Dôvera Európanov v Úniu zostala počas koronakrízy stabilná, Slováci sú na vážkach

Ilustračný obrázok. [EFE-EPA/Martin Divíšek]

Najproblémovejšie sa v Únii Európanom zdá ekonomická situácia, stav verejných financií a migrácia. 62 percent obyvateľov si myslí, že EÚ aj v čase pandémie prijme správne rozhodnutia pre budúcnosť.

V období poznačenom pandémiou koronavírusu zostáva dôvera Európanov v EÚ stabilná a občania dôverujú Únii, že v reakcii na koronakrízu prijme správne rozhodnutia pre budúcnosť. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometra, ktorého výsledky v piatok (22. októbra) zverejnila Európska komisia.

Európania za tri najdôležitejšie záujmy na úrovni EÚ označili ekonomickú situáciu, stav verejných financií členských štátov a migráciu. Na národnej úrovni je hlavným problémom najmä ekonomická situácia, potom oblasť zdravia a nezamestnanosť.

Prieskum naznačil, že v dôsledku koronakrízy si 64 percent Európanov myslí, že situácia je „zlá“, pričom 42 percent Európanov verí, že ekonomika ich krajiny sa zotaví z účinkov pandemickej krízy v roku 2023 alebo až neskôr.

Po eurovoľbách s rekordnou účasťou má viac ľudí pocit, že ich hlas v EÚ zaváži

Tí istí ľudia, čo hovoria, že Slovensko má z EÚ prospech, si nie sú istí, či je členstvo v EÚ pre Slovensko dobrá alebo zlá vec, ukazuje prieskum Eurobarometer.

Opatrenia Únie v koronakríze

Pokiaľ ide o opatrenia prijaté Úniou na boj proti pandémii, občania 27 členských krajín sú rozdelení na dva tábory – 45 percent respondentov je s nimi spokojných, kým 44 percent si myslí opak.

Všeobecne sa 62 percent opýtaných domnieva, že EÚ prijme správne rozhodnutia pre budúcnosť, a 60 percent z nich je optimistických v súvislosti s budúcnosťou EÚ ako takej (64 percent Slovákov).

Prieskum však naznačil, že najmenej 37 percent Európanov si želá jasnú stratégiu pre riešenie podobnej krízy v budúcnosti a dostatok financií na nájdenie liečby alebo očkovacej látky. Necelá tretina (30 percent) sa vyslovila za prioritný rozvoj spoločnej európskej politiky v oblasti zdravia.

 

Najviac Únii dôverujú Íri

V 15 členských štátoch EÚ väčšina respondentov uviedla, že dôveruje EÚ, pričom najvyššiu úroveň zaznamenali Írsko (73 percent), Dánsko (63 percent ) a Litva (59 percent).

Najnižšiu úroveň dôvery v EÚ možno pozorovať v Taliansku (28 percent), Francúzsku (30 percent) a Grécku (32 percent).

Najpozitívnejší vzťah k EÚ majú Íri (71 percent) a potom Poliaci a Portugalčania (55 percent), kým najmenej vrelý vzťah k EÚ vyjadrili občania Malty (56 percent) a Španielska, Lotyšska a Slovinska (48 percent).

https://twitter.com/EU_Justice/status/1319277360131104770

Na Slovensku podľa prieskumu platí, že EÚ dôveruje 45 percent a nedôveruje 46 percent opýtaných, 36 percent Slovákov priznalo svoj pozitívny vzťah k EÚ, kým pre 22 percent je to vzťah negatívny a pre 42 percent vzťah neutrálny.

Aj naďalej sa však až 82 percent občanov Slovenska cíti byť zároveň aj občanmi EÚ (piata najlepšia priečka v Únii) a 17 percent Slovákov tento pocit odmieta.

Po prepuknutí koronakrízy si iba 23 percent Slovákov myslí, že stav národnej ekonomiky je dobrý, opak tvrdí 74 percent. V období prieskumu platilo, že spokojných s opatreniami vlády v boji proti pandémii bolo 52 percent a nespokojných 39 percent Slovákov.

Väčšina Slovákov sa cíti slabo informovaná o problémoch kvality ovzdušia

Ľudia nebudú podľa aktivistov podporovať boj proti špinavému vzduchu, kým nebudú mať k dispozícii zrozumiteľné údaje. Politikov, ktorí sa do Bratislavy schádzajú na európske fórum, vyzvali na razantné kroky.

Prieskum Eurobarometra sa uskutočnil v júli a auguste tohto roka na vzorke 26.681 osôb v 27-člennej Únii a reprezentatívna vzorka bola dodržaná aj pre respondentov zo Spojeného kráľovstva, päť krajín západného Balkánu (bez Kosova) a Turecka.