Europoslanci žiadajú otvoriť článok 7 proti Budapešti, Orbán vidí opäť Sorosa

Viktor Orbán v Európskom parlamente v roku 2016 [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Výbor Európskeho parlamentu odhlasoval správu, podľa ktorej je opodstatnené otvoriť proti Maďarsku konanie pre vážne porušenie princípov právneho štátu.

Cieľom správy o situácii v Maďarsku, ktorú schválil Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) Európskeho parlamentu, je vyvinúť na Maďarsko nátlak, aby zmenilo svoj postoj k prisťahovaleckej politike.

Povedal to v pondelok 25. júna v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Ohrozenie právneho štátu

Podľa prijatého dokumentu jestvuje v krajine jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušenia základných európskych hodnôt. Preto je podľa správy opodstatnené otvoriť proti Maďarsku konanie podľa článku 7 Zmluvy o EÚ pre vážne porušenie princípov právneho štátu.

Osobitnú správu o situácii v Maďarsku schválil výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci veľkou väčšinou hlasov. Hlasovalo zaň 37 europoslancov, proti bolo 19 europoslancov.

Maďarsko by sa v prípade otvorenia takéhoto konania stalo druhou krajinou po Poľsku, ktorej by v dôsledku tohto postupu hrozilo hoci aj odobratie hlasovacieho práva. Konanie však musí iniciovať Európska komisia, schváliť ho musia členské štáty s výnimkou Maďarska.

V Poľsku je situácia vážna. Europoslanci sa postavili za Komisiu

Europoslanci podporujú, aby sa situácia v Poľsku oficiálne prehlásila za hrozbu pre hodnoty, na ktorých stojí Únia. Rozhodnutie je však v rukách členských štátov. 

Európsky parlament vyzval Radu EÚ, aby tiež zistila, či jestvuje vážne porušenie európskych hodnôt v Maďarsku.

„Zbierka klamstiev“

Podľa agentúry MTI premiér v reakcii na pondelňajšie schválenie správy, ktorú spracovala holandská europoslankyňa Judith Sargentiniová (Zelení), konštatoval, že Sargentiniová je „človekom“ amerického finančníka Georgea Sorosa. Preto dokument považuje za Sorosovu správu.

„Maďarskí voliči o tejto otázke už rozhodli, preto niet o čom ďalej diskutovať,“ zdôraznil Orbán s odkazom na migračnú politiku.

Zelení chcú aktivovať článok 7 proti Maďarsku. Ľudovcov Orbán rozdeľuje

Slovenský europoslanec Eduard Kukan tvrdí, že Viktor Orbán stráca podporu vo svojej politickej rodine.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v súvislosti so správou výboru povedal, že v Bruseli prebiehal voči Maďarsku vykonštruovaný proces, ktorý teraz uzatvorili politickým rozsudkom.

Szijjártó odmietol obvinenia na pôde výboru už v apríli. Návrh dokumentu označil za „zbierku klamstiev“.