Europoslanci schválil viac peňazí pre programy Erasmus+ a Horizont 2020

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Študentský výmenný program Erasmus+ dostane ďalších 20 miliónov eur. Výskumný program Horizont 2020 si polepší až o 80 miliónov eur.

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu v Štrasburgu schválili zvýšenie finančných prostriedkov pre výskum a mobilitu mládeže o 100 miliónov eur. Program Horizont 2020 by si mal polepšiť o 80 miliónov eur a program Erasmus+ o 20 miliónov eur.

Erasmus, ako európsky program na výmenu vysokoškolských študentov Únii funguje už od roku 1987. Za viac ako 30 rokov existencie umožnil študovať v zahraničí viac ako 9 miliónom priamych účastníkov. Komisia očakáva, že do roku 2027 sa ich počet zvýši na 12 miliónov. Zo Slovenska vďaka Erasmu+ mohlo za štúdiom do zahraničia vycestovať už zhruba 25 tisíc Slovákov.

V tomto sedemročnom období má program k dispozícii rozpočet zhruba 15 miliárd eur. Európska komisia navrhuje, aby po roku 2020 mohol počítať s dvojnásobným balíkom peňazí. Europoslanci sa dokonca zhodli na strojnásobení jeho rozpočtu.

Vďaka Erasmus+ bolo v zahraničí 25 tisíc Slovákov

Vďaka programu Erasmus+ mohlo študovať či stážovať v zahraničí asi 25 000 Slovákov. Najčastejšie v Českej republike, Španielsku, či Nemecku. Na Slovensko sa cez tento program dostalo 12 500 mladých ľudí z európskych krajín.

Členským štátom sa vrátia peniaze

Za zvýšenie prostriedkov pre programy Horizont 2020 a Erasmus+ spolu o 100 miliónov eur, na ktorom sa v decembri 2018 dohodli vyjednávači EP a Rady EÚ, zahlasovalo v pléne 614 europoslancov, 69 boli proti a desiati sa zdržali hlasovania.

Poslanci rovnako veľkou väčšinou hlasov rozhodli o vrátení prebytku minuloročného rozpočtu EÚ v objeme 1,8 miliardy eur členským štátom EÚ. Vyrovnanie bude mať podobu zníženia ich aktuálnych príspevkov do eurorozpočtu. Za tento krok sa vyslovilo 601 poslancov, 40 hlasovalo proti a 12 sa zdržalo.

Ide o každoročnú rozpočtovú procedúru týkajúcu sa financií, ktoré Európska komisia získala z úrokov z omeškania a pokút či ušetrila v prípadoch, keď pôvodne vyčlenené prostriedky na jednotlivé programy neboli vyčerpané v plnej výške.