Europoslanci musia vrátiť pol milióna eur, ktoré minuli na šampanské a luxusné večere

Účtovná správa za rok 2016 hovorí o neoprávnených výdavkoch na vyše sto vianočných darčekov v hodnote viac ako 100 eur za každý jeden, nákupe 230 fliaš šampanského a vianočnej večere pre 140 osôb, ktorá stála viac ako 13 500 eur. [flickr]

Vedenie Európskeho parlamentu vyzvalo skupinu francúzskych europoslancov, aby vrátila 500 tisíc eur. Pravidlá nakladania s európskymi peniazmi sa však nesprísnia.

Predsedníctvo Európskeho parlamentu, ktoré tvoria predseda, podpredsedovia a kvestori, sa jednomyseľne zhodlo na tom, že francúzski europoslanci musia vrátiť pol milióna eur, ktoré použili na neoprávnené náklady.

Situácia sa opakuje

Vedenie Parlamentu okrem iného zodpovedá aj za overenie účtovných uzávierok politických skupín.

Audit z roku 2016 zameraný na prevádzkové náklady politickej frakcie Európa národov a slobody (ENF), do ktorej patria aj poslanci politického hnutia Marine Le Penovej, odhalil, že náklady vo výške 477 780 eur boli využité neoprávnene alebo neboli k nim dodané dostatočne hodnoverné podklady.

Euroskeptickí poslanci si kupovali šampanské z peňazí daňových poplatníkov

Europoslanci z politickej skupiny Európa národov a slobody (ENF) si z peňazí daňových poplatníkov kupovali nielen šampanské, ale aj luxusné jedlá či drahé vianočné dary. Podľa Výboru pre rozpočet by peniaze mali vrátiť.

Porušila sa tak zásada riadneho finančného hospodárenia Európskeho parlamentu alebo pravidlá verejného obstarávania.

Francúzski poslanci z ENF čelili podobnej situácii aj v roku 2017, keď použili 66 427 eur na neoprávnené výdavky.

Vianočné darčeky, drahé večere a šampanské

Účtovná správa za rok 2016 hovorí o neoprávnených výdavkoch na vyše sto vianočných darčekov v hodnote viac ako 100 eur za každý jeden, nákupe 230 fliaš šampanského a vianočnej večere pre 140 osôb, ktorá stála viac ako 13 500 eur.

Audit odhalil aj drahé obedy alebo večere europoslancov s predstaviteľmi priemyslu v parížskej gurmánskej reštaurácii L’Ambrosia v cene 449 eur na osobu a ďalšie pohostenia organizované z „diplomatických“ dôvodov v hodnote 401 eur na osobu.

Do frakcie ENF v europarlamente patria aj poslanci rakúskej Strany slobodných, talianskej Ligy alebo holandskej Strany slobody. Za najväčší podiel neopodstatnených nákladov sú podľa vedenia Parlamentu zodpovední francúzski europoslanci z extrémne pravicového Národného zhromaždenia Marine Le Penovej.

Predsedníctvo Parlamentu poskytlo koncom mája skupine ENF poslednú možnosť, aby náklady, ktoré nezodpovedajú pravidlám finančného hospodárenia, vysvetlila.

V rámci preventívnych opatrení sa predsedníctvo dohodlo na zmrazení viac ako pol milióna eur z rozpočtu ENF na rok 2018 (v celkovej výške viac ako tri milióny eur). Frakcia ENF teda nebude musieť fyzicky zaplatiť požadovanú sumu, ale príde o zmrazenú čiastku.

Pravidlá sa nesprísnia

Predsedníctvo však odmietlo v pondelok (2. júla) odmietlo návrhy na sprísnenie pravidiel, ako volení zástupcovia európskych občanov nakladajú s paušálnymi príspevkami na všeobecné výdavky. Ide o sumu, ktorá sa ročne vyšplhá na 40 miliónov eur, pripomenul internetový denník EUobserver.

Viacerí požadovali zvýšenie transparentnosti, pokiaľ ide o spôsob, akým europoslanci míňajú 4416 eur, ktoré mesačne dostáva každý z nich na chod svojej kancelárie a iné výdavky.

V súčasnosti nemusia europoslanci uchovávať žiadne doklady a záznamy o využití týchto príspevkov a nie sú povinní informovať svojich voličov o tom, na aké účely vynakladajú pridelenú hotovosť.

Podľa spravodajského serveru Politico návrhy vyžadovali, aby europoslanci uchovávali potvrdenky o všeobecných výdavkoch tak, aby existovala možnosť externého auditu týchto výdavkov, alebo aby poslanci informácie o spôsobe čerpania príspevkov sami zverejňovali.

Vedenie rovnako odmietlo plán, podľa ktorého by europoslanci mali vrátiť všetky nevyužité prostriedky do pokladnice europarlamentu, a to najneskôr na konci svojho funkčného obdobia.

„Je tragicky krátkozraké, že poslanci Európskeho parlamentu pod vedením Európskej ľudovej strany hlasovali proti väčšej transparentnosti a zodpovednosti za to, ako minú približne 40 miliónov eur ročne,“ uviedla fínska poslankyňa a podpredsedníčka Parlamentu z frakcie Zelených Heidi Hautalová.

Podľa jej slov to, že niektorí členovia predsedníctva hlasovali za zachovanie doterajšej situácie, naznačuje, že niektoré politické skupiny nevnímajú obavy obyčajných ľudí o to, ako sa nakladá s peniazmi daňových poplatníkov.