Komisia: Odpoveď Poľska v súdnej reforme nezmierňuje naše obavy

Poľský premiér Mateusz Morawiecki a minister európskych záležitostí Konrad Szymanki [European Union]

Brusel vo svojich právnych hrozbách voči Poľsku v súvislosti s kontroverznými reformami justície pritvrdil. Varšava dostala jeden mesiac, aby spolupracovala. Inak riskuje, že sa dostane pred najvyšší súd Únie.

Medzi Európskou komisiou a poľskou pravicovou vládou už dlhodobo prevláda spor kvôli stavu práva.

Ešte 2. júla spustil Brusel konanie o porušení legislatívy Únie zo strany Poľska. Dôvodom boli kontroverzné reformy, o ktorých kritici tvrdia, že umožnili, aby sa súdny systém dostal pod vládnu kontrolu, čo ohrozuje samotnú demokraciu.

Poľsko má mesiac

Európska komisia uviedla, že po vykonaní „dôkladnej analýzy“ odpovede Varšavy sa rozhodla začať druhý krok súdneho konania proti Poľsku.

„Odpoveď poľských orgánov nezmierňuje právne obavy Komisie,“ uviedla Európska komisia vo vyhlásení.

Poľsko dodalo 96 strán obhajoby kontroverzných reforiem

Poľský premiér odovzdal Európskej komisii podrobnú obhajobu súdnych reforiem. Tvrdí, že právna procedúra EÚ voči Varšave je výsledkom zlej komunikácie.

„Poľské úrady majú teraz jeden mesiac na prijatie potrebných opatrení na dosiahnutie súladu s týmto odôvodneným stanoviskom. Ak poľské orgány neprijmú primerané opatrenia, Komisia môže rozhodnúť o postúpení prípadu Súdnemu dvoru EÚ,“ varovala európska exekutíva.

Poľsko by mohlo čeliť obrovským pokutám, ak najvyšší súd Únie rozhodne proti nemu.

Reforma alebo čistka?

Zákon o odchode do dôchodku nadobudol účinnosť minulý mesiac a znižuje dôchodkový vek sudcov zo 70 na 65 rokov.

Momentálne sa týka 27 sudcov Najvyššieho súdu, na ktorom je celkovo 73 sudcov. Odísť by musela aj predsedkyňa Malgorzata Gersdorfová. Tá odmietla odstúpiť, pričom označila nové opatrenie za „čistku“, ktorá porušuje jej ústavne zaručené šesťročné obdobie končiace v roku 2020.

Maďarský sociológ: Maďarsko je mafiánsky štát. Poľsko má ešte plán B

Ak si chcete odfotiť maďarskú mocenskú elitu, choďte do VIP salónika na futbalovom štadióne Pancho Arena v Orbánovej dedine Felcsút. Maďarský sociológ a bývalý liberálny politik Bálint Magyar vysvetľuje mafiánsku povahu Maďarska.

V decembri Brusel vykonal bezprecedentný krok a aktivoval proti Poľsku článok 7. Svoje konanie odôvodnil „systémovými hrozbami“ pre právny štát. Varšava by v konečnom dôsledku mohla prísť o svoje hlasovacie práva v Únii.