Expert z OSN kritizuje situáciu v maďarských utečeneckých táboroch

Maďarské tranzitné zóny na južnej hranici so Srbskom [EPA/Sandor Ujvari]

Ostnaté drôty na strechách, nedostatočný prísun potravy a obmedzený prístup k lekárskej starostlivosti. Takto vyzerá situácia v maďarských utečeneckých táboroch.

Veľké obavy nad súčasnou situáciou migrantov v Maďarsku vyjadril Felipe González Morales, osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva migrantov, po osemdňovej návšteve Maďarska spojenej s návštevou hraničných priechodov na hranici so Srbskom. Podľa neho maďarská vláda  neprávom využíva negatívnu rétoriku voči migrantom pre svoje politické účely.

„Migranti sú v Maďarsku vykresľovaní ako nebezpečenstvo a to v mediálnom, ale aj v oficiálnom diskurze,“ uviedol Morales a zároveň vyzval maďarské autority, aby ukončili stav núdze vyhlásený ešte v roku 2015 v dôsledku migračnej krízy. Od roku 2015 počet migrantov prichádzajúcich do Maďarska významne klesol, vyhlásený stav núdze však vláda nezrušila.

OSN Maďarsku odporúča zohľadniť terajší skutočný stav migrácie, ktorý už nepovažuje za krízový a ukončiť takzvaný núdzový stav. Taktiež vyzýva zrušiť všetky obmedzujúce opatrenia, ktoré sú namierené proti migrantom.

Väčšina zadržaných sú ženy a deti

Aktuálne Maďarsko využíva dve tranzitné zóny, Röszke a Tompu, kde sú žiadatelia umiestnení počas trvania procesu o udelenie azylu. Proces však môže trvať aj viac ako rok, pričom o ľudí v táboroch nie je dostatočne postarané.

Morales vo svojej správe uvádza, že v zónach, ktoré mu skôr pripomínali koncentračné tábory s vysokou ostrahou, bolo počas jeho návštevy umiestnených približne 280 žiadateľov o azyl, z ktorých väčšinu tvorili ženy a deti.

„Ostnaté drôty obkolesovali nielen tranzitnú zónu, ale aj každý sektor vo vnútri zóny. Drôty boli umiestnené aj na strechách obytných kontajnerov, kde sú umiestnené deti, tehotné ženy a rodiny hľadajúce azyl. (…) Podľa mojich informácií je lekár v zóne prítomný len niekoľko hodín denne. Nie je tam žiadny pediater alebo gynekológ,“ píše ďalej vo svojej záverečnej správe o stave ľudských práv utečencov v Maďarsku.

Maďarsko výzvy OSN neprijíma

Maďarská vláda odmieta výzvy zo strany OSN ukončiť vyhlásený stav núdze.

Podľa Orbánovho hovorcu Zoltána Kovácsa, je migrácia stále aktuálnym bezpečnostným rizikom a všetky existujúce opatrenia len chránia obyvateľov Maďarska.

Rovnako Maďarsko zamietlo aj výzvu poskytnúť migrantom rovnakú zdravotnú starostlivosť, aká je poskytovaná občanom štátu. Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí, sa vyjadril, že nechápe, prečo by mala byť migrantom poskytnutá rovnaká zdravotná starostlivosť ako ľudom, ktorí poctivo platia dane.