EÚ potrebuje povinný systém solidarity pre prijímanie migrantov, hovorí eurokomisárka

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Európska komisia tento týždeň predstaví svoj nový návrh reformy azylovej politiky EÚ. Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson nečaká oslavné reakcie.

„(Nový systém) Musí byť povinný v zmysle, že keď sa jeden z členských štátov ocitne pod tlakom návalu žiadateľov o azyl, ktorí potrebujú ochranu, tak mu ostatné členské štáty pomôžu,” uviedla v sobotu Johansson pre tlačovú agentúru AFP.

„Treba zobrať do úvahy aj konkrétny druh pomoci,” dodala. Niektoré členské štáty odmietajú prijímanie žiadateľov o azyl.

Snahy o prerozdelenie žiadateľov o azyl v EÚ v posledných rokoch odmietali najmä krajiny Vyšehradskej skupiny (Maďarsko, Poľsko, Česká republika a Slovensko).

Johansson upresnila, že „tu nejde len o prerozdeľovanie, ale aj o pomoc s návratmi“ tých, ktorých žiadosti o azyl členské štáty zamietli.

Komisárka odmieta prezradiť ďalšie podrobnosti „Paktu o azyle a migrácií,” ktorý Komisia plánuje predstaviť 23. septembra, dva týždne od vypuknutia požiaru v utečeneckom tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos. V dôsledku tohto požiaru prišli tisíce ľudí o strechu nad hlavou.

Z vyhoreného utečeneckého tábora Moria prevezme nezaopatrené deti desať krajín

Až desať členských štátov EÚ prijme 400 nezaopatrených detí z najväčšieho utečeneckého tábora v Grécku, ktorý tento týždeň zhorel. Slovensko pomoc nateraz neponúklo.

V tomto tábore sa už niekoľko rokov zdržiava 12 700 migrantov a utečencov, čo mnohí vnímajú ako dôkaz zlyhania snahy EÚ dohodnúť sa na spoločnej a jednotnej migračnej politike.

Komisárka pripúšťa, že „bude náročné prísť s návrhom, s ktorým budú súhlasiť všetky členské štáty a Európsky parlament”.

„Som si istá, že sa môj návrh nedočká reakcií typu ‚hurá, vyhrali sme’,” povedala Johansson, ktorá dúfa, že jej návrh budú ostatní vnímať ako výsledok „riadneho kompromisu”.

Problémy s dublinským systémom

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v stredu vo svojom prejave o stave EÚ spomenula, že Komisia plánuje zrušiť dublinské nariadenie, na základe ktorého vybavuje žiadosť o azyl prvá krajina EÚ, do ktorej migranti vstúpia.

Cieľom nariadenia je zabrániť migrantom, aby žiadali o azyl vo viacerých krajinách naraz. Taktiež umožňuje členským štátom, aby takýchto žiadateľov poslali späť prvej krajiny, do ktorej vstúpili.

Krajiny ako Grécko a Taliansko namietajú, že súčasný systém je nespravodlivý, nakoľko ich poloha ich predurčuje k tomu, aby väčšina migrantov vkročila na ich územie ako prvé.

Komisárka takisto požaduje, aby sa „žiadosti o azyl vybavovali oveľa rýchlejšie” ako doposiaľ.