Európania sa vyslovili proti striedaniu letného a zimného času

Európanom sa už hodinky posúvať nechce. [Uli Deck/EPA]

Viac ako 80 percent respondentov v celoeurópskom online prieskume potvrdilo, že sa im už v marci a októbri nechce posúvať hodinky. Aký čas si nakoniec jednotlivé krajiny Únie ponechajú, rozhodnú miestne vlády.

Online prieskum Európskej únie dospel k záveru, že veľká väčšina občanov bloku je proti prechodom medzi letným a zimným časom. Všetko teraz naznačuje tomu, že Európska únia striedanie času zruší už čoskoro.

Viac ako 80 percent respondentov potvrdilo zrušenie striedania v najväčšom online prieskume v histórii Európskej únie. Nejde však o oficiálne potvrdené číslo. Informáciu zatiaľ priniesli nemecké noviny Westfalenpost s odvolaním sa na dobre informované zdroje v Bruseli.

Prieskumu, ktorý prebiehal medzi 4. júlom a 16. augustom, sa podľa nich zúčastnilo približne 4,6 milióna ľudí.

Zrušiť či nezrušiť striedanie letného a zimného času, pýta sa Komisia občanov

Európska komisia pripomína, že v diskusii nejde o zjednotenie časových pásiem v Únii a že prípadné rozhodnutie o tom, či si krajina ponechá letný, alebo zimný čas, ostane na každom členskom štáte.

Posledné prestavovanie ručičiek už 28. októbra?

Európska komisia bude dnes (30. augusta) o výsledkoch prieskumu diskutovať. Hovorca Komisie Margaritis Schinas pripomenul, že prieskum nebol „referendom“ a že Európsky parlament bude mať aj v tejto otázke svoje významné slovo.

Europoslanci o zrušení striedania letného a zimného času hlasovali ešte vo februári. Zhodli sa však na tom, že návrh európskej exekutíve vrátia na prepracovanie. Eurokomisia preto pripravila online dotazník.

Ten by mohol presvedčiť aj europoslancov. Podľa všetkých indícií sa teda zdá, že sa striedanie už čoskoro zo života Európanov vytratí. Obyvatelia niektorých krajín by si tak posledný posun ručičiek na hodinkách mohli užiť už len 28. októbra. O tretej hodine ráno sa čas posunie o hodinu späť.

Či to však bude naposledy a ktorý čas si krajina ponechá, bude v konečnom dôsledku na nej.

Európsky parlament bude hlasovať o zrušení striedania letného a zimného času

Európsky parlament bude vo štvrtok (8. februára) hlasovať počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu o návrhu uznesenia, ktoré požaduje zrušenie striedania letného a zimného času.

Ukončenie striedania letného a zimného času v Európskej únii požaduje návrh uznesenia, ktoré vypracoval parlamentný výbor pre …

Európska komisia ani Brusel nepočítajú s tým, že sa čas v Európe zjednotí alebo že by sa zrušili časové pásma. Ak by sa zrušenie striedania času schválilo, členské štáty by sa samé rozhodli, či si chcú ponechať letný alebo zimný čas.

Posúvanie hodinových ručičiek dopredu v časoch letných mesiacov je dnes vo väčšine krajín sveta skôr neobvyklé. Zvykli si na to najmä krajiny Európy a Severnej Ameriky.

Vo väčšine členských štátov Únie je letný čas dlhoročnou tradíciou, ktorá siaha až do obdobia prvej a druhej svetovej vojny, respektíve od ropnej krízy sedemdesiatych rokov. Vtedy bolo hlavným účelom letného času šetriť energiu.

Dôvodov však bolo viac, napríklad cestná bezpečnosť, viac príležitostí na oddych vďaka dlhším večerom alebo zosúladenie so susednými štátmi či hlavnými obchodnými partnermi, pripomína Komisia.