K európskemu prokurátorovi sa pripojila aj Malta, kde zabili novinárku

Ilustračný obrázok [pixabay]

Valletta sa rozhodla, že sa stane súčasťou Úradu európskeho prokurátora, ktorý má stíhať korupciu, pranie špinavých peňazí a cezhraničné podvody s DPH.

Európska komisia privítala, že len týždeň po tom, čo sa Holandsko stalo členom európskej prokuratúry (EPPO), môže potvrdiť Maltu ako v poradí 22. člena tohto mechanizmu posilnenej spolupráce.

Rozhodnutie o pričlenení Malty do EPPO bude zverejnené v stredu 8. augusta v Úradnom vestníku Európskej únie.

Fungovať začne v roku 2020

Na zriadení Európskej prokuratúry sa v roku 2017 dohodlo 20 členských štátov Únie. EPPO so sídlom v Luxemburgu bude vyšetrovať, stíhať a posielať pred súd páchateľov trestných činov, ktoré poškodzujú finančné záujmy Únie.

K európskemu prokurátorovi sa pripojilo už 21 štátov

Európska komisia v stredu potvrdila, že Holandsko sa stane v poradí už 21. členským štátom, ktorý podporí mechanizmus posilnenej spolupráce známy ako Európska prokuratúra (EPPO). Podvody a korupcia pripravia Úniu ročne o 50 miliárd eur.

EPPO má už do konca roka 2020 stíhať prípady korupcie, pranie špinavých peňazí a tiež cezhraničné podvody s DPH s hodnotou nad desať miliónov eur.

Na Malte, ktorá sa stala ďalším členom európskej prokuratúry, v októbri 2017 zavraždili investigatívnu novinárku Daphne Caruanu Galiziovú. Tá okrem iného zverejnila články o zapojení maltských politikov do škandálu Panama Papers, ktorý sa týkal práve prania špinavých peňazí a daňových únikov. Maltská polícia v decembri 2017 zatkla troch mužov v súvislosti s vyšetrovaním vraždy, páchatelia ani objednávatelia však zatiaľ neboli identifikovaní a odsúdení.

Výzva ďalším štátom

Eurokomisárka pre spravodlivosť, rodovú rovnosť a ochranu spotrebiteľov Věra Jourová pripomenula, že pred mesiacom sa stretla s maltskými orgánmi, ktoré potvrdili svoj záväzok bojovať proti zločinom spájaným so zneužívaním rozpočtu Únie.

„To dokážeme spoločne prostredníctvom EPPO – aj preto naliehavo vyzývam a žiadam všetky členské štáty Únie, aby sa tiež pripojili. Čím viac členských štátov sa zúčastňuje na EPPO, tým bude tento úrad silnejší,“ uviedla Jourová v správe pre médiá.

Mimo EPPO – okrem Spojeného kráľovstva, ktoré sa koncom marca 2019 chystá opustiť Úniu – sú Dánsko, Írsko, Maďarsko, Poľsko a Švédsko. Tieto krajiny sa však môžu kedykoľvek pripojiť, ak prejavia politickú vôľu.

Veľké daňové podvody bude stíhať európsky prokurátor. Aj na Slovensku

Úrad európskeho prokurátora začne fungovať v Luxemburgu najskôr o tri roky, dohodli sa štáty.