Europoslanci Štefanec a Šojdrová nominujú Cichanovskú na Sacharovovu cenu

Plaketa k Sacharovovej cene z roku 2015 pre saudského blogera Raifa Badawiho. [EFE-EPA/Patric Seeger]

Slovenský europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) v Európskom parlamente Ivan Štefanec (KDH) a jeho česká stranícka kolegyňa z europarlamentu Michaela Šojdrová (KDÚ-ČSL) sa spoločne rozhodli nominovať na tohtoročnú Cenu Andreja Sacharova za slobodu myslenia bieloruskú opozičnú političku Sviatlanu Cichanovskú.

Podľa Štefancovho vyjadrenia vyšle najvplyvnejšia politická frakcia v Európskom parlamente prostredníctvom Cichanovskej nominácie silný signál podpory všetkým ľuďom, ktorí v Bielorusku bojujú za slobodu a demokraciu.

„Sviatlana Cichanovská preukázala mimoriadnu odvahu, keď sa po zatknutí svojho manžela postavila na čelo opozičných síl a vyzvala vo voľbách šesťnásobného prezidenta a diktátora Alexandra Lukašenka. Ten voľby bezprecedentne zmanipuloval a použil na pokojne demonštrujúcich občanov brutálnu policajnú silu,“ uviedol Štefanec.

Cichanovská v europarlamente: Bielorusko sa zobudilo

Protesty proti bieloruskému autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi nie sú ani protiruské ani proruské. Demokratická revolúcia je „právom ľudí rozhodovať o svojom vlastnom osude“, uviedla bieloruská opozičná líderka pred europoslancami.

Slovenský europoslanec pripomenul, že Cichanovská z litovského exilu naďalej povzbudzuje svojich spoluobčanov, aby vytrvali a bojovali za práva, ktoré im patria.

„Okrem konkrétnych politických krokov na potrestanie Lukašenka a predstaviteľov jeho režimu môže Európsky parlament aj takýmto spôsobom podporiť zápas Cichanovskej a občanov Bieloruska. Aj oni majú – tak ako Slováci a Česi v roku 1989 – právo na šancu žiť v slobode,“ odkázal Štefanec.

Režisér Oleg Sencov dostane od europarlamentu Sacharovovu cenu, nominoval ho Eduard Kukan

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu dnes rozhodla o udelení Sacharovovej ceny za slobodu myslenia ukrajinskému režisérovi Olegovi Sencovovi. Jeho nomináciu na návrh poslanca Eduarda Kukana a jeho politickej strany EĽS dnes podporili predsedovia strán v Európskom parlamente.

Sacharovova cena za slobodu myslenia je ocenenie, ktoré každoročne udeľuje Európsky parlament. Pomenované je po sovietskom vedcovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi. Európsky parlament ju na základe nominácií jednotlivých politických frakcií zákonodarného zboru Európskej únie udeľuje od roku 1988 tým jednotlivcom a organizáciám, ktorí bojujú za ľudské práva a slobody.

V roku 2019 Sacharovovu cenu získal Ilham Tohti, obhajca práv ujgurskej menšiny v Číne.