Komisia aj premiér predsedajúceho Slovinska chcú na olympiáde európsku vlajku

Olympijská vlajka a vlajka hosťujúceho Japonska. [EPA-EFE/Aris Messinis/Pool]

Podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas a slovinský predseda vlády Janez Janša, ktorého krajina predsedá Rade EÚ, chcú, aby slovinský olympijský tím niesol okrem svojej vlajky aj európsku. Prítomnosť vlajky Európskej únie vyšle jasný signál, že Európska únia a Medzinárodný olympijský výbor zdieľajú rovnaké hodnoty, myslia si predstavitelia.

Letné olympijské hry 2020 v Tokiu sa začnú v piatok 23. júla a potrvajú do nedele 8. augusta.

Komisár Schinas a predseda vlády Jansa sa prostredníctvom listu obrátili na predsedu Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha, aby slovinskému tímu povolil niesť aj vlaku EÚ. Prítomnosť tejto vlajky by zo slovinských športovcov spravila „ambasádorov európskej jednoty a hodnôt, na ktorých stojí Únia. Tie sa zhodujú s hodnotami olympijského hnutia,“ píšu autori listu.

Schinas, ktorý má oficiálne na starosti podporu a šírenie európskeho spôsobu života, považuje umiestnenie európskej vlajky na olympiáde za „symbol pokojného spolužitia, tolerancie a solidarity“.

„Pri odobrení tohto špeciálneho a historického gesta vás budeme podporíme všetkými spôsobmi,“ odkazujú autori listu Bachovi. Podľa nich môže vlajku poslúžiť ako „jasná ukážka toho, ako môže podujatie oslavovať jednotu a mier, ktoré sú nesmierne dôležité rovnako pre ducha Európskej únie, ako aj pre ducha Olympijských hier“.

„Veríme, že Európska únia a Medzinárodný olympijsky výbor, ktorých spájajú spoločné hodnoty, sú vo výnimočnom postavení na to, aby podporili a šírili mier a porozumenie v časoch, kedy to svet najviac potrebuje.“

Šport: Prekážka alebo podpora európskej identity?

Slovensko je v súčasnosti organizátorom svetového šampionátu v ľadovom hokeji. Lisabonská zmluva predpokladá v športe väčšiu angažovanosť EÚ. Má takáto podpora podľa europoslancov za Európsku ľudovú stranu potenciál?

Spomedzi politikov ako jeden z prvých zareagoval francúzsky minister pre európske záležitosti Clement Beaune, ktorý tento nápad „plne podporuje“.

Nejde o prvý pokus

Európska únia sa aj v minulosti snažila dostať na toto vrcholné športové podujatie svoju vlajku.

V roku 2004 vtedajší predseda Európskej komisie Romano Prodi vyzval športovcov z členských štátov, aby popri tej svojej na olympijských hrách v Číne v roku 2008 vyvesili aj vlajku EÚ.

Únia o kroku pridať vlajku na dresy športovcov a športovkýň z krajín EÚ diskutovala už viackrát a v minulosti sa tento nápad dostal do viacerých stratégií, podporujúcich európske povedomie.

Zatiaľ čo prítomnosť európskej vlajky na hrách zostáva otázna, je isté, že pod svojou národnou vlajkou nebude vystupovať Rusko. Pre rozsiahlu dopingovú aféru zakázal Medzinárodný športový arbitrážny súd (CAS) ruskú vlajku, názov tímu a hymnu na týchto hrách, ako aj na najbližších zimných olympijských hrách.