EMA schválila vakcínu spoločností BioNTech a Pfizer na použitie v EÚ

Dávka vakcíny proti vírusu covid-19 of firiem Pfizer-BioNTech. [EPA-EFE/Abir Sultan]

Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok schválila vakcínu vyvinutú nemeckou firmou BioNTech a americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer na podmienečné použitie v EÚ. Informovala o tom na tlačovej konferencii riaditeľka EMA Emer Cookeová.

„S potešením oznamujem, že vedecký výbor EMA sa dnes stretol a odporučil podmienečné povolenie na uvedenie vakcíny vyvinutej Pfizer a BioNTech na trh v EÚ,“ uviedla Cookeová. Poznamenala, že “v tejto chvíli neexistujú dôkazy, ktoré by nasvedčovali tomu, že táto vakcína nebude fungovať proti novému variantu koronavírusu“, ktorý zistili v Británii.

Na základe klinických štúdií a príbalového letáku, ktorý k vakcíne vydal Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA), má táto očkovacia látka 95-percentnú účinnosť.

Agentúra EMA rozhoduje o vakcíne v Únii

Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok (21. decembra) rozhodne, či pustí vakcínu od Pfizer-BioNTech do Európskej únie.

Očakáva sa, že Európska komisia rozhodne tiež ešte dnes vo večerných hodinách  na svojom poslednom tohoročnom zasadnutí z 23. decembra vydá oficiálne povolenie na uvedenie vakcíny na európsky trh.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová minulý týždeň vyzvala členské krajiny Únie, aby sa očkovanie začalo vo všetkých krajinách súčasne, a to od 27. decembra.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) uviedol, že „vakcína je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platných v Európskej únii,“ uvádza ŠÚKL vo tlačovej správe.