Európa môže zvládnuť druhú vlnu bez plošných obmedzení

Ilustračný obrázok. [SHUTTERSTOCK]

Európa môže udržať druhú vlnu pandémie pod kontrolou bez toho, aby znova obmedzila ekonomiku a školy, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Riziko návratu pandémie je vždy reálne, uznáva regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge. Dnes už ale podľa neho vieme, ako cieliť na vírus, bez toho, aby sme obmedzili celú spoločnosť. Povedal to počas online tlačovej konferencie.

„Pri základných celoštátnych a dodatočných cielených opatreniach sme v omnoho lepšej pozícii podchytiť lokálne ohniská vírusu. Vieme vírus manažovať aj pri fungujúcej ekonomike a vzdelávaní,“ povedal s tým, že vírus je dnes možné kontrolovať inak, než keď sa prvýkrát objavil.

„Učíme sa ako aplikovať chytré, časovo obmedzené opatrenia, ktoré sú založené na vyhodnocovaní rizika a zároveň majú potenciál znížiť šírenie COVID-19 a jeho dopady na spoločnosť a ekonomiku“, dodal Kluge.

Je podľa neho možné zachraňovať aj životy aj živobytie ľudí, otázka už podľa neho nestojí, či ideme zachraňovať jedno alebo druhé. 

WHO v Európe registruje 3,9 milióna prípadov, čo je 17 % z celosvetového počtu 22 miliónov nakazených.

Hoci je v súčasnosti epicentrom pandémie severná a južná Amerika, aj v iných regiónoch  zaznamenávajú nárast infikovaných.

Mutácií koronavírusu sa nemusíme obávať, tvrdí európska agentúra pre kontrolu chorôb

Koronavírus mutuje, jeho hlavné vlastnosti sa ale zatiaľ zásadne nemenia. Pre EURACTIV.com to uviedol jeden z popredných vedcov Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Prerušené vzdelávanie

Kluge zdôrazňuje, že COVID-19 znamenal najväčší zásah do systémov vzdelávania v histórii. Pocítilo ho takmer 1,6 miliónov žiakov a študentov v 190 krajinách.

Regionálny úrad WHO organizuje stretnutie 53 európskych krajín na tému znovuotvorenia škôl. Diskutovať sa bude o tom, ako deťom zabezpečiť riadne vyučovanie v bezpečnom prostredí.

Možnosti ako to dosiahnuť sú zvýšené hygienické štandardy, dodržiavanie fyzickej vzdialenosti čo prispôsobenie rozvrhov.

Chrípková sezóna

Európske krajiny by mali podľa Klugeho prijať také opatrenia v oblasti verejného zdravia, aby zvládli vírus popri udržaní bežného života v chode. Nadchádzajúca chrípková sezóna bude ale pre zdravotnícke systémy predstavovať dodatočnú záťaž.

„Je kriticky dôležité, aby krajiny monitorovali aktivitu chrípky a podporovali očkovanie proti chrípke u rizikových skupín. Tento rok je to to dôležitejšie, že potrebujeme ochrániť nemocnice a zdravotnícky personál od preťaženia,“ dodáva regionálny riaditeľa WHO.

„Tento rok viac ako po minulé roky musíme pomôcť starším občanom, aby zavčasu dostali vakcínu proti chrípke v bezpečnom prostredí,“ dodáva Kluge.