Eurokomisia na boj proti koronavírusu vyčlenila 230 miliónov eur

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Paolo Salmoirago]

Nové finančné prostriedky EÚ majú pomôcť odhaliť a diagnostikovať chorobu, zaistiť starostlivosť o infikovaných ľudí a zabrániť jej ďalšiemu šíreniu.

Európska komisia v pondelok oznámila, že v súvislosti s chorobou COVID-19, ktorá je spôsobovaná vírusom SARS-CoV-2, nepretržite pracuje v prospech podpory členských štátov EÚ a na posilnení medzinárodného úsilia zameraného na spomalenie šírenia COVID-19.

Komisia zároveň na boj s týmto vírusom vyčlenila finančnú pomoc v hodnote 232 miliónov eur.

Európa musí prebrať vedúcu rolu

„S pribúdajúcimi prípadmi sa verejné zdravie pre nás stáva prioritou číslo jedna,“ uviedla v správe pre médiá predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová. A dodala, že medzinárodné spoločenstvo musí spolupracovať bez ohľadu na to, či zvyšuje pripravenosť na epidémiu v Európe, Číne alebo inde v svete. „Európa je tu, aby zohrávala vedúcu úlohu,“ odkázala šéfka exekutívy EÚ.

Podľa vyjadrenia eurokomisára pre krízové riadenie a zároveň európskeho koordinátora reakcií na núdzové situácie Janeza Lenarčiča pri doterajšom počte približne 2 600 obetí novej choroby už neexistuje iná možnosť, ako sa pripraviť na všetkých možných úrovniach. Spresnil, že nový balík finančnej pomoci EÚ podporí Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a pomôže aj krajinám so slabšími zdravotnými systémami.

V nadväznosti na vývoj v Taliansku Komisia zintenzívnila podporu členským štátom EÚ v oblasti pripravenosti, reakcií na nepredvídané udalosti a plánovania opatrení. Spoločná misia odborníkov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb a Svetovej zdravotníckej organizácie odcestuje už tento týždeň do Talianska, ktoré zaznamenalo už štyri obete koronavírusu. Regionálne talianske úrady už v 11 mestách a dedinách vyhlásili karanténu v snahe zastaviť šírenie choroby spôsobovanej koronavírusom.

Nové finančné prostriedky EÚ majú pomôcť odhaliť a diagnostikovať chorobu, zaistiť starostlivosť o infikovaných ľudí a zabrániť jej ďalšiemu šíreniu.

Kam pôjdu peniaze

Z celkového balíka pomoci vo výške 232 miliónov eur je 114 miliónov eur určených pre WHO. Zámerom je podporiť pohotovosť a pripravenosť v oblasti verejného zdravia v krajinách so slabým zdravotným systémom a obmedzenou odolnosťou.

Do Afriky poputuje suma 15 miliónov eur, aj v prospech Pasteurovho inštitútu v senegalskom Dakare, na podporu urýchlenia diagnostiky a epidemiologického dohľadu. Suma 90 miliónov eur bola vyčlenená pre Partnerstvo verejného a súkromného sektora s farmaceutickým priemyslom a 10 miliónov pôjde na výskum v oblasti epidemiológie, diagnostiky, liečebných postupov a klinického manažmentu v oblasti obmedzenia a prevencie epidémií.

Najmenšia čiastka, tri milióny eur, bola pridelená pre mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany (rescEU), ktorý pomáha zabezpečiť repatriačné lety občanov EÚ z čínskeho mesta Wu-chan, považovaného za epicentrum novej epidémie.