Európska lieková agentúra chce v Rusku skontrolovať výrobu Sputnika

Ruskú vakcínu Sputnik V už používa niekoľko európskych krajín. Z členských krajín Únie zatiaľ len Maďarsko. [EPA-EFE/Georgi Licovski]

Európska agentúra pre lieky (EMA) plánuje cestu do Ruska, aby skontrolovala tamojšie výrobné zariadenia na vakcínu Sputnik V s cieľom posúdiť, či je možné túto očkovaciu látku povoliť v Európskej únii.

Ruská vakcína proti novému koronavírusu Sputnik V v Európskej únii stále nie je schválená. EMA začiatkom marca začala proces predbežného posudzovania Sputnika, čo je kľúčový krok predtým, než by mohlo prísť k schváleniu vakcíny na použitie v členských krajinách Únie.

V rámci procesu posudzovania chce teraz EMA skontrolovať výrobné zariadenia Sputnika priamo v Rusku. Uviedla to šéfka agentúry Emer Cookeová.

„V súčasnosti plánujeme kontroly výrobných a klinických prevádzok v Rusku. Pri tejto príležitosti opätovne zdôrazňujem, že sme odhodlaní uplatňovať pri tomto preskúmaní rovnaké štandardy a kontrolu ako pri akýchkoľvek iných vedeckých hodnoteniach,” uviedla podľa nemeckej agentúry DPA Cookeová.

Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško už v pondelok informoval, že „skupina odborníkov EMA príde 10. apríla, aby sa oboznámila a zhodnotila klinické testy, ktoré prebiehajú v našej krajine”.

Ak by EMA ruskú vakcínu schválila, išlo by o prvú očkovaciu látku vyvinutú mimo západných krajín, ktorá prejde prísnym posudzovacím procesom tejto európskej agentúry.

Pohľady na Sputnik sa rôznia

V Európe voči použitiu Sputnika nepanuje zhoda. Zatiaľ čo niektoré členské štáty, medzi ktoré patrí aj Slovensko, sa ruskú vakcínu rozhodli doviezť ešte predtým než ju odobrí EMA,  predstavitelia Únie pred ňou varujú. Eurokomisár pre vnútroný trh Thierry Breton tento týždeň  (22. marca) vyhlásil, že Únia Sputnik nepotrebuje.

„Vôbec nepotrebujeme Sputnik V,” povedal Breton pre francúzsku televíziu TF1. Únia je podľa jeho slov jednoznačne schopná aplikovať do konca júna 300 miliónov až 350 miliónov dávok a do 14. júla dosiahnuť imunitu „na celom kontinente”