Cyprus žiada eurokomisiu o prerozdelenie piatich tisícov utečencov medzi členské krajiny

Utečenecký tábor na Cypre. [Twitter]

V ostrovnej krajine sa zhoršuje situácia. Počet žiadateľov o azyl sa výrazne navyšuje. Nikózia z problémov obviňuje aj Ankaru, ktorá údajne nespolupracuje. Turci navyše koncom júla odstúpili od migračnej dohody s Úniou, čo môže napätie ešte vyostrovať.

Cyprus požiadal Európsku komisiu o presídlenie päť tisíc žiadateľov o azyl do iných krajín EÚ. Informovala o tom včera (7. augusta) agentúra DPA s odvolaním sa na list, ktorý v pondelok (5. augusta) európskemu komisárovi pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisovi Avramopulosovi poslal cyperský minister vnútra Konstantinos Petridis. Eurokomisia žiadosť Cypru vyhodnocuje, informovala jej hovorkyňa Annika Breidthardtová.

Petridis v liste opísal vážnu situáciu na ostrove. Nalieha „na všetky štáty únie, aby v súvislosti s presídlením 5 tisícok osôb z Cypru predložili svoje záväzky“.

„Musím priznať, že naše možnosti a prostriedky sú viac ako vyčerpané a hrozí, že nebudeme môcť poskytnúť pomoc tým, ktorí skutočne potrebujú ochranu,“ napísal cyperský minister vnútra.

Za prvých šesť mesiacov tohto roka narástol počet migrantov, ktorí sa dostali do Cyperskej republiky, o 130 percent, napísal Petridis. Za tú dobu o azyl na Cypre podľa neho požiadalo sedem tisíc ľudí. V malom ostrovnom štáte žije menej ako milión obyvateľov a v prepočte na ne tú prebýva najviac osôb, ktoré v EÚ prvýkrát žiadajú o azyl.

Cyprus a medzinárodná komunita vs. Turecko: Zásoby zemného plynu sú atraktívnejšie ako mier

Turci majú o námorných hraniciach okolo ostrovného Cypru inú predstavu, nakoľko len oni uznávajú suverenitu severnej časti ostrova. Vyslanie druhého prieskumného plavidla Ankary do oblasti ale treba sledovať v kontexte komplikácií na domácej politickej a ekonomickej scéne.

Súvislosti s Tureckom

Cyprus sa nepodieľal na systému prerozdeľovania utečencov, ktorý fungoval v minulosti, pričom väčšina utečencov sa dostala do Talianska a Grécka. Terajšia žiadosť Cypru podľa denníka Politico, ktorý o jeho žiadosti krajiny informoval ako prvý, poukazuje na to, že riešenie migračnej krízy má ešte ďaleko k vyriešeniu.

Nikózia rovnako obviňuje Ankaru z toho, že s ním v oblasti prílevu migrantov nespolupracuje. Brusel sa pritom v roku 2016 s Tureckom dohodol, že Ankara bude svoju hranicu pozorne strážiť výmenou za finančnú pomoc tri miliardy eur. Na Cyprus ale Turecko migračnú dohodu neaplikuje, napísal server Politico.

Ankara navyše ešte koncom júla , že oznámila, že od dohody s EÚ ohľadom readmisie migrantov odstupuje. Jednostranné rozhodnutie vlády nesúvisí podľa tureckej vlády len s nedávnymi európskymi sankciami, kvôli nelegálnym vrtom v regionálnych vodách Cypru, ale aj so skutočnosťou, že EÚ aj napriek dohode, nezaviedla bezvízový styk s Tureckom do platnosti.

Turecko odstupuje od migračnej dohody s Úniou

Turecko sa rozhodlo využiť kontrolu migrácie ako nástroj, prostredníctvom ktorého vyvýjalo tlak na Brusel. Dohoda o výmene utečencov medzi Tureckom a EÚ sa však za tri roky svojej existencie priamo dotkla menej ako 14 tisíc migrantov.

Cyprus, ktorý má 850.000 obyvateľov, prijal v roku 2018 viac žiadateľov o azyl ako ktorákoľvek iná krajina EÚ. Podľa údajov Eurostatu, štatistickej agentúry EÚ, v minulom roku na Cypre požiadalo o azyl 7 610 ľudí, čo je o 70 percent viac ako v roku 2017. Viac ako štvrtina žiadateľov o azyl boli Sýrčania.

Zvládanie náporu migrácie komplikuje aj špecifická situácia na Cypre. Na severe, cez ktorý sa z Turecka na ostrov dostáva najviac utečencov, sa v roku 1983 založila Severocyperská turecká republika. Uznáva ju iba Turecko, ktoré sem v roku 1974 poslalo vojakov v reakcii na pokus nacionalistických cyperských Grékov o prevrat.

V južnej časti ostrova funguje medzinárodne uznávaná Cyperská republika, ktorá je od roku 2004 členom EÚ.