Eurokomisár: Nová Európska komisia navrhne sprísnenie regulácie tabaku

Vytenis Andriukaitis, litovský eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín. [EURACTIV.com/Sarantis Michalopoulos]

Urobí tak na základe vyhodnotenia, ako v praxi funguje platná tabaková smernica, povedal eurokomisár pre zdravie Vytenis Andriukaitis pre EURACTIV.com.

„Máme tu dve veci: jedna je zber informácií o elektronických cigaretách a nových tabakových produktoch. Budú (nová eurokomisa) s tým mať veľa práce. Budú musieť ukázať, ako tabaková smernica reálne funguje a preskúmať možnosti ako ju vylepšiť,” povedal Andriukaitis.

Litovský eurokomisár Andriukaitis nedávno oznámil, že sa bude uchádzať o post prezidenta vo svojej krajine. Kritizoval tabakový priemysel za to, že si neuvedomuje, aké škody napáchal.

„Viem zorganizovať návštevu na onkologickom oddelení, aby videli, čo urobili, pretože tam nikdy neboli. Nikdy nepochopili utrpenie týchto ľudí. Najmä, ak máte pred sebou pacientov s rakovinou.“

Šéf Andriukaitisovho kabinetu, Arūnas Vinčiūnas nedávno označil elektronické cigarety za „jed“, za čo si vyslúžil kritiku zo strany výrobcov. „Bolo by zvláštne, keby ho priemysel neobvinil. To by ma prekvapilo,“ reaguje komisár.

“Moja otázka výrobcom je: škodí fajčenie alebo nie? Spôsobuje rakovinu alebo nie? Poškodenie zdravia, je poškodenie zdravia. Je jedno, či to je viac alebo menej,” dodal.

Komisia sa pýta verejnosti na zdanenie tabaku

Verejná online konzultácia sa týka európskej úpravy spotrebnej dane z tabakových výrobkov a možné zdanenie nových výrobkov.

Tabak v Európe považuje za náhodný produkt. Pred tým, než ho Kolumbus priniesol ho Európania nepoznali. Nikotín je preto podľa neho úplne iná vec ako alkohol, keďže alkohol má na kontinente históriu v trvaní 10 tisíc rokov. Dodáva ale, že aj jeho spotrebu je potrebné kontrolovať.

Na rozdiel od Európskej komisie alebo od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) výrobcovia zdôrazňujú, že nové produkty ako sú elektronické cigarety alebo zahrievaný tabak treba vnímať ako prijateľnejšiu náhradu za klasické fajčenie, ktoré je podľa nich viac škodlivé.

Podľa eurokomisára je ale lepšie siahnuť po produktoch ako sú nikotínové žuvačky. Ak by pre ťažkých fajčiarov existovala reálna možnosť zbaviť sa tohto zlozvyku s použitím elektrických cigariet, mali by tento postup riadiť odborníci.

„Ak sa použijú elektronické cigarety ako spôsob, ako prestať fajčiť, malo by to byť manažované lekármi a špecialistami a predávané v lekárňach, nie v supermarketoch,” hovorí.

„V realite ale vidíme niečo iné. Priemysel navrhuje nebezpečné produkty a využíva rôzne diery v (tabakovej) smernici. Využívajú rôznych advokátov, ktorí hovoria, že sú menej škodlivé. Dospievajúci ľudia, ktorí nikdy predtým nefajčili skúšajú elektronické cigarety. Je to na smiech.“

Boj proti tabaku ako ľudské právo?

Eurokomisár sa zúčastní sa sérii podujatí, ktoré sa budú tento týždeň odohrávať v rumunskej Bukurešti.  Ich cieľom je hovoriť o boji proti tabaku ako o ľudskom práve. Európska sieť pre prevenciu fajčenia a tabaku (ENSP) bude pod záštitou rumunského prezidenta Klausa Iohannisa hostiť Globálne fórum ľudských práv a svet bez tabaku.