Európa na mesiac uzavrie hranice, ministerstvo zahraničia radí necestovať

Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von Der Leyen počas tlačovej konferencie [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v pondelok navrhla 30-dňové obmedzenie cestovania do členských krajín Európskej únie v snahe obmedziť šírenie koronavírusu.

Komisia vo svojom oznámení z pondelka (16. marec) uznáva, že cestovné obmedzenia Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nepovažuje za najefektívnejšiu cestu ako vzdorovať pandémii, jej rýchle šírenie je však podľa Komisie nevyhnutné, aby členské štáty robili okamžité a najmä koordinované opatrenia.

Obmedzením cestovania sa podľa oznámenia Komisie môže zabrániť aj šírenie vírusu z EÚ do ostatných krajín.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen navrhla 30-dňové obmedzenie cestovania do členských krajín Európskej únie v snahe obmedziť šírenie koronavírusu. Toto rozhodnutie musia v utorok (17. marec) odobriť lídri členských štátov EÚ, ktorí budú rokovať cez telekonferenciu.

„Čím menej cestovania, tým menej vírusu môžeme prenášať,“ zdôraznila šéfka exekutívy EÚ. „Preto navrhujem hlavám štátov a vlád, aby zaviedli dočasné obmedzenie pre cestovanie do Európskej únie, ktoré nie je nevyhnutné,“ odkázala von der Leyenová.

Týkalo by sa celej EÚ aj nečlenských štátov EÚ, ktoré ale sú súčasťou schengenského priestoru: Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Nórsko a Island. Doba trvania 30 dní by sa podľa situácie mohla predĺžiť.

Zo zákazu by mohli byť vyňatí občania EÚ, ktorí sa chcú vrátiť domov, ľudia s dlhodobým pobytom v EÚ alebo rodinní príslušníci európskych občanov, ako aj diplomati, lekári a zdravotnícki pracovníci. Oslobodení by mohli byť aj pracovníci v sektore dopravy, aby pomohli udržať nevyhnutné toky dôležitého tovaru.

COM-2020-115-F1-EN-MAIN-PART-1.PDF

Rezort diplomacie radí necestovať

Podobne aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom Slovenskej republiky necestovať do žiadnej krajiny sveta.

„Z dôvodu nepredvídateľného vývoja prijímania opatrení krajín sveta sa občan Slovenskej republiky, v prípade vycestovania zo SR do zahraničia, vystavuje reálnemu riziku nemožnosti alebo obmedzeniam možností návratu zo zahraničia,“ uviedlo ministerstvo v odporúčaní.