Komisia kvôli Grécku aktivovala mechanizmus v oblasti civilnej ochrany

Požiar neďaleko mesta Loutraki na Peloponéze. [EPA-EFE/VASSILIS PSOMAS]

Počet obetí mohutných požiarov v krajine vzrástol na 74. Eurokomisia, ale aj niektoré členské štáty Únie začali s okamžitou pomocou.

Európska komisia v utorok (24. júla) v Bruseli informovala o aktivácii mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany na základe žiadosti o jeho spustenie zo strany Grécka, ktorá prišla v pondelok (23. júla) v neskorých večerných hodinách.

V sídelnom meste Únie o tom hovoril hovorca eurokomisie Carlos Martin Ruiz De Gordejuela.

S ponukou pomoci Grécku v súvislosti s ničivými požiarmi sa podľa neho prihlásili v krátkom čase prvé tri krajiny, Španielsko, Cyprus i Bulharsko. Odvtedy však vyjadrili solidaritu Grécku, deklarovali pripravenosť pomôcť a avizovali vyslanie konkrétnej pomoci do krajiny ďalšie členské štáty Únie.

Napríklad nemeckí hasiči už pomáhajú v utorok (24. júla) na mieste, poľský prezident Andrzej Duda, ktorý kondoloval už pozostalým po dvoch poľských obetiach požiarov v Grécku, avizoval vyslanie dvoch hasičských útvarov.

Sedem inovácií, ktoré menia poľnohospodárstvo v Európe

Technológie a inovatívne prístupy sú základom udržateľnosti poľnohospodárstva na celom svete.

Brusel „všestranne“ pomôže

Európska komisia je v neustálom kontakte s gréckou stranou a je pripravená koordinovať pomoc z iných štátov, ubezpečil jej hovorca.

Predseda Európskej rady Donald Tusk uviedol, že pomoc Grécku je na ceste z mnohých členských štátov Únie.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker absolvoval v utorok (24. júla) aj telefonát s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom, ktorému vyjadril sústrasť v súvislostí s dôsledkami prírodnej katastrofy a ubezpečil ho o všestrannej podpore Bruselu, informoval ďalší z hovorcov EK Alexander Winterstein. Informácie priniesli poľská spravodajská televízia TVN24 a nemecká tlačová agentúra DPA.

Počet obetí mohutných lesných požiarov v okolí gréckej metropoly Atény sa podľa aktualizovaných utorkových informácií zvýšil na najmenej 74. Zranených je 164 dospelých a 23 detí, doplnila hovorkyňa hasičov, podľa ktorej nie je žiadne z detí v ohrození života. Počet nezvestných úrady doposiaľ nestanovili.