Eurokomisia je k elektronickým cigaretám skeptická

Eurokomisár zodpovedný za verejné zdravie, Vytenis Andriukaitis [Twitter / @V_Andriukaitis]

Európska komisia zatiaľ nechce s tabakovým priemyslom diskutovať o nových produktoch, nechystá ani novú reguláciu. 

Elektronické cigarety sú možno podľa niektorých štúdií menej škodlivé, no stále ide o „jed“, povedal na podujatí EURACTIV v Bruseli vysokopostavený zamestnanec Európskej komisie Arūnas Vinčiūnas, ktorý pôsobí ako šéf kabinetu eurokomisára zodpovedného za verejné zdravie z Litvy Vytenisa Andriukaitisa.

Menej škodlivé, ale stále jedovaté

Vinčiūnas zopakoval, že Komisia určite nepovažuje nové tabakové produkty za zdravé. „Sú vedecké štúdie, ktoré hovoria, že elektronické cigarety sú menej škodlivé ako cigarety. Ale stále je to tabak“.

„Môžete piť menej jedu, ale v konečnom dôsledku je to stále jed,“ povedal.

Tabakové firmy tvrdia, že elektrické cigarety, resp. nové produkty, sú dobrým spôsobom, ako nahradiť klasické fajčenie a eventuálne s ním skoncovať. Hovoria, že verejné politiky by mali zohľadniť, že ide o menej škodlivú opciu.

Európska komisia a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sú toho názoru, že existujú iné, medicínske spôsoby, ako sa vzdať fajčenia a že zdravotníci by nemali ľudom odporúčať nové tabakové produkty.

Vinčiūnas pripustil, že sa Európska komisia systematicky vyhýba stretnutiam s predstaviteľmi tabakového priemyslu. „Je tam neochota a špecifické postoje k tabakovému priemyslu“, ktoré pre iné sektory neplatia, povedal.

„Snažíme sa priviesť dokopy dve strany, aby sme diskutovali o jednoduchých veciach, ale ľudia sú niekedy veľmi tvrdohlaví“, dodal.

Vinčiūnas tiež pre EURACTIV povedal, že v súčasnom legislatívnom období už nebude na programe žiadna regulácia nových tabakových produktov. Európsky parlament končí v apríli pred májovými eurovoľbami, nová Európska komisia nastúpi na jeseň tohto roka.

Európska tabaková smernica ukladá Európskej komisii vypracovanie správy o implementácii platných pravidiel, ktoré pokrývajú aj elektronické cigarety, v roku 2021. Podľa Vinčiūnasa bude veľa závisieť od nej.

Litovský komisár EÚ pre zdravie Vytenis Andriukaitis je k elektronickým cigaretám podobne rovnako skeptický. V nedávnom vystúpení uviedol, že ho znepokojuje počet mladých ľudí, ktorý sa k nim obracajú.

„Nemôžeme popierať realitu. Nemôžeme predstierať, že elektronické cigarety na to, aby ľudia prestali fajčiť, keďže vidíme veľa mladých ľudí, ktorí ich začínajú fajčiť,“ povedal eurokomisár nedávno pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine.