Šírenie nákazy koronavírusom v Európe je znepokojujúce, ale nie je dôvodom na paniku. Vyhlásila to v stredu v Ríme eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakides. Krajiny EÚ spolu v súčasnosti evidujú viac ako 400 nakazených a tri úmrtia.
„Táto situácia je znepokojujúca, ale nemôžeme podľahnúť panike,“ povedala Kyriakides pred novinármi po stretnutí s talianskym ministrom zdravotníctva Robertom Speranzom.
„Musíme byť ostražití aj čo sa týka nesprávnych informácií a dezinformácií, ako aj xenofóbnych výrokov, ktoré zavádzajú občanov a spochybňujú prácu verejných predstaviteľov,“ dodala.
Kyriakides podľa agentúry DPA povedala, že EÚ robí všetko, čo je v jej silách, aby chránila svojich občanov. Zároveň vyzvala všetky členské štáty, aby prepracovali svoje plány boja proti šíreniu koronavírusu, teda vírusu COVID-19.
Eurokomisárka zdôraznila, že Európa sa zatiaľ nachádza vo fáze, keď vírus Sars-CoV-2 dokáže kontrolovať a zamedziť jeho šíreniu. Podľa jej slov ide teraz o ochranu pred rozsiahlym rozšírením vírusu.
Situácia sa však môže veľmi rýchlo zmeniť, ako ukazuje aj príklad Talianska, varovala. Minister Speranza zdôraznil, že už nejde len o národnú, ale medzinárodnú zdravotnú krízu.
Väčšina obetí aj nakazených je stále v Číne
Na celom svete je vírusom COVID-19 infikovaných dovedna už viac než 80 tisíc osôb. Online mapa vírusu univerzity Johna Hopkinsa mapuje jeho postup.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zatiaľ pre vírus prišlo o život 2 700 osôb (z toho 2 600 v Číne), počet vyliečených (vďaka sile vlastného imunitného systému) je viac ako 30 tisíc. V Európe je v súčasnosti nakazených viac ako 400 osôb.
V Taliansku sa nakazilo už 374 ľudí a 12 z nich zomrelo. Krajina je najviac postihnutou spomedzi európskych štátov. Najviac úmrtí na celosvetovej úrovni po Čine zaznamenal Irán (19), Južná Kórea (12) a Taliansko (10). Po dvoch obetiach má v súčasnosti Japonsko, Francúzsko a Hong Kong.
Hoci presné percento úmrtnosti nie je známe, odhady podľa čísel WHO hovoria o dvoch až troch percentách.