COVID-19: V Španielsku zaznamenali denný rekord v počte obetí, zavádzajú opatrenia pred Veľkou nocou

Ilustračné foto. Španielska rodina tlieska z balkóna na znamenie pocty pre zdravotníkov. [EPA-EFE/Javier Blasco]

Automobilky majú kvôli pandémii problémy s plnením záväzkov voči Únii. Rokovania o brexite musia počkať, videokonferencie sa zatiaľ neosvedčili.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Automobilky poslali otvorený list Európskej komisii

Najväčší európski výrobcovia áut tvrdia, že prepuknutie koronavírusu obmedzí ich schopnosti v dodržiavaní pravidiel Únie, predovšetkým tie, ktoré sú zamerané na znižovanie uhlíkovej stopy. Európska asociácia automobilov, ktorá zastupuje napríklad spoločnosti Ford, Honda či Volkswagen, v liste adresovanom šiestim európskym komisárom uviedla, že nikdy podobnú situáciu nezažili. Predstavitelia priemyslu varujú, že pozastavenie výroby, vývoja a testovania, ktorý spôsobilo uzatvorenie závodov a takisto prerušenie dodávateľských reťazcov, poškodí časový rozvrh v priemysle.  Narušujú sa tak plány, ktoré má priemysel na to, aby sa pripravil na dodržiavanie právnych predpisov a nariadení Únie.

LONDÝN

Brexit musí počkať. Rokovania sú nateraz odložené. Neosvedčili sa ani videokonferencie. Už sú to takmer dva mesiace od odchodu Británie z Európskej únie. Minulý týždeň mal vyjednávač za Úniu Michel Barnier pozitívny test na koronavírus.

Nákazu zároveň potvrdili britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi aj ministrovi zdravotníctva. Johnson má mierne príznaky a je v izolácii vo svojom sídle na Downing Street. Vládu má riadiť z izolácie, v rokovaniach chce naďalej pokračovať cez videokonferencie. Ide tak o prvého európskeho lídra s pozitívnym testom na koronavírus. V súčasnosti už aj v krajine s  pôvodne benevolentnejším prístupom k šíriacej sa nákaze platia prísne opatrenia. Ľudia majú vychádzať von iba v nevyhnutných prípadoch, teda podobne ako v takmer všetkých európskych krajinách len kvôli potrebe nákupu potravín, cesty do práce či návštevy lekára.

V Británii minulý týždeň riaditeľka pre verejné zdravotníctvo v Británii povedala, že v najbližších týždňoch by mohli byť do plánu v boji proti šíreniu vírusu zavedené milióny testov, ktoré si dokážu urobiť ľudia sami. Tieto testovacie súpravy by umožnili ľuďom odobrať vzorku krvi doma a vrátiť ju poštou na analýzu.

Ani koronabondy, ani euroval: Lídri EÚ sa na ďalších ekonomických opatreniach zatiaľ nedohodli

Holandský premiér Mark Rutte po summite lídrov EÚ povedal, že emisia spoločného dlhu by bola „prekročením Rubikonu“, pretože z eurozóny urobí „transferovú úniu“, s ktorou Maastrichtská zmluva nepočíta.

BERLÍN

Nie sú kapacity pre chorých. Aj takýto scenár môže nastať v Nemecku. Odborníci totiž už teraz varujú, že krajina nemá vo svojom systéme zdravotnej starostlivosti dostatočnú kapacitu na zvládnutie hroziacej vlny pacientov. Takisto nie je vylúčená možnosť, že v krajine je viac pacientov ako ventilácií. V Nemecku je však pomerne nízka úmrtnosť, no môže ísť o kombináciu vysokej úrovne testovania a nákazy prevažne u nízkorizikovej skupiny ľudí. Ak však v krajine dôjde k prenosu vírusu na starších ľudí či do domovov dôchodcov, môže sa zvýšiť aj úmrtnosť. V Nemecku je nakazených viac ako šesťdesiattisíc ľudí.

MADRID

Predĺženie opatrení. Ďalšie dva týždne budú naďalej doma tí, ktorí nemôžu chodiť do práce a ktorých prácu krajina jednoducho v súčasnosti “nepotrebuje”. Vláda takisto cez víkend schválila mimoriadne opatrenia pred veľkonočnými sviatkami, nazývanými aj „Svätý týždeň“. Sviatky sa začínajú piateho apríla. Nové obmedzenia budú platiť minimálne do deviateho apríla. Premiér španielskej vlády sa na tlačovej konferencii vyjadril, že opatreniami chcú takisto znížiť tlak na nemocnice a jednotky intenzívnej starostlivosti. V krajine zároveň počas víkendu zaznamenali denný rekord v počte obetí, presne 832 ľudí.  Aj napriek tomu sa podľa predstaviteľov vlády šírenie infekcie v krajine spomaľuje, zatiaľ podľahlo vírusu viac ako šesťtisíc ľudí.

ZÁHREB

Uspokojivá situácia. V nedeľu 29. marca bolo potvrdených 56 nových prípadov. Celkový počet infikovaných je v krajine 713. Doteraz v Chorvátsku zomrelo šesť pacientov, 52 sa úspešne uzdravilo. V súčasnosti potrebuje pľúcnu ventiláciu 26 ľudí, pričom všetci trpia závažnejšou formou ochorenia. Vo väčšine prípadov ide o starších ľudí, ktorí súčasne trpia inými chronickými chorobami. Doteraz otestovali v krajine 5 900 ľudí. Epidemiologická situácia je však podľa ministra zdravotníctva uspokojivá. Cez víkend v Záhrebe zároveň pristálo lietadlo zo Šanghaja s trinástimi tonami ochranných prostriedkov, ktoré sa budú distribuovať najmä zdravotníckym zariadeniam.

BELEHRAD

Vyliečený pacient nula. Klinické centrum Vojvodina v Novom sade informovalo v sobotu 28. marca o zotavení muža, ktorý sa v krajine považoval za pacienta nula. Pozitívny test na koronavírus mu vykonali šiesteho marca. Srbské orgány sa rozhodli predĺžiť povinnú dobu izolácie z dvoch týždňov na 28 dní a takisto predĺžiť zákaz vychádzania cez víkendy od 15. hodiny do 5. hodiny rannej. V krajine pristálo v nedeľu 29. marca lietadlo nesúce lekársku pomoc zo Spojených arabských emirátov.