Európska komisia by mala voči Česku prvýkrát použiť nové pravidlo podmieňujúce čerpanie eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu. Navrhli to europoslanci frakcie Európskej ľudovej strany po ukončení auditu firiem okolo holdingu Agrofert.
Komisia v piatok zverejnila záverečnú audítorskú správu, ktorá skonštatovala, že český premiér Andrej Babiš je v konflikte záujmov. Aj keď Agrofert umiestnil do zvereneckých fondov, naďalej ho ovláda a zároveň spolurozhoduje o smerovaní únijných peňazí. Česko by preto malo vrátiť dotácie v rádoch stoviek miliónov korún vyplatené po 9. februári 2017, kedy vstúpila do platnosti novela českého zákona o konflikte záujmov.
Babiš závery odmietol. „Je neprijateľné, aby nejakí bruselskí úradníci vykladali českej zákony,“ povedal český premiér s tým, že audit je zmanipulovaný a vykonaný „na objednávku“.
Hoci audítori v správe uvádzajú, že Česko by malo neoprávnene vyplatené dotácie vrátiť späť do únijnej kasy, podľa Babiša sa „nič vracať nebude“.
Aby únijné fondy nešli skorumpovaným vládam
„Tým, že Česko nepostihuje konflikt záujmov českého premiéra, nedodržiava legislatívu EÚ a režim podmienenosti na ochranu rozpočtu Únie. S cieľom ochrániť rozpočet by Komisia teraz mala tento mechanizmus spustiť,“ uviedla nemecká europoslankyňa Monika Hohlmeierová (EPP).
Práve ona viedla minuloročnú misiu kontrolného výboru europarlamentu (CONT), ktorého členovia po návšteve Česka dospeli k rovnakému záveru o Babišovom konflikte záujmov.
Europoslanci z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) tiež požadujú, aby Komisia ďalej preskúmala zneužívanie fondov v prospech Babiša, zlyhanie vlády a nečinnosť justičného systému.
Štáty EÚ sa vlani po dlhých debatách a prekonaní odporu zo strany Maďarska a Poľska dohodli, že vyplácanie peňazí z rozpočtu bude podmienené dodržiavaním princípov právneho štátu. Ide o peniaze z fondu obnovy, aj z Viacročného finančného rámca na roky 2021 až 2027.
Mechanizmus má zabrániť tomu, aby peniaze z únijnej kasy smerovali do krajín, kde súdy a iné štátne orgány nedokážu zabezpečiť spravodlivé vyšetrenie podvodov, korupcie, ale aj konflikty záujmov.
Prelomenie veta Budapešti a Varšavy sa ale podarilo iba po prísľube, že celý mechanizmus najskôr posúdi Súdny dvor EÚ a Komisia zverejní pravidlá, podľa ktorých bude pri jeho využívaní postupovať.