Europoslanci: Slovensko sa snaží, nebudeme žiadať sankcie

Europoslankyňa Sophia in ´t Veld a prezident Andrej Kiska [Výbor EP pre občianske slobody]

Delegácia z Európskeho parlamentu po návšteve Bratislavy volá po posilnení Europolu.

Slovensku nehrozia sankcie za porušenie princípov právneho štátu v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Vyplýva to z vyjadrení holandskej europoslankyne Sophie in ´t Veld (ALDE) po dvojdňovej návšteve Slovenska. In ´t Veld bola na čele delegácie europoslancov, ktorá v Bratislave hodnotila pokrok vo vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy, ako aj dodržiavanie princípov právneho štátu.

Zverejnenie identikitu kľúčového svedka vraždy označila in ´t Veld na za pokrok. Europoslanci o vyšetrovaní neboli informovaní podrobnejšie ako verejnosť. A tak je to správne, dodala in ´t Veld.

Na tlačovej konferencii na konci návštevy v utorok 19. septembra však europoslankyňa vyzvala na posilnenie európskej policajnej spolupráce. „Budeme žiadať rozšírenie prostriedkov a kompetencií Europolu,“ povedala in ´t Veld s tým, že miestne policajné zložky nestačia na cezhraničný „gangsterský raj.“

Toto odporúčanie by sa malo dostať aj do správy z návštevy Slovenska, ktorú europoslanci predložia na výbor pre občianske slobody a následne do pléna ešte na jeseň.

Ďalšia delegácia v decembri

Holandská europoslankyňa vedie Monitorovaciu skupinu pre právny štát zriadenú po vraždách maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruany Galizie a jej slovenského kolegu Jána Kuciaka. Z Bratislavy odcestovala skupina do maltskej Valletty.

Budeme sa pýtať aj na únos občana Vietnamu, hovorí europoslankyňa Sophia in´t Veld

Vedúca delegácie europoslancov, ktorí prídu budúci týždeň na Slovensko, považuje za šokujúce, že za vraždu novinárov na Slovensku a na Malte zatiaľ nebol nikto relevantný zatknutý.

Jej členmi, ktorí prišli na Slovensko, sú okrem in ´t Veld aj Roberta Metsola (EPP, Malta), Josef Weidenholzer (S&D, Rakúsko), Monica Macovei (ECR, Rumunsko) a Sven Giegold (Zelení/EFA, Nemecko).

Prijal ich slovenský prezident, premiér, ministri vnútra a spravodlivosti, generálny prokurátor a policajný prezident. Stretli sa tiež so zástupcami médií a mimovládnych organizácií a úplne na konci zimprovizovali aj schôdzku s farmármi z východu.

Pre podvody s agrodotáciami, o ktorých písal Kuciak, príde v decembri na Slovensko delegácia výboru pre kontrolu rozpočtu, avizovala in ´t Veld.

Odolná slovenská demokracia

„Slovenská demokracia je odolná. Mnoho ľudí v štátnej správe je oddaných dobrej správe vecí verejných a vyšetreniu vraždy,“ skonštatovala na utorkovej tlačovej konferencii in ´t Veld.

Europoslanci: Vnímame nedôveru slovenskej verejnosti k štátu

Vedúci misie Európskeho parlamentu na Slovensku naznačili, že európske inštitúcie sa budú musieť bližšie pozrieť na tunajšie čerpanie eurofondov. Podporili tiež celoeurópske opatrenia na ochranu novinárov.

Za skutočnosti, ktoré u nej „vyvolávajú obavy“, označila „indície o rozšírenej korupcii, ktorá podrýva právny štát.“ Vláda podľa nej „robí príliš málo“, aby to zmenila.

Šéfka delegácie nechcela predbiehať prijatie záverečnej správy z návštevy Slovenska a Malty. Skonštatovala však, že europoslanci nebudú žiadať sankcie proti Slovensku pre porušovanie princípov právneho štátu. Tým dnes čelia Poľsko a Maďarsko, proti ktorým bol aktivovaný článok 7.

„Nie v tejto chvíli. Slovensko sa vážne snaží pracovať na zlepšení celého systému,“ odmietla in ‘t Veld možné sankcie. Dodala, že sankcie nie sú cieľom samým o sebe, tým je zlepšenie situácie.

Nezdravá prax

Znepokojujúce sú podľa šéfky monitorovacej skupiny najnovšie informácie o únose vietnamského podnikateľa s využitím vládneho špeciálu. Ako in ´t Veld zdôraznila, únos sa odohral aj v Nemecku a v Česku, len na Slovensku sa však hovorí o zapojení vládnych činiteľov.

Objavila sa temná strana slovenského modelu

Objavila sa temná strana slovenského modelu, hovorí KAI-OLAF LANG. Nedostatky v riadení štátu, korupcia, sivé zóny medzi politikou, verejnou správou a biznisom, organizovaný zločin, s potenciálnymi kontaktami na politikov.

