Fidesz chce prijať zákon “Stop Soros” namierený proti mimovládnym organizáciám

Protest proti návrhu zákona o mimovládnych organizáciách na Námestí hrdinov v Budapešti. Maďarsko, 12. apríl. [Zoltan Balogh/EPA]

Zákon „Stop Soros“ by zdanil zahraničné dary pre mimovládne organizácie, umožnil zakázať aktivistom priblíženie k hraniciam a dal by ministrovi vnútra právomoc niektoré mimovládky úplne zakázať.

Podľa návrhu zákona, ktorý presadzuje strana Fidesz, by mal maďarský minister vnútra právomoc zakázať činnosť mimovládnym organizáciám, ktoré predstavujú „národné bezpečnostné riziko“.

Zákon predstavuje vážnu hrozbu aj pre ich financovanie. Uvalil by 25-percentnú daň na zahraničné dary pre mimovládne organizácie, ktoré sa venujú pomoci utečencom.

Podľa Orbána to má zabrániť nelegálnemu prisťahovalectvu, ktoré vraj podporuje George Soros, a tomu, aby sa mimovládky „miešali do politiky“.

Orbán získal mandát pokračovať v spochybňovaní EÚ

Viktor Orbán si prirátal tretie volebné víťazstvo. Protiimigračná kampaň zabezpečila jeho strane dve tretiny kresiel v parlamente.

Mimovládne organizácie zákon považujú za súčasťou boja proti občianskej spoločnosti ktorý v Maďarsku prebieha už niekoľko rokov. Tvrdia, že by zasiahol najmä tie z nich, ktoré premiéra otvorene kritizujú.

Politici Fideszu hovoria, že zákon „Stop Soros“ bude jedným z prvých, ktoré nový parlament schváli.

Právne medzery

Hovorca vlády Zoltán Kovacs pred časom vyhlásil, že politický aktivizmus mimovládnych organizácií treba zastaviť. Uviedol to 8. apríla, v deň volieb, pre internetovú stránku Index.hu.

„Právne medzery umožňujú organizáciám, ktoré na to nie sú splnomocnené … zasahovať do politického rozhodovania. (Tieto medzery) by sa mali odstrániť,“ povedal Kovacs.

Už minulý rok sprísnila strana Fidesz pravidlá o mimovládnych organizáciách. Požadovala od nich, aby sa zaregistrovali u príslušných orgánov a verejne prehlásili ak sú financované zo zahraničia.

Vláda argumentovala snahou o väčšiu transparentnosť. Mimovládne organizácie naopak tvrdili, že ich tento krok stigmatizuje.

Zákaz priblížiť sa k hraniciam

Nový zákon hovorí, že mimovládne organizácie, ktoré „sponzorujú, organizujú alebo podporujú vstup alebo pobyt občanov tretích krajín na maďarskom území cez bezpečnú tretiu krajinu s cieľom zabezpečiť medzinárodnú ochranu pre nich … sú kvalifikované ako organizácie podporujúce migráciu“.

Takíto aktivisti môžu podľa tohto opatrenia dostať zákaz priblížiť sa k vonkajším hraniciam EÚ v Maďarsku.

Podľa Márty Pardaviovej, spolupredsedníčky Helsinského výboru, ktorý poskytuje právnu pomoc žiadateľom o azyl,  zákon vážne ovplyvní ich činnosť, najmä pri získavaní licencií či kvôli zákazu približovať sa k hraniciam.

Podľa nej to „ukazuje jasný politický zámer“ obmedzovať organizácie, ktoré sú k vláde kritické.

Maďarský sociológ: Maďarsko je mafiánsky štát. Poľsko má ešte plán B

Ak si chcete odfotiť maďarskú mocenskú elitu, choďte do VIP salónika na futbalovom štadióne Pancho Arena v Orbánovej dedine Felcsút. Maďarský sociológ a bývalý liberálny politik Bálint Magyar vysvetľuje mafiánsku povahu Maďarska.

Plán B

Mimovládne organizácie, ako Maďarská asociácia pre migrantov (Menedek), sa v súčasnosti snažia nájsť nové zdroje financovania a vylepšiť svoje stratégie v oblasti získavania darov.

Menedek-u pozastavila vo februári vláda financovanie v rámci Fondu Európskej únie pre azyl, migráciu a integráciu. Riaditeľ András Kováts hovorí, že sa od vtedy snažia nájsť alterantívu, no financovanie ich programov je momentálne neisté.

Zdanenie zahraničných darov – ťažký úder

Protikorupčná mimovládna organizácia Transparency International sa utečencami nezaoberá, no získava  približne 13 percent svojich financií zo Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti.

Zdanenie všetkých zahraničných darov by bol pre Transparency ťažkým úderom, povedal výkonný riaditeľ Peter József Martin.

„To by … vážne ovplyvnilo našu činnosť. Znamenalo by to zníženie počtu zamestnancov? Takmer určite,“ povedal Martin.

„Stop Soros“ je protiústavný

„Preskúmame, ako by mohol byť zákon „Stop Soros“ právne napadnutý, pretože … jeho súčasný text (predložený parlamentu) nie je v súlade s ústavou, právom EÚ a medzinárodnými právnymi normami,“ hovorí Stefánia Kapronczayová, výkonná riaditeľka Maďarskej únie pre občianske slobody, ktorá sa venuje ľudským právam.

„Akonáhle by parlament zákon prijal, budeme zvažovať, aké kroky podniknúť.“

Zelení chcú aktivovať článok 7 proti Maďarsku. Ľudovcov Orbán rozdeľuje

Slovenský europoslanec Eduard Kukan tvrdí, že Viktor Orbán stráca podporu vo svojej politickej rodine.

Sorosova Nadácia otvorenej spoločnosti minulý týždeň vyhlásila, že ak parlament zákon schváli, prestane v Maďarsku pôsobiť. V súčasnosti financuje nezávislú žurnalistiku a podporuje rôzne mimovládne organizácie.