba 125 miliónov eur. Bulharsko zrušilo povinnosť nosiť rúška na verejnosti. 

HELSINKI

Pokles podpory pre EÚ. Nový prieskum verejnej mienky ukazuje pokles podpory EÚ medzi fínskym obyvateľstvom. Popularita Únie je v tejto severskej krajine tradične vyššia ako v mnohých iných členských štátoch. Prieskum think-tanku EVA z minulého týždňa ukazuje, že oproti jeseni 2019, klesla podpora Únie vo Fínsku o 7 percentuálnych bodov. Prieskum sa realizoval medzi 26. marcom a 3. aprílom. Podľa Ilkkaa Haavista z organizácie EVA výsledky odrážajú negatívne hodnotenie  bezprostrednej reakcie EÚ na koronavírusovú krízu.

ŠTOKHOLM

Kritika hlavného epidemiológa. Bývalý švédsky premiér Carl Bildt si myslí, že hlavný štátny epidemiológ Anders Tegnell by mal menej vystupovať v médiách. Tegnell je autorom švédskej stratégie v boji v koronavírusom, ktorá je jedna z najmenej reštriktívnych v celej Európe. Vďaka denným mediálnym brífingom sa stal široko známym. Bildt sa pre denník Svenska Dagbladet vyjadril, že Tegnell by mal prestať kritizovať prístup iných krajín a nemal by sa vyvyšovať. Bildt sa obáva, že je to presne takéto správanie, ktoré prispieva k obrazu Švédska ako arogantnej krajiny. Dodal, že ak by bol premiérom, nedovolil by, aby Tegnell komentoval počínanie iných krajín. Švédsko v nedeľu (10. mája) počítalo 26 322 potvrdených prípadov COVID-19 a 3225 úmrtí.

BRUSEL

Žiadny návrat do normálu. Život už nikdy nemusí byť taký ako v januári, či februári pred prvými prípadmi COVID-19, povedala belgická ministerka zdravotníctva Maggie De Block. V Belgicku bude od pondelka možné stretávať s v skupinách do 4 ľudí, otvárajú sa aj obchody. „Všetci snívame o normálnom živote. Ale musíme si uvedomiť, že normálny život sa už nikdy nemusí vrátiť taký ako bol,“ povedala De Block pre VRT Nieuws v snahe apelovať na ľudí, aby naďalej dodržiavali pravidlá.

DUBLIN

Dohoda medzi EÚ a Londýnom bude potrebovať viac času. Časový plán pre dosiahnutie dohody medzi EÚ s Veľkou Britániou o brexite je vďaka pandémii nemožné dodržať, povedal írsky minister zahraničia Somon Conveney. Plán hovorí, že vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a Úniou treba vyrokovať do konca roka 2020. „Vzhľadom na komplexnosť toho s čím sa potýkame a dodatočné komplikácie v dôsledku COVID-19 je určite rozumné snažiť sa  o predĺženie obdobia,“ povedal Coveney.

VARŠAVA

Voľby neboli. Poľské prezidentské voľby, ktoré sa mali konať sa v nedeľu (10. mája) sa napokon nepodarilo zorganizovať a budú posunuté na neskorší termín. Podľa prvotnej dohody vo vládnej koalícii by sa mali pravdepodobne konať koncom júna alebo v polovici júla. Líder strany Právo a spravodlivosť Jarosław Kaczyński napriek tejto dohode tlačí na skorší dátum, ešte koncom mája.