Za problematickú považuje aj základňu „motorkárskeho gangu“ Nočných vlkov v Dolnej Krupe, „kde sa opäť objavuje meno (bývalého ministra vnútra za Smer-SD) Roberta Kaliňáka“.

S obavami poukázala in ´t Veld na prax „otáčavých dverí“, kedy sa bývalí funkcionári vracajú na nové funkcie. Narážala na prípad policajného exprezidenta Tibora Gašpara, ktorý sa stal poradcom ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD), a bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Róberta Krajmera, ktorý sa posunul na iné miesto v polícii.

„Nie je to zdravá prax,“ zhodnotila europoslankyňa, podľa ktorej „sa Slovensko potrebuje jednoznačne rozísť s minulosťou.“

Ubezpečenie od premiéra

Boj proti korupcii neznamená len lepšie zákony, ale aj vyššiu politickú kultúru, zdôraznila in ´t Veld.

Rezolúcia o Slovensku prešla, dvaja slovenskí europoslanci hlasovali proti

Slovenskí členovia frakcie európskych socialistov nenašli zhodu na uznesení o slobode tlače. Boris Zala hlasoval za, Vladimír Maňka a Monika Smolková proti. Monika Beňová nehlasovala.

Podčiarkla, že ak sú v jednej krajine ohrozené hodnoty Európskej únie, ohrozené je celé spoločenstvo.

Ďalšie dve europoslankyne prítomné na tlačovej konferencii, Metsola a Macovei, vyjadrenia in ´t Veld nepopreli. Ostatní členovia delegácie, Weidenholzer a Giegold, pred novinárov neprišli.

Premiér Peter Pellegrini po schôdzke s delegáciou na Facebooku napísal, že ich „ubezpečil, že sme demokratickým a právnym štátom“. Podľa svojich slov verím, že „panie europoslankyne dokážu oddeliť fakty od politicky zafarbených tvrdení, s ktorými sa zrejme počas svojej návštevy stretli.“ Kritický k vláde bol prezident Andrej Kiska, podľa ktorého sa od Kuciakovej vraždy „nič zásadne sa v našej krajine neudialo“.

Silnejší Europol

Holandská europoslankyňa avizovala, že bude s kolegami žiadať posilnenie rozpočtu a kompetencií Europolu.

Do vyšetrovania vraždy maltskej novinárky sa zapojí Europol

Malta je pod veľkým medzinárodným drobnohľadom a tlakom, aby zločin dôkladne vyšetrila. Čast maltskej verejnosti žiada odstúpenie generálneho prokurátora aj policajného šéfa.

Ten v súčasnosti vyšetrovaciemu tímu v Bratislave poskytuje len technickú pomoc. Nespokojnosť so spoluprácou medzi slovenskou políciou a Europolom vyjadrilo v utorok aj hnutie Za slušné Slovensko.

„V súvislosti s vyšetrovaním vraždy sa s poslankyňou in ‘t Veld zhodujeme, že nie sme spokojní, pretože okrem iného nie je jasné, ako sú zapojení medzinárodní vyšetrovatelia,“ napísalo na svojej facebookovej stránke.

„Nevieme, či ide len o poradenstvo alebo reálnu pomoc. Miestami to vyzerá, ako marketingová zásterka medzinárodným teamom. Stačí sa pozrieť na odobratie mobilu pani Holcovej (česká investigatívna novinárka, s ktorou Kuciak spolupracoval) a skutočnosť, že Europol odmietol jeho preskúmanie, a to práve kvôli postupu našej polície,“ uviedol jeden z lídrov, Juraj Šeliga.

Frustrovaní europoslanci

Holandská europoslankyňa na tlačovke tiež povedala, že „Európsky parlament by mal členské štáty monitorovať na pravidelnej báze“.

Komisia mala zhodnotiť boj proti korupcii v EÚ. Neurobila tak

Európska komisia naznačuje, že pravidlená hodnotiaca správa už nie je ten správny nástroj ako problém korupcie riešiť. Transparency International ju za to kritizuje a pripomína dianie v Rumunsku.

Europoslanci sú podľa nej „frustrovaní“, že Európska komisia sa odmietla vrátiť k pravidelným správam o korupcii v členských štátoch a tejto téme vyhradila len samostatnú sekciu v rámci každoročného ekonomického monitoringu – európskeho semestra.

In ‘t Veld však vyzdvihla vznik fondu EÚ pre investigatívnu žurnalistiku, na ktorý podľa nej už boli vyčlenené finančné prostriedky v novom rozpočte.

Prvá delegácia europoslancov, ktorej súčasťou bola aj in ´t Veld, prišla na Slovensko v marci, tesne po vražde Kuciaka a Kušnírovej. V záverečnej správe odporučila návrat k pravidelným správam o korupcii, podporu investigatívnej žurnalistiky, či prijatie legislatívy pre ochranu oznamovateľov korupcie. Jej prijatie figuruje ako cieľ aj v pláne Komisie na najbližší rok.