Eurokomisár pre zdravie: E-cigarety nie sú správnym spôsob, ako prestať s fajčením

e-cigarety [Shutterstock]

Ak chcete prestať fajčiť, chodte za lekárom, odporúča litovský eurokomisár Vytenis Andriukaitis.

„Elektronické cigarety momentálne podrobujeme dôkladnej vedeckej analýze a zbierame údaje. Nateraz prevláda názor, že e-cigarety sú v porovnaní s tradičným fajčením menej škodlivé,“ uviedol komisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis pre eurativ.com

Na následky fajčenia klasických tabakových produktov každý rok zomrie v EÚ približne 700 000 ľudí.

Menšia škodlivosť podľa eurokomisára podľa neho neznamená, že elektonické verzie nie sú škodlivé.

Elektronické cigarety a iné nové tabakové výrobky sa v posledných rokoch objavili na trhu ako alternatíva ku klasickým cigaretám.

Komisár sa k argumentom výrobcov, že elektronické cigarety sú cesta k zanechaniu fajčenia, stavia rezervovane.

Najlepším spôsobom, ako prestať fajčiť je podľa neho návšteva lekára alebo psychológa, prípadne užívanie liekov.

„(Lekári) vedia, ako vám pomôcť. Nerobte to sami,“ dodal Andriukaitis.

Komisia zatiaľ nenavrhne spotrebnú daň na e-cigarety a bezdymové tabakové výrobky

Európska komisia sa rozhodla počkať s návrhom na harmonizáciu zdanenia e-cigariet a nových tabakových výrobkov. Potrebuje o nich viac informácií.

„Podstatné zdravotné výhody“

Vo februári 2018 vydal Úrad Spojeného kráľovstva pre verejné zdravotníctvo (PHE) aktualizovanú správu sumarizujúcu dostupné vedecké dôkazy o elektronických cigaretách, v ktorej konštatuje, že sú menej škodlivé ako klasické fajčenie ako aj to, že výmena tabakových výrobkov za e-cigarety má „podstatné zdravotné výhody“.

Skeptici upozorňujú, že spaľovaný tabak je najškodlivejšou legálnou látkou a v tomto porovnaní sa môžu e-cigarety javiť lepšie. Na druhej strane je vedecky doložné, že aj ony dostávajú do tela potenciálne toxické látky a spôsobujú závislosť.

Spojené kráľovstvo má jedno z najprogresívnejších regulačných prostredí pre elektronické cigarety.

Rovnaká alebo rozdielna regulácia?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) je dlhodobo za prísnesnu reguláciu e-cigariet. Touto cestou sa v Európe vydalo napríklad Grécko.

Najvyšší správny súd v marci rozhodol, že fajčenie elektronických cigariet na verejných miestach a reklama na tieto výrobky majú byť v Grécku rovnako obmedzené ako v prípade klasických tabakových produktoch.

Komisia vyzýva Grékov, aby uplatňovali zákaz fajčenia na verejnosti

Za posledných päť rokov v Grécku klesol počet fajčiarov o takmer desať percent. Nedodržiavanie zákazu fajčenia na uzavretých verejných priestranstvách verejnosť hnevá čoraz viac.

Zástancovia nových výrobkov však tvrdia, že majú v porovnaní s bežnými cigaretami odlišné rizikové profily, nemali by byť regulované rovnakým spôsobom.

Jedným z nich je riaditeľ Inštitútu internej a pohotovostnej medicíny Riccardo Polosa, ktorý je zároveň hlavným vedeckým poradcom talianskej protifajčiarskej ligy.

Tvrdí, že európska regulácia by mala nazerať na e-cigarety ako na súčasť riešenia.

Ako zástanca znižovania spotreby tabaku a expert na skoncovanie s fajčením a choroby spôsobené fajčením študoval vplyvy fajčenia elektonických cigariet. „Výsledky ukazujú, že dlhodobé užívanie elektronických cigariet veľmi pravdepodobne nemá väčšie zdravotné negatívne vplyvy u relatívne mladších konzumentov“, tvrdí v článku zverejnenom v The Parliament.

Polosovi však kritici vyčítajú konflikt záujmov a vedeckú spoluprácu s tabakovými spoločnosťami a  výrobcami e-cigariet, ku ktorej sa sám hlási.

Náhrady za cigarety si časom vypýtajú vlastnú reguláciu

Ak budú nové produkty na trhu úspešné, otvorí to pre vlády aj EÚ mnoho otázok. Zatiaľ chýbajú dáta, na ktorých reguláciu postaviť.