Fínske predsedníctvo plánuje vystupňovať konanie proti Maďarsku pre právny štát

Fínsky premiér Antti Rinne. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Prioritou Helsiniek na čele Rady EÚ je dodržiavanie demokratických aj rozpočtových pravidiel. Cielia na dohodu na minirozpočte eurozóny a klimatickej neutralite.

Fínsko od 1. júla preberá polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ pod heslom „udržateľná budúcnosť pre udržateľnú Európu“.

Uviedol to vo štvrtok (27. júna) fínsky premiér Antti Rinne na stretnutí so zástupcami európskych médií v Helsinkách.

Uhlíková neutralita v roku 2050

Sociálno-demokratický premiér poznamenal, že v poradí tretie predsedníctvo jeho krajiny začína v dobe, keď má Úniu opustiť Spojené kráľovstvo. Lídri EÚ sa budú okrem toho budú musieť dohodnúť na pláne znižovania emisií, na budúcom sedemročnom rozpočte na roky 2021-2027 a na rozpočte eurozóny. Medzi členskými štátmi sa bude diskutovať o právnom štáte, hybridných hrozbách a na najbližšom summite aj o novom obsadení vysokých pozícií v štruktúrach EÚ.

Jednou z hlavných priorít fínskeho predsedníctva bude podľa premiéra boj proti klimatickým zmenám. Helsinki sa preto budú usilovať o to, aby všetky členské krajiny súhlasili s cieľom dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Fínsko sa v predvečer predsedníctva zaviazalo rýchlo znížiť emisie na minimum

Nová vládna koalícia vo Fínsku sa dohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2035. Na čele EÚ čaká krajinu náročná úloha viesť rokovania o európskom klimatickom pláne. Či sa ich podarí uzavrieť do konca roku 2019, ostáva nejasné.

Diskusie o uhlíkovej neutralite budú podľa Rinneho spojené s tými o dlhodobom európskom rozpočte. Krajiny ako Poľsko, ktoré blokovali dohodu o emisiách na poslednom summite, požadujú finančné kompenzácie pre dotknuté regióny.

Fínsky premiér dúfa, že štáty sa novom viacročnom finančnom rámci dohodnú do konca decembra.

Rozpočtové a demokratické pravidlá

Fínsko ústami predsedu vlády zmiernilo svoj odpor k samostatnému rozpočtu eurozóny, ktorý presadzuje hlavne francúzsky prezident Emmanuel Macron. Rinne akceptuje „malý rozpočet pre eurozónu“ pre podporu investícií. Zdôraznil však, že by mal byť súčasťou dlhodobého rozpočtu Európskej únie.

O možných sankciách voči Taliansku za nerešpektovanie rozpočtových záväzkov povedal, že „musíme dodržiavať pravidlá… pravidlá sa nemenia, keď sa mení vláda.“

Pravidlá majú svoj dôvod, odkázali Taliansku ministri financií eurozóny

Ministri financií eurozóny od Talianska očakávajú význmané úsporné opatrenia, ktoré pomôžu znnížit obrovské zadlženie krajiny. Ladislav Kamenický hovorí o probléme v komunikácii mezi Rímom a Bruselom. 

Dodržiavanie pravidiel chcú Helsinki zabezpečiť aj v oblasti právneho štátu. Rinne avizoval, že fínske predsedníctvo na budúci mesiac pripravuje v Rade stupňovanie procedúry proti Maďarsku podľa článku 7, ktorý v prípade tejto krajiny spustil Európsky parlament ešte pred májovými eurovoľbami.

„Nemôžeme našim občanom povedať, že peniaze dáme krajinám, ktoré nerešpektujú právny štát,“ povedal Rinne k tejto téme.

Hybridné hrozby a Rusko

Hybridné hrozby, na ktoré sa chce predsedníctvo tiež sústrediť, nie sú podľa šéfa fínskej diploamcie Pekku Haavista novým fenoménom, ale od vypuknutia konfliktu na Ukrajine v roku 2014 sú oveľa citeľnejšie a intenzívnejšie. Zásluhou moderných technológií pritom ovplyvňujú volebné procesy, médiá a celú spoločnosť a neraz vedú k radikalizácii občanov a celých skupín. „V tejto oblasti potrebujeme medzinárodnú spoluprácu,” povedal Haavisto.

Fínsko ani iné európske krajiny nie sú podľa neho „ostrovmi”, ktorých sa dianie vo svete netýka. V boji proti hybridným hrozbám sa musia angažovať nielen vlády jednotlivých štátov, ale aj médiá a občianska spoločnosť, uviedol fínsky minister.

Výrazne navýšený rozpočet na bezpečnosť pôjde na fondy, strediská aj na boj proti hybridným hrozbám

Európska komisia v stredu (13. júna) navrhla, aby v budúcom dlhodobom rozpočte Európskej únie (2021 – 2027) došlo k výraznému zvýšeniu financovania bezpečnosti – zo súčasných 3,5 miliardy eur na 4,8 miliardy eur.

Pripomenul, že nezávislé Európske centrum pre boj proti hybridným hrozbám túto úlohu plní nielen vo Fínsku, ale v spolupráci s Európskou úniou a NATO aj v širšom európskom meradle. Do organizácie patrí 22 európskych štátov, pričom o členstvo sa v súčasnosti uchádza Čierna Hora a tento krok zvažujú aj ďalšie krajiny. Centrum okrem iných aktivít pripravuje medzinárodné cvičenia, ktoré majú zosúladiť spoločnú reakciu na fiktívne hybridné útoky.

Podľa Haavista takéto útoky využívajú všetky veľmoci, v konkrétnej rovine ich však EÚ pociťuje najmä zo strany Ruska, čo podľa neho začalo byť citeľné po vypuknutí migračnej krízy.

Dohoda ako vo fínskej saune

Rinne ďalej povedal, že lídri na nadchádzajúcom krízovom summite EÚ (30. júna) „zrejme“ dohodnú na prerozdelení top pozícií v inštitúciách EÚ. Zároveň poprel, že by podporoval kandidáta Európskej ľudovej strany (EPP) Alexandra Stubba, pôvodom z Fínska, na funkciu predsedu Európskej komisie.

Túto pozíciu si s ohľadom na výsledky eurovolieb nárokuje EPP a Stubb je v hre potom, ako hlavy vlád a štátov EÚ nepodporili Manfreda Webera na tento post.

Európske personálne puzzle

Pri obsadzovaní vrcholových postov EÚ sa bude musieť v rámci možností zohľadniť: rovnomerné geografické rozdelenie, zastúpenie malých a veľkých krajín, hlavných politických skupín a tiež rodové hľadisko. 

Rinne zdôraznil, že jeho vláda už navrhla nominanta do európskej exekutívy, keď budúcou fínskou eurokomisárkou bude bývalá ministerka financií Jutta Urpilainenová, a na tomto postoji nechce nič meniť. Už aj preto, že Fínsko má v hre dvoch „vážnych kandidátov“ na obsadenie postu šéfa Európskej centrálnej banky.

Problémy spojené s nominačným procesom pred novinármi spomenula aj fínska ministerka pre európske záležitosti Tytti Tuppurainenová, ktorá zažartovala, že nezhody na úrovni premiérov a prezidentov by sa mali riešiť na spôsob fínskej sauny: „zavrieť dvere a nepustiť nikoho von, kým nedôjde k dohode“. Podľa jej slov úloha Fínska na čele EÚ by mala mať podobu dirigenta, ktorý síce „netvorí hudbu“, ale bez jeho pričinenia „hudobné tóny nedosiahnu potrebný súlad a želané znenie“.