Eurokomisárka žiada členské štáty, aby Taliansku pomohli s migrantmi

Eurokomisárka Johansson apeluje na solidaritu členských štátov v redistribúcii azylantov. [EPA-EFE/Stéphanie Lecocq]

Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johansson v pondelok vyzvala členské štáty EÚ, aby preukázali solidaritu s Talianskom po tom, čo k jeho brehom cez víkend dorazilo na člnoch viac ako 1400 migrantov. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vyzývam ďalšie členské štáty, aby podporili premiestnenie“ migrantov, z ktorých mnohí pravdepodobne požiadajú o azyl, uviedla Johansson na mediálnej konferencii po boku vysokého komisára OSN pre utečencov Filippa Grandiho.

„Viem, že je to v tejto pandemickej dobe ťažšie, ale myslím si, že je možné to zvládnuť, a teraz je čas preukázať solidaritu s Talianskom a pomôcť v tejto situácii,“ uviedla.

Migranti na palube približne 15 člnov priplávali na taliansky ostrov Lampedusa.

Slovensko: Sponzorované návraty migrantov sú maskované relokácie

Slovensko má vážne výhrady ku kľúčovým aspektom nového migračného paktu EÚ. Odmieta napríklad nechať Komisiu rozhodnúť, čo prestavuje krízovú migračnú situáciu, ktorá spúšťa solidaritu.

Johanssonová v pondelok telefonicky hovorila s talianskou ministerkou vnútra Lucianou Lamorgese a uviedla, že jej úrad je v kontakte s ďalšími krajinami EÚ a žiada ich, aby migrantov prijali.

Johansson a Grandi uviedli, že táto situácia ukázala potrebu prijatia nového paktu o migrácii a azyle, ktorý Európska komisia predstavila pred siedmimi mesiacmi. „Potrebujeme tiež dočasné opatrenie na riešenie situácie pred prijatím paktu,“ povedala eurokomisárka.

Grandi dodal, že pokiaľ ide o migrantov, ktorí cez víkend dorazili do Talianska, „hovoríme o zvládnuteľných počtoch,“ ktoré sa majú prerozdeliť medzi členské krajiny Únie.