COVID-19: V Slovinsku sa stratili rúška, nakazené je aj monacké knieža

Monacké knieža Albert II. [EPA-EFE/Sebastien Nogier]

Vírus neobchádza ani diplomatov či panovníkov. Pozitívny test na nový koronavírus má európsky vyjednávač pre brexit Michel Barnier aj monacké knieža Albert II.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Poslanci Európskeho parlamentu budú hlasovať na diaľku

Administratívni pracovníci v parlamente dostali za úlohu zaviesť spôsob, ktorý by umožnil poslancom hlasovať o návrhoch európskej legislatívy aj bez fyzickej prítomnosti v parlamente. Poslanci by mali mať zároveň možnosť sledovať a počúvať rokovania či komentovať jeho priebeh na diaľku. Uľahčiť by sa tým mala “vzdialená účasť” poslancov počas obdobia práce z domu, ktoré je aj pre predstaviteľov európskych inštitúcii dôsledkom šírenia vírusu. Členovia parlamentu by sa tak mohli pripojiť na rokovaciu platformu prostredníctvom svojho iPadu či iPhonu. Predseda parlamentu David Sassoli potvrdil, že hlasovanie na diaľku bude súčasťou plenárneho zasadnutia parlamentu už budúci týždeň. Pôjde o prvé rokovanie, počas ktorého budú poslanci rokovať na diaľku.

Koronavírus neobchádza ani európskych diplomatov

Európsky vyjednávač brexitu Michel Barnier sa nakazil novým koronavírusom. Oznámil to na svojom účte na Twitteri, pričom dodal, že sa cíti dobre a zdržiava sa len doma. Barnier nákazu oznámil po tom, ako museli byť zrušené aj “po-brexitové” rozhovory.  Do úvahy tak v rámci rokovaní o situácii Británie po brexite prichádza forma videokonferencií. Tento spôsob rokovania si pomaly osvojujú všetky európske inštitúcie.

Pozeranie videí a hranie hier zaťažuje internetovú sieť

Európska komisia v stredu 18. marca upozornila, že z dôvodu karanténnych opatrení je európska internetová infraštruktúra pod veľkým tlakom. Tlak na internetovú sieť sa zvýšil po tom, ako vlády viacerých európskych krajín požiadali občanov, aby ostali doma z dôvodu šírenia vírusu. Nadmerné zaťaženie internetu je spôsobené predovšetkým využívaním zábavných platforiem, vrátane pozeranie filmov či hranie online hier. Komisia upozorňuje, že internetová infraštruktúra je pod veľkým tlakom práve v čase kedy potrebujeme, aby bola funkčná na najlepšej úrovni. Komisia tak požiadala napríklad streamovaciu platformu Netflix, aby dočasne nevysielala filmy vo vysokom rozlíšení a prešla na štandardný model. Komisia apeluje aj na samotných užívateľov internetu. Riešením by mohlo byť aj to, ak by ľudia namiesto mobilných dát využívali Wi-Fi pripojenie a vyberali si na internete obsahy s nižším rozlíšením.

Opatrenia prijímajú ďalšie európske krajiny

V Portugalsku vyhlásili mimoriadny stav. Nórsko zatvorilo hranice. Na Islande zatvorili obchody, od utorka, 17. marca, tam ostávajú zatvorené aj reštaurácie. Zhromaždenia pre viac ako sto ľudí sú zakázané. Island však naďalej prijíma turistov a nenúti ich ísť do karantény.

Pomôže koronavírus klíme alebo ohrozí európske snahy o uhlíkovú neutralitu?

Napriek dočasnému poklesu emisií môže kríza spôsobená koronavírusom boj proti klimatickej zmene ohroziť. Z Česka a Poľska sa už ozývajú hlasy, aby Európska únia nateraz zabudla na svoje klimatické ambície.

 

BERLÍN

Pomôcť majú vojaci. Mobilizácia vojenskej rezervy má v Nemecku pomôcť  v udržaní bezpečnosti a poriadku. V krajine počet nakazených rapídne pribúda, vo štvrtok, 19. marca, pribudlo takmer tritisíc novo nakazených ľudí. Dokopy ich je v Nemecku viac ako 15 tisíc.

MADRID

Aerolinka dočasne prepúšťa ľudí. V Španielsku pribudlo vo štvrtok, 19. marca, viac ako tritisíc nakazených ľudí. Ide teda o najvyšší počet nakazených od vypuknutia epidémie, ich počet narástol takmer o 25 percent za posledných 24 hodín. Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa povedal, že kvôli rapídne zvyšujúcemu sa počtu infikovaných osôb a nedostatku zdravotníckych pracovníkov prijíma ďalších zdravotníkov. Ide takmer o 30 tisíc ďalších zdravotných sestier a lekárov, predovšetkým medikov. Do služby povoláva aj starších lekárnikov, ktorí sú už na dôchodku. V krajine už nákaze podľahlo 830 ľudí.

Španielsky letecký dopravca Iberia dočasne prepúšťa takmer 14 tisíc zamestnancov. Takmer 90 percent celého personálu dopravca necháva na tri mesiace doma. Ľudí prepúšťa z dôvodu rušenia a obmedzenia leteckej dopravy v Európe a vo svete.

VIEDEŇ

Ekonomická pomoc. Rakúsko zvyšuje investíciu do fondu na boj s koronavírusom o 400 percent. Zároveň bolo v Rakúsku od vládnych nariadení udelených 650 pokút za ich porušenie. Ide o pokuty vo výške 3 600 eur pre jednotlivca. Nariadenia platia v krajine do nedele, no predpokladá sa, že budú predĺžené.

SARAJEVO

Incident v nemocnici. Zamestnanci nemocničného personálu v meste Mostar umožnili vstup nakazeného pacienta do pľúcneho oddelenia. Kvôli tomu muselo ostať v izolácii 28 lekárov. Podobným situáciám sa snažia miestne úrady predchádzať organizovaním testov pred nemocnicami.

MONAKO

Prvý nakazený panovník. Pozitívny test na koronavírus má monacký princ Albert II.  Kniežatstvo tak vstúpi do karantény na dobu neurčitú. 62-ročný panovník je v poriadku, v práci bude pokračovať zo svojho domu. Informoval o tom denník Independent.

ĽUBĽANA

Stratené rúška. Slovinská vláda zavádza opatrenia týkajúce sa obmedzenia pohybu ľudí. V prípade ich porušenia hrozí pokuta vo výške 400 eur. Zároveň sa stal v krajine bizarný incident, počas ktorého sa stratili tri milióny objednaných ochranných masiek. Podľa slovinského ministra obrany išlo o “klasický podvod”, keďže masky boli objednané od bosnianskeho podniku.  V súčasnosti sa čaká na dodanie tovaru z Nemecka.