Komisia chce dať Maroku ďalšie peniaze na zastavenie migrácie

Španielsko migrácia

Prístav v Cádize, 6. júla 2017, zdroj: Roman Rios/EPA

Po tom, ako talianska vláda pritvrdila postoj k neregulárnej migrácii, migračné trasy sa presunuli viac na západ. Najväčší počet migrantov už do EÚ neprichádza cez Líbyu a Taliansko, ale z Maroka do Španielska.

Maroko delí od španielskeho pobrežia len úzky, niekoľko kilometrov široký pás mora. Okrem toho, na marockom pobreží sú dve španielske enklávy – Melilla a Ceuta. Podľa španielskeho ministerstva vnútra, od začiatku roka prišlo do krajiny viac ako 17 000 migrantov, čo je dvojnásobok oproti roku 2017.

Jean-Claude Juncker v stredu oznámil, že Európska komisia je ochotná zvýšiť finančnú pomoc Maroku a Španielsku, na zvládanie migrácie. Upozornil však, že fondy sú teraz obmedzené. Jeho slová o pripravenosti poskytnúť finančnú podporu potvrdila novinárom hovorkyňa Mina Andreeva.

Nie európskym táborom

Maroko je jednou z krajín, spolu s Alžírskom a Tuniskom, v ktorej chcela EÚ vytvoriť veľké prijímacie centrá pre migrantov.

Iniciatíva, schválená lídrami EÚ na júnovom summite, kopírovala podobnú dohodu s Tureckom z roku 2016. Turecká vláda dostala prísľub 5 miliárd eur za to, že zadrží migrantov na svojom území. Dohodu kritizovali ľudskoprávne organizácie, predstavitelia OSN, o jej problematickosti hovoria aj niektorí experti.

Marocká vláda však, spolu s ostatnými, hosťovanie migrantov jednoznačne odmietla. „Maroko odmieta, a vždy odmietalo, tieto metódy riadenia otázok migračných rokov“, povedal marocký minister zahraničných vecí Nasser Bourita.

V júli sa už EÚ dohoda, že Maroku a Tunisku poskytne 55 miliónov eur na lepšiu ochranu hraníc.

Napätie v Španielsku

Nárast migrácie mení aj politickú klímu v Španielsku. Španielske mainstreamové politické strany mali v otázke migrácie tradične otvorený postoj. Krajina čelila príchodu väčších počtov migrantov už aj v minulosti – v rokoch 2000 – 2008 do nej prišlo asi 10 000 neregulárnych migrantov ročne, najviac to bolo v 2006 – až 39 000. Napriek tomu na politickej scéne nepôsobila strana so silnou protiimigračnou agendou.

Situácia sa však mení. Nový líder konzervatívnej Ľudovej strany Pablo Casado ostro kritizoval menšinovú ľavicovú vládu Pedra Sancheza za laxný postoj k migrácii. Začiatkom týždňa varoval pred „miliónmi migrantov“ smerujúcich do krajiny.

Diskusia o migrácii za znovu rozhorela vo viacerých európskych krajinách. Dominuje jej téma „musíme zastaviť ďalšiu migračnú krízu“.

Počet neregulárnych migrantov prichádzajúcich do Európy je však zlomkom oproti letu a jeseni 2015.