Europarlamentný výbor chce reguláciu 3D tlačiarní. Domáca výroba kompletných zbraní je ale ilúziou

3D tlačiateň. [Pixabay]

Októbrový útok na nemeckú synagógu otvoril diskusiu o domácej výrobe zbraní na 3D tlačiarňach. Časť europoslancov preto požiadala Európsku komisiu, aby predstavila ich reguláciu. Útočníkom ale často stačí nakúpiť materiál na zbrane v bežných obchodoch a 3D tlač ani nepotrebujú.

Začiatkom októbra minulého roka otriasol Nemeckom útok, ktorý sa odohral v meste Halle na východe krajiny. Pravicový extrémista sa pokúsil počas židovského sviatku Jom kipur vniknúť do miestnej synagógy. Keď neuspel, padli mu za obeť dvaja náhodní okoloidúci a ďalšie dva osoby zranil.

Europarlamentný výbor pre právne veci (JURI) prostredníctvom svojej členky, Britky Lucy Nethsingha (Liberálni demokrati, RE) v rámci nedávnej interpelácie Európskej komisie tvrdila, že „útočník použil zbraň vyrobenú prostredníctvom 3D tlače, ktorej plán stiahol zo siete Twitter”. Ide o jeden z hlavných dôvodov, prečo Komisiu žiada, aby sa témou intenzívne zaoberala.

Česi neuspeli so žalobou o smernici o zbraniach, Slovensko tiež čakalo na rozsudok

Smernica nie je ani diskriminačná, ani neporušuje iné princípy normotvorby EÚ, reagoval na české námietky Súdny dvor EÚ. Slovensko tiež s novelou zákona, ktorá smernicu zohľadňuje, doteraz vyčkávalo.

Informácie, ktoré výbor predkladá, však zďaleka nie sú presné. „Domnievam sa, že návrh pani poslankyne vychádza z nepochopenia toho, akými zbraňami útočil páchateľ v Halle,” podotkol právnik a expert na zbraňovú problematiku Tomáš Gawron s tým, že okrem výbušnín, meča a noža mal pri sebe páchateľ celkom päť podomácky vyrobených zbraní a jednu historickú zbraň.

„Zo zbraní, ktoré boli domácej výroby, bolo všetkých päť vyrobených z bežne dostupných kovových súčiastok a na bežne dostupných nástrojoch, ktoré možno kúpiť v obchode so zmiešaním tovarom. Iba jeden z dvoch páchateľom vyrobených samopalov Luty mal niektoré súčiastky vytvorené na 3D tlačiarni,” vysvetlil Gawron.

Podľa neho pritom išlo o „vedľajšie“ súčiastky, ktoré nie sú pri streľbe vystavené tlakom. Aj v prípade takejto streľby sa však plastové časti tavia a zbraň je preto v krátkom čase nepoužiteľná. Podľa Gawrona videozáznam útoku ukazuje, že spomínaná zbraň navyše zrejme ani nebola použitá.

„Podľa môjho názoru ide (v prípade 3D tlači zbraní) o závažnú problematiku, ktorá je však opradená radom mýtov,” poznamenal český europoslanec Jiří Pospíšil (TOP09, EPP), ktorý je členom výboru JURI. Spojenie 3D tlače s útokom v Halle bolo podľa neho nepresnou mediálnou skratkou. Aj on upozornil na fakt, že väčšinu súčiastok do svojich zbraní páchateľ nakúpil v hobby obchode.

Pašované zbrane sú spoľahlivejšie aj lacnejšie

Výbor JURI zdôraznil, že „3D tlač je technológia s významným hospodárskym potenciálom pre európske podniky, najmä pre malé inovačné podniky. Mnohé krajiny (preto) začali prijímať stratégie na podporu jej rozvoja. Táto technológia však rovnako vyvoláva osobitné právne a etické otázky“.

Rôzne štúdie podľa výboru ukazujú, že v právnych predpisoch EÚ, týkajúcich sa používania 3D tlače, sú medzery. Od Komisie chcú europoslanci napríklad vedieť, či príjme novú legislatívu a ako rýchlo to mieni urobiť.

„Ide o pomerne novú technológiu, ktorá nie je regulovaná ani v mnohých členských štátoch, a preto by som prípadnú reguláciu na úrovni EÚ v tejto chvíli považoval za predčasnú,” vyjadril sa pre EURACTIV.cz Pospíšil. Aktivitu inštitúcií EÚ by zatiaľ navrhoval obrátiť skôr do oblasti skúmania všetkých relevantných aspektov problematiky.

Revízia kontroly zbraňových systémov: Stoltenberg predstavil plány Severoatlantickej aliancie

Kontrola zbraní je podľa generálneho tajomníka NATO v súčasnosti ohrozená nielen pre aktivity Ruska, ale aj pre nové krajiny, ktoré majú k dispozícii zatiaľ neregulované zbraňové systémy. Spojenci chcú teraz popohnať medzinárodnú komunitu k zmenám zastaraných regulačných mechanizmov.

Bežným spotrebiteľom dostupné 3D tlačiarne nepredstavujú podľa Gawrona cestu pre výrobu strelných zbraní. Zločinci oveľa častejšie využívajú bežne dostupné súčiastky a nástroje. „Na čiernom trhu Európskej únie veľa týchto zbraní nie je, pretože čierny trh je zaplavený lacnými a zvyčajne spoľahlivejšími zbraňami, pašovanými cez vonkajšie hranice EÚ a z miest aktívnych či bývalých vojenských konfliktov, prípadne lacnými granátmi,” vysvetlil.

V niektorých štátoch podľa Gawrona naopak zločinci preferujú zbrane domácej výroby. Príkladom je Austrália, Brazília alebo Kanada.

„Ak by Európska únia chcela regulovať „hobbymarkety“ alebo lešenárske a inštalatérske rúry, je v tejto súvislosti dobré poznamenať, že v Kanade na domácku výrobu zbraní zločinci obyčajne používajú rúrky z bicyklov,” dodáva expert na margo budúcej legislatívy.