Eurokomisár pre migráciu vyzval odporcov paktu OSN, aby prehodnotili svoj postoj

Eurokomisár Dimitris Avramopoulos. ‏ [Twitter / @Avramopoulos]

Dimitris Avramopulos členským krajinám EÚ zdôrazňuje, že pakt OSN o migrácii nikomu nič nevnucuje.

Znenie Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) bolo dopracované v júli, pričom iba Spojené štáty sa stiahli z tohto procesu. Dokument sa má schvaľovať na konferencii v marockom Marrákeši 10.-11. decembra.

Ide o nezáväznú dohodu, ktorá vyvoláva silný odpor nacionalistov v Európe a iných častiach sveta, a krajiny EÚ vrátane Maďarska, Rakúska či Poľska od nej odvtedy ustúpili alebo vyjadrili výhrady, napísala agentúra AP.

Pakt odmietla aj Slovenská republika. Z parlamentných politických strán ho vehementne odmietajú Smer-SD, SNS, SaS, Sme rodina a ĽSNS. Výhrady majú aj OĽaNO a Most-Híd, ktoré však nevideli problém v slovenskej účasti v Marrakéši.

Globálny kompakt o migrácii OSN sa nepáči Babišovi, Kurzovi, Trumpovi ani SNS. Čo prináša?

Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák dokument Organizácie spojených národov podporuje. Slovenská národná strana sa od neho dištancovala.

Nepochopiteľný odpor voči paktu

Podľa pondelkového (3. decembra) vydania nemeckého denníka Die Welt eurokomisár pre migráciu Avramopulos povedal, že nerozumie odporu voči paktu, ktorý podľa jeho slov nikomu nič nevnucuje.

Vyzval krajiny odmietajúce túto dohodu, aby v najbližších dňoch prehodnotili svoj nesúhlasný postoj a pridali sa k nej.

Medzinárodná komunita pripravuje „Parížske dohody“ o utečencoch a migrantoch

Hoci sa situácia na Európskom kontinente v otázke migračnej vlny zmiernila, šok z pomalých reakcií prinútil teraz OSN aj Európsku úniu k štruktúrovanejšej diskusii.

Krajiny OSN sa minulý rok rozhodli pristúpiť k takzvanej Newyorskej deklarácii o utečencoch a o migrácii. 193 krajín touto cestou prejavilo presvedčenie, že migrácia je zásadnou globálnou otázkou.

Na jej základe svetové spoločenstvo, štáty, neziskové organizácie, ale v niektorých prípadoch aj jednotlivci, začali pripravovať dva globálne kompakty, teda svetové dohody, jednu o bezpečnej a legálnej migrácii, druhú o utečencoch.

„Ide o dva samostatné dokumenty, z toho dôvodu, že utečencov chráni Ženevský dohovor. Migranti na druhej strane nie sú krytí žiadnou ochrannou deklaráciou, ktorá by uchránila ich práva aj na ceste,“ vysvetlila pre Euractiv Slovensko Zuzana Vatráľová z Medzinárodnej organizácie pre migráciu.

„Parížsky dohovor“ o migrácii a o utečencoch, ako sa týmto kompaktom hovorí, by podobne, ako dohoda o klíme, nie sú právne zaväzujúce.

Proces prijímania kompaktu trval 18 mesiacov. Počas tohto obdobia sa uskutočnili desiatky stretnutí, kde mali všetky krajiny možnosť dokument pripomienkovať či navrhovať vlastné postoje a uzatvárať pre ich podporu koalície.

Ak by sa ale štáty na kompakte o migrácii dohodli, išlo by o prvú deklaráciu OSN o migrácii vôbec.

Do európskej diskusie vstupuje Steve Bannon

Kým v strednej a východnej Európe sa proti Migračnému kompaktu stavajú aj mainstreamové politické strany vo vláde aj v opozícii, na západe je to najmä krajná pravica.

Flámske nacionalistické politické hnutie Vlaams Belang (Flámsky záujem) v pondelok oznámilo, že koncom týždňa očakáva príchod šéfky francúzskeho Národného zhromaždenia Mariny Le Penovej a amerického krajného pravicového politika Steva Bannona, bývalého stratéga prezidenta USA Donalda Trumpa. Obaja majú podporiť podujatie, ktoré v sobotu (8.12.) pripravili flámski nacionalisti proti Paktu OSN o migrácii.

Iniciatíva Vlaams Belang je súčasťou širšej kampane krajne pravicových a populistických strán na európskej politickej scéne pod vedením Hnutia za Európu národov a slobôd. Hnutie pod výzvou „Stop Marrákešu“ zozbieralo okolo 68.000 podpisov Európanov, ktorí odmietajú Pakt OSN o migrácii